Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Серафим: Бог има грижа за всички нас

10
отец Серафим и дъщеря му Илияна
Снимка: БНР


Отец Серафим е свещеноиконом на манастира в Кремиковци от 2014 година.

"Българският патриарх /Неофит/ ми възложи това послушание, да обгрижвам манастира, да се грижа за неговото възстановяване, за неговото съхранение и, на първо място, за детските лагери, които се провеждат ежегодно в манастира и за работата с децата в детските центрове."


Кремиковският манастир е един от значимите в България. Част е от Софийската Света гора. Втори по значение е. Той е манастир, който през вековете е имал будителски живот.

"Непрестанно, всекидневно ние се молим, просим милост, както за нас, така и за всички българи и за България."

Манастирът има две сериозни разрушения. Едното е при падането ни под турско робство, когато е разрушен, след което възстановен от софийски болярин. По време на комунистическия режим е бил военно поделение. Тънел е в разруха, не е имало условия за църковен живот.

"Както пише в Библията беше едно свято място, над което беше натегнала "мерзостта на запустението". Беше един бисер, който беше зарит, не се ползваше."

С помощта на много хора светата обител, това благодатно място, възкръсва за нов живот. 


Отец Серафим е носител на приза "Будител на година 2020" на Българското национално радио.

"Ние в църквата се стремим да не заравяме талантите си, а да изпълним това, което Бог ни е поверил. Да не бъдем лениви, да изпълним своите дейности и възможности, таланти. Да ги реализираме, реално да ги развием. Знаем в евангелието притчата за този, който е заровил своя талант. В крайна сметка всичко това го правим заради себе, за да се спасим, да можем да живеем вечно, да помогнем на нас си, да изпълним изцяло своята мисия пред Бога. Очакваме от него награда, да ни даде вечността, да ни даде Рая. Нямаме стремеж за земни награди, но беше нещо хубаво, беше радостно, тъй като е пример и помощ за много хора."

Надява се наградата да е помогнала на хората, за да знаят, че има и не материални награди. По думите му всички будители са се стремили да поведат хората към Царството Божие. 

отец Серафим Янев е удостоен и с наградата "Бяла лястовица", "Златно сърце" и още много други отличия.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10