Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Серафим: Бог има грижа за всички нас

10
отец Серафим и дъщеря му Илияна
Снимка: БНР


Отец Серафим е свещеноиконом на манастира в Кремиковци от 2014 година.

"Българският патриарх /Неофит/ ми възложи това послушание, да обгрижвам манастира, да се грижа за неговото възстановяване, за неговото съхранение и, на първо място, за детските лагери, които се провеждат ежегодно в манастира и за работата с децата в детските центрове."


Кремиковският манастир е един от значимите в България. Част е от Софийската Света гора. Втори по значение е. Той е манастир, който през вековете е имал будителски живот.

"Непрестанно, всекидневно ние се молим, просим милост, както за нас, така и за всички българи и за България."

Манастирът има две сериозни разрушения. Едното е при падането ни под турско робство, когато е разрушен, след което възстановен от софийски болярин. По време на комунистическия режим е бил военно поделение. Тънел е в разруха, не е имало условия за църковен живот.

"Както пише в Библията беше едно свято място, над което беше натегнала "мерзостта на запустението". Беше един бисер, който беше зарит, не се ползваше."

С помощта на много хора светата обител, това благодатно място, възкръсва за нов живот. 


Отец Серафим е носител на приза "Будител на година 2020" на Българското национално радио.

"Ние в църквата се стремим да не заравяме талантите си, а да изпълним това, което Бог ни е поверил. Да не бъдем лениви, да изпълним своите дейности и възможности, таланти. Да ги реализираме, реално да ги развием. Знаем в евангелието притчата за този, който е заровил своя талант. В крайна сметка всичко това го правим заради себе, за да се спасим, да можем да живеем вечно, да помогнем на нас си, да изпълним изцяло своята мисия пред Бога. Очакваме от него награда, да ни даде вечността, да ни даде Рая. Нямаме стремеж за земни награди, но беше нещо хубаво, беше радостно, тъй като е пример и помощ за много хора."

Надява се наградата да е помогнала на хората, за да знаят, че има и не материални награди. По думите му всички будители са се стремили да поведат хората към Царството Божие. 

отец Серафим Янев е удостоен и с наградата "Бяла лястовица", "Златно сърце" и още много други отличия.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15