Праз 2023 г. отбелязваме 100-годишнината от рождението на една забележителна личност в музикално-изпълнителското ни изкуство - Лидия Кутева. Тя е изтъкнат клавирен педагог, подготвила плеяда български пианисти, познати у нас и чужбина - достатъчно е да споменем имената на Павлина Доковска, Жени Захариева, Ермила Секулинова, Мариана Гюркова, Стефан Драгостинов, Юлия Ценова, Константин Цеков, Атанас Атанасов, Лора Чекоратова, Ася Златкова, дори известния ни драматичен актьор Рашко Младенов. Тя ги учи не само да свирят на този великолепен инструмент, пианото, но и ги запознава с богатството на музиката.
Най-известната ученичка на Кутева, Павлина Доковска, казва:
“Тя възпитаваше у нас тази душевност, която да ни направи съпричастни със света на музиката, за да можем да го интерпретираме успешно. Тя стимулираше интересите ни във всички сфери на човешкото познание. Тя ни внуши, че музикалното поприще не е просто професия, а начин на живот, начин на мислене, който изисква във висша степен дисциплинираност, отговорност, жертвоготовност. (...) Лидия Кутева обичаше силно и искрено своите ученици - безусловно, безкористно, всеотдайно. Нейната щедрост ни учеше и нас да бъдем по-добри и по-всеотдайни. Тя стана наша духовна майка.“
Тези думи на Павлина Доковска за Лидия Кутева обясняват защо всички нейни ученици я наричат “мама Лида".
Лидия Кутева е родена на 6 май 1923 г. във Варна. Завършва Музикалната академия при проф. Панка Пелишек. Стажува в училището "Гнесини“ в Москва, дълги години преподава в софийското музикално училище "Любомир Пипков“ и в Музикалната академия, в Благоевградския университет, където става доцент, а през последните години от живота си работи в Никозия, Кипър.
Богатият си опит като преподавател споделя в "Начална школа за пиано" - труд, който и днес е в основата на българската клавирна школа. Лидия Кутева е автор на редица детски и юношески клавирни сборници. Умира през 2004 г.
В нейна памет Павлина Доковска учреди ученическа стипедндия за млади пианисти „Лидия Кутева“ с помощта на Международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“.
В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Лидия Кутева, в което тя говори за творческите си търсения в областта на клавирната педагогика. Чуйте в звуковия файл.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..