Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за клавирната педагожка Лидия Кутева

пиано

Праз 2023 г. отбелязваме 100-годишнината от рождението на една забележителна личност в музикално-изпълнителското ни изкуство - Лидия Кутева. Тя е изтъкнат клавирен педагог, подготвила плеяда български пианисти, познати у нас и чужбина - достатъчно е да споменем имената на Павлина Доковска, Жени Захариева, Ермила Секулинова, Мариана Гюркова, Стефан Драгостинов, Юлия Ценова, Константин Цеков, Атанас Атанасов, Лора Чекоратова, Ася Златкова, дори известния ни драматичен актьор Рашко Младенов. Тя ги учи не само да свирят на този великолепен инструмент, пианото, но и ги запознава с богатството на музиката.

Най-известната ученичка на Кутева, Павлина Доковска, казва:
“Тя възпитаваше у нас тази душевност, която да ни направи съпричастни със света на музиката, за да можем да го интерпретираме успешно. Тя стимулираше интересите ни във всички сфери на човешкото познание. Тя ни внуши, че музикалното поприще не е просто професия, а начин на живот, начин на мислене, който изисква във висша степен дисциплинираност, отговорност,  жертвоготовност. (...) Лидия Кутева обичаше силно и искрено своите ученици - безусловно, безкористно, всеотдайно. Нейната щедрост ни учеше и нас да бъдем по-добри и по-всеотдайни. Тя стана наша духовна майка.“

Тези думи на Павлина Доковска за Лидия Кутева обясняват защо всички нейни ученици я наричат “мама Лида".

Лидия Кутева е родена на 6 май 1923 г. във Варна. Завършва Музикалната академия при проф. Панка Пелишек. Стажува в училището "Гнесини“ в Москва, дълги години преподава в софийското музикално училище "Любомир Пипков“ и в Музикалната академия, в Благоевградския университет, където става доцент, а през последните години от живота си работи в Никозия, Кипър.

Богатият си опит като преподавател споделя в "Начална школа за пиано" - труд, който и днес е в основата на българската клавирна школа. Лидия Кутева е автор на редица детски и юношески клавирни сборници. Умира през 2004 г.

В нейна памет Павлина Доковска учреди ученическа стипедндия за млади пианисти „Лидия Кутева“ с помощта на Международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“.

В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Лидия Кутева, в което тя говори за творческите си търсения в областта на клавирната педагогика. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Финалите на престижния хоров конкурс "Нека пеят народите" ще минат и през България

Детският хор на БНР, двукратен носител на приза "Ансамбъл на годината" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче", се класира за финала на престижния хоров конкурс „Нека пеят народите“, организиран от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Финалистите са общо осем, по четири в двете категории на конкурса – „Деца и..

публикувано на 02.10.24 в 16:14

Супергероят Крали Марко оживява в нова българска видеоигра

И двамата Бояновци са млади татковци и споделят, че са горди от факта, че и родителството е намерило място в играта. Или по-скоро малките Василеви и Йорданови. Героите в Marko: Beyond Brave говорят на измислен език, подобно на тези в "Тримата глупаци" или "Миньоните" , например, а част от думичките са именно такива, използвани от техните..

публикувано на 02.10.24 в 13:50
Крум Балджийски

Крум Балджийски: Има огромен чар в съживяването на изоставени места

Изложбата "Rural Murals 2024 - Spirit of a Place - Изложбата" ще покаже творби и фотографии от тазгодишния проект "Стенописи в дивото". Настоящата локация на проекта е Любница, махала от село Мухово до язовир "Тополница" недалеч от София. "Организирам този проект от 2019 г., като каня интернационални художници, стенописци, фотографи и..

публикувано на 02.10.24 в 10:04

Толкова нежност в едно сърце, а то е за всичко

Нежна и красива поезия оставя в житейския си път Кинка Константинова. В своите 37 книги. Родена през 1928 г., през 2011 г. тя си отива от този свят и нейната дъщеря, професор по музика, продължава издаването на останалите. Живее в София, била е член на СБП, превеждана в Русия, Беларус, Франция, Румъния, Сърбия, Армения, а наскоро..

публикувано на 01.10.24 в 16:43
Иво Върбанов

Иво Върбанов - посланик по света на българската музика и българското вино

Нощният гост казва, че би подарил бутилка вино на стойностни хора , независимо кои са и с какво се занимават. Предполагам е важно да ценят труда, вложен във виното и желанието, то да носи индивидуален характер.  Това е Иво Върбанов, който е пианист и винопроизводител . Виното е капризна напитка , попива в себе си всякакви нюанси, носи дъха на..

публикувано на 01.10.24 в 15:48
Юлия Дивизиева

Юлия Дивизиева и Румен Леонидов: Пътешествие в опаловите часове на душата

В "Нощен хоризонт" гостува Юлия Дивизиева – автор на множество книги, сред които последният й роман "Часовете на опала" .  В него тя разглежда граничните състояния на деня и нощта, когато времето сякаш спира , а осезанието ни позволява да проникнем по-дълбоко в себе си и в света около нас. Опаловите часове, както ги нарича, са моменти на..

публикувано на 01.10.24 в 14:34
Роберт Леви

"Симфония Рейн - Майн - Дунав" е най-новата книга на Роберт Леви

Поетът Роберт Леви, който от години живее и работи във Франкфурт, си дойде за представянето на най-новата си стихосбирка "Симфония Рейн - Майн - Дунав"  на празника на изкуствата Аполония и на Алеята на книгата в София. Поетът Стефан Иванов, който е и редактор на стихосбирката, я определи така: "Това е пълноводна литературна река с определено..

публикувано на 01.10.24 в 14:15