С остри спорове, неколкократни прекъсвания на пленарното заседание и много критики към служебния кабинет депутатите приеха на първото четене промените в Закона за енергията от възобновяеми източници. За гласуваха 142-ма, 46 бяха против, петима народни представители се въздържаха.
Почти половината от времето за обсъждане на законопроекта бе посветено на опитите на народните представители да задължат министъра на енергетиката Росен Христов да се яви в зала и да изслуша техните аргументи. На няколко пъти заседанието бе прекъсвано, за да бъде поканен, стигна се до специално гласуване за призоваването му.
Георги Свиленски поиска министърът да си върне заплатите, защото е внесъл – цитирам – некадърен законопроект. Двамата размениха остри репплики:
"Отговорността е Ваша. Мен щеше да ме бъде срам. Защото в крайна сметка Вие сте министър, Вие вземате заплата, а работата ще я вършат народните представители.", каза Свиленски.
А министърът му отговори:
"Законодателният орган на страната е Народното събрание. Така че крайно време е вие да почнете да работите. Ако някой трябва да си връща заплатите, със сигурност не е министърът.
Министър Христов обясни, че законът е трябвало да бъде приет още преди 3 години, още преди изтичане на срока 30 юни 2021 за внедряване на европейската директива. Целта сега е да се опрости издаването на разрешителни и да се насърчи изграждане на възобновяваеми източници, за да се развие секторът и да се постигнат заложените в ПВУ цели. Той призова за политическо решение, тъй като в законопроекта има много конфликтни точки.
Въпреки критиките бившият депутат и енергиен министър Делян Добрев призова законопроектът да бъде приет и напълно преработен преди окончателното му приемане:
Към призива му се присъедини и Рамадан Аталай от ДПС.
В страната продължават проявите на общественото недоволство от състоянието на пътищата, заради което катастрофи вземат жертви. Протестите идват след инцидента от понеделник, при който при катастрофа на пътя между плевенските Телиш и Радомирци загина 12-годишно момиче. Стотици благоевградчани се включиха в мълчалив протест-шествие в памет на..
Бойко Борисов: А Дани Митов… трябва да ги омете всичките там. Всички, свързани с този случай с контрабандата. Но го казвам като мое лично мнение. Щото, ако го направи, да не кажете: Борисов му каза и той го направи! *** Драги слушатели, скъпи съучастници, добре дошли в моето магазинче за гледни точки , то се намира в пощенския..
Тръмп ни даде добър урок по популизъм и много слаб урок по история. Това заяви пред БНР Ивана Николова , главен асистент в Историческия факултет на СУ. Тя коментира препратката, която прави Доналд Тръмп към 25-я американски президент Уилям Маккинли и митническата политика от края на 19-ти век. "Уилям Маккинли ни направи богати. Той..
От днес в София започва кампания за пролетно почистване. Тази година акцентът е върху облагородяването на междублоковите пространства. В районите "Люлин", "Слатина", "Красно село", "Оборище" и "Средец" е създадена организация по почистване на зелените пространства. Кметът на "Люлин" Георги Тодоров е ангажирал близо 80 човека, които да..
Британският премиер Киър Стармър ще продължи през уикенда интензивните си разговори със световни лидери, след като Доналд Тръмп наложи по-високи мита на почти всички държави по света. Той разговаря в петък с австралийския премиер Антъни Албанезе и премиера на Италия Джорджа Мелони. От "Даунинг стрийт" информираха, че лидерите са били..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано. Другото трасе е чуждо . Премълчава се същинската му роля, а се поставя акцент върху мнимата му собствена роля. Първоизточници на това трасе са Белград и Москва . Това каза в интервю за БНР проф...
"Това, на което сме свидетили, е осъществяването на една управленска мечта на Тръмп, свързана с възприятието, че митата са универсален управленски инструмент. Той иска да тества докъде може да стигне с този политически инструмент". Това обясни пред БНР политологът Владимир Шопов. Той подчерта, че използването на подобен инструментариум е..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...