Почти два часа продължи лидерската среща в Скопие между премиера на Република Северна Македония Димитър Ковачевски и председателя на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, които след нея дадоха самостоятелни почти едночасови пресконференции, предава БТА.
Според Мицкоски срещата е показала, че няма сближаване на позициите между двете основни партии, докато според Ковачевски има промяна на позицията на ВМРО-ДПМНЕ, което вече е приело необходимостта от конституционни промени.
„Включването в конституцията на други общности не поставя под въпрос идентичността, а е защита на разноликостта на хората, които живеят в държавата, което е основна европейска ценност”, повтори тезата си Ковачевски.
Предложението, което той е направил, е депутатите от управляващото мнозинство и тези от опозицията, без които не би било възможно да се постигнат необходимите за промяна на конституцията 80 депутати, заедно да гласуват промените в конституцията, като веднага след гласуването парламентът на страната да бъде разпуснат и да бъдат насрочени парламентарни избори. Такъв възможен сценарий Ковачевски, както и вицепремиерът Артан Груби, обявиха още през март.
„Междувременно разбрах, че за ВМРО-ДПМНЕ е важно да са част от властта и за да покажем, че не сме водени от своя партиен интерес, предложих заедно с ВМРО-ДПМНЕ да отворим конституцията, като веднага след това ВМРО-ДПМНЕ да влезе в правителството, като СДСМ ще освободи за тях половината от своите министерски постове”, уточни предложението си Ковачевски.
Според него такова проевропейско правителство, в което ВМРО-ДПМНЕ ще получи 5 министерски поста за сметка на министрите на СДСМ, ще покаже, че е за евроинтеграцията на страната, ще осъществи целия процес на конституционни промени, ще довърши скрининг процеса, който се осъществява в момента, ще започне преговори по първите преговорни глави, като междувременно ще организира и следващите избори, „а конституционните промени ще започнат да действат с началото на втората междуправителствена конференция, защото всичко извън това ще бъде нарушение на преговорната рамка”.
Мицкоски от своя страна заяви, че позицията, която е изразил, е готовността на ВМРО-ДПМНЕ да влезе в правителство със СДСМ и другите политически партии, но без участие в това правителство на ДСИ (Демократичният съюз за интеграция на Али Ахмети е основният коалиционен партньор на СДСМ и най-голямата албанска партия). Другото условие на Мицкоски е било конституционните промени „да влязат в сила в деня, в който започне ратификацията на протокола за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС от парламентите на 27-те страни членки”, което Ковачевски е оценил като нарушение на преговорната рамка.
Контрапредложението на Мицкоски е било предсрочни парламентарни избори, за които е посочил три възможни дати, след което да бъде съставено „правителство на широко национално единство, в което ДСИ няма да участва”. Той е изразил готовност на следващото заседание на Европейския съвет да разговаря с премиерите на няколко страни членки на ЕС , за да получи гаранции, „че този път Европа стои зад вековната македонска идентичност, култура, традиция, обичаи, македонски език, и че този път Европа най-накрая има чиста и ясна цел пред себе си - (Република Северна) Македония да бъде част от европейското семейство”. Предложил е да бъде поискано „председателят на ЕК да подготви конкретен икономически пакет за македонските граждани и бизнеса в преговорния процес, защото той трябва да бъде конкурентен на европейския пазар, да може да задържи хората в държавата”. По отношение на добросъседството Мицкоски е предложил „от тези 13 вече приключили съдебни дела пред Европейския съд по правата на човека в Страсбург, от които 6 са окончателни, още през септември България сама да избере и изпълни три”.
„За мен това не е борба за власт, а за бъдещето на държавата. Подготвени сме да намерим решение, което ще бъде победа за държавата. Добре е, че опозицията се сблъска с реалността по отношение на преговорната рамка”, посочи в своето изявление пред медиите след срещата Ковачевски, който отбеляза, че е важно диалогът да продължи.
Според Мицкоски обаче „срещата ясно показва, че в момента няма мнозинство от две трети в парламента и че трябва възможно най-бързо да се отиде на предсрочни парламентарни избори, за да могат гражданите да получат правителство, което заслужават, а не правителство, което не представлява техните интереси”.
„Нищо не се прави под диктата на която и да е държава и нищо не е направено под български диктат. Двустранните въпроси с България са част от Договора за приятелство и добросъседство и ние имаме двустранни разговори по тях. Чухте мнението ми по отношение на изпълнение на решенията на Съда за правата на човека. Това, което правим сега, е точно дефинирано от преговорната рамка. Мисля, че тези решения ще повлияят позитивно и на двустранните ни отношения, както и на тези с останалите съседни държави, на Берлинския процес и инициативата „Отворени Балкани”. Ако пропуснем този шанс да сме фактор на стабилност, ще направим грешката от 2008 г, когато изпаднахме в изолация, което не трябва да се случва. Трябва ни обединение, а не изключване на когото и да било”, посочи Ковачевски.
Според Мицкоски Ковачевски му е казал, че конституционните промени ще влязат в парламента в следващите десет дни, а на въпроса кога ще бъдат подложени на гласуване е получил отговор: „Когато се създадат условия”.
Арестуваха 33-годишен мъж от Девин, нанесъл удари на съпругата си в условията на домашно насилие, съобщи Елена Стоилова – говорител на Областна дирекция на МВР в Смолян. Сигнал за агресията подала в Районното управление на МВР в града съпругата. Тя обяснила, че мъжът е нанесъл няколко удара по главата ѝ. Извършителят е тестван за употреба на..
В Америка няма традиция да се свалят правителства с протести. Това обясни пред БНР доц. Александър Петров, преподавател в Университета в Охайо, след като в САЩ се проведоха многохилядни протести срещу президента Доналд Тръмп и един от най-близките му сътрудници - милиардера Илън Мъск. Недоволството заля всички американски щати, като..
Министрите на страните членки на ЕС, които отговарят за търговията, търсят в Люксембург единен отговор на митата на американския президент Доналд Тръмп. Очакванията са за първи набор от целенасочени ответни мерки върху внос от САЩ на стойност до 28 милиарда долара. Министрите от ЕС, отговарящи за търговията, се събраха на извънредно..
Върховният административен съд (ВАС) спря делото за прекратената процедура за избор на главен прокурор и внесе в Конституционния съд въпроси за несъответствие на разпоредбите от Закона за съдебната власт, по силата на които беше прекратена тя и основния закон. Според административните съдии, които бяха сезирани от единствения кандидат за..
Министърът на екологията Манол Генов смени директора на Регионалната екологична инспекция във Велико Търново. В заповедта за освобождаването на Мая Радева не се посочват мотиви. Инспекцията, която отговаря за Великотърновска и Габровска област, вече се ръководи от Станислав Станчев, който работи във ведомството от две десетилетия. Инж. Мая..
В Плевен започва кампания в училищата за правилата за движение на тротинетки и велосипеди. Инцидент с тротинетка и ранен полицай, който се опитал да спре водача, предизвика общественото недоволство в Плевен срещу безразборното движение на тези електрически средства. Общината засилва мерките за спазването на общинската наредба , в която са..
Актьорът Пламен Сираков е починал на 72-годишна възраст, съобщават от Съюза на артистите у нас. Артистичната му кариера започва през 1980-та във врачанския театър в годината, в която завършва НАТФИЗ в класа на проф. Сашо Стоянов през 1980 г. Пламен Сираков е играл още в пазарджишкия театър, театър "София“, "199" и близо 30 години в Сатиричния. Има и..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..