Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Има натрупана много голяма българска умора"

Тони Николов: Има една несекваща, необявена гражданска война в българското общество

"Ние сме много западен изток и много източен запад, точно на границата между двете – и едното, и другото ни влияе"

Тони Николов
Снимка: Юлияна Корнажева

"Дълбинното е, че като че ли има една несекваща гражданска война в българското общество. Непрекъснати противоречия. Война без ясно обявена война. Непрекъснато две групи стоят една срещу друга."

Това каза пред БНР Тони Николов, философ, журналист, главен редактор на Портал Култура, който представи книгата си "Има такава държава - Записки по българските кризи". Николов разказа, че заглавието му е хрумнало, след като при подреждане на библиотеката му е изпаднала книгата "Има такава страна" от 1935 г. с автор Ясен Вълковски, който е от кръга на Гео Милев. 

Обратите са невероятни в българската история и с това тя е интересна, посочи Тони Николов и отбеляза, че сме "мост, който свързва две трудно съпоставими неща, много западен изток и много източен запад, точно на границата между двете – и едното, и другото ни влияе".

"Невъзможен български избор – това е много сложно, защо винаги трябва да избираме между Запада и Русия. Това минава през цялата книга, през много текстове."

Историята е полезна, защото показва невъзможностите, например западните демокрации да подадат ръка на Сталин, за да спрат Хитлер по време на Втората световна война, подчерта още авторът на книгата. 

"Има такива "гибелни" избори в историята, а също и в политиката."

Ние не следваме примерите на големите политици от историята ни, смята Николов, според когото монолитни и непротиворечиви са само диктаторите.

В паралел със сегашната ситуация и възприемането на политическите компромиси Тони Николов припомни за правителството на Димитър Попов, "когато България беше облепена с картите на лагерите".  

"Връщането назад е може би полезно. Да покажем, че сегашната криза е дублирана от една война. Човек си дава сметка, че много от нещата, които се случват тук, всъщност се предрешават някъде другаде. В част от тази истерия виждам тези връзки. Епицентърът на земетресението е някъде, тук са протуберансите."

Има натрупана много голяма българска умора, не апатия, но хората очакват реални резултати, обобщи журналистът.

"Призивът да погледнем малко назад не носи упование – българската история е пълна с немалко горчивини."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29