Крепостта Царевец се върна в края на славния и размирен XIII век чрез десетки жени и мъже, с различни професии, отдали се на историческите възстановки. Тазгодишното издание на средновековния фестивал е посветено на царуването на Ивайло и преминава под мотото „Селският цар – възшествието“, разказва за "Закуска на тревата" историкът и директор на общинската дирекция „Култура“ Нелина Църова:
„В историята Ивайло е недобре напълно проучена личност и доста противоречива. Информация имаме от византийските хронисти, които съвсем разбираемо и основателно го представят в изключително неблагоприятна светлина, защото България и Византия са враждуващи по това време страни и си оспорват господството на Балканите. Фигурата на Ивайло е изключително значима, заради политическите промени, които настъпват по това време в българската държава, съюзите, които се сключват, други, които се разпадат. Това са едни бурни, превратни времена, така че появата на фигура като Ивайло е напълно исторически обоснована и съответно следата, която той оставя, до ден-днешен се помни“.
Тази година на Царевец от София е и едно тригодишно момиченце - Лора, заедно с родителите си Тодор и Мариета Тодорови. Какво „пали“ по историята един компютърен инженер и една счетоводителка:
„Интересно е да участваш в това. Да видиш „от първа ръка“ какъв горе-долу е бил средновековният живот, какво са носили като дрехи, какъв е бил самият бит, какво са яли, а също и историята на държавата, на България“, казва Тодор.
„Интересно е да се пренесем в друга епоха. Нашите дрехи са дело на моя съпруг Тодор, изцяло ръчно направени, автентично, както е било в Средновековието. Представяме дрехи от Второто българско царство, когато Търново е било столица. Интересно е да се пренесе човек от забързаното ежедневие в една друга епоха и да представи културата, която е била тогава“, допълва Мариета.
Зад крепостните стени на Царевец кипят битки, лее се медовина, възраждат се стари занаяти като калиграфия, иконопис, свещолеене, сечене на монети, производство на хартия, обработка на кожи, грънчарство, ковашки практики, производство на бижута и оръжия. Има кулинарни състезания и демонстрация на средновековна кухня, и много музика.
„Хората отстрани си мислят, че е много лесно – не е. За да изработиш едно оръжие, една дреха, много е трудно да намериш информацията. Интересно е това предизвикателство да намериш нещо, което е било, и да го възстановиш така, както е. това е идеята, когато едно нещо се възстанови, то остава за бъдеще, за децата ни“. „Това ме връща в едно време, когато не съм имала възможност да живея. Прави нещата по-истински“. „Винаги ми е доставял удоволствие този начин на живот – хем прост, хем сложен. Искам да покажа, че има други възможности за съществуването, не само забили в телефони, в технологии, което малко или много крадат от нашето внимание и енергия, вместо това да отиде в нещо по-зареждащо, даващо ти уроци в ежедневието“.
Във възстановките в крепостта Царевец се включват реконструктори на исторически събития от 7 държави. Сред тях са Денис от Румъния и Джон от Гърция със своите групи:
„Невероятен фестивал, който носи преживявания на хора от много държави. Наистина тук са много добри реанактори, които знаят какво правят и го правят от сърце и любов към историята. Мястото и историческата крепост са много красиви и се чувстваме много добре“, разказа Денис.
„Невероятно е. Много се радвам, за втори път сме на фестивала и искаме да дойдем отново. Мястото е красиво, хората са сърцати. Феноменално. Много сме вдъхновени“, казва Джон.
За поредна година клубът за исторически възстановки „Чигот“ от Варна е участник в средновековния фестивал, разказва Ясен Ненков:
„Ще участваме в боевете. Отделно ще има представяне на обработка на кожа и забавления за децата, да се потопят в тази средновековна обстановка и да се заинтересуват от историята“.
Шуменката Надежда Николова представя средновековна мода и куклен театър с мотиви от епохата на Второто българско царство, а тази година има и изненада за посетителите на фестивала:
„Ще ги изненадам с 50 средновековни изображения, как са изглеждали европейските хералдически знаци – за първи път го представяме. За кукления театър темата тази година е Ивайло, ще започнем с въвеждане за Ивайло, след това ще продължим с две приказки и няколко притчи“.
Средновековният фестивал се организира от сдружение „Търновци“, Община Велико Търново и Регионалния исторически музей. Достъпът до фестивала на Царевец е свободен, като се заплаща входната такса за архитектурно-музейния резерват.Още по темата в звуковия файл.
Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен. Подобни срещи има всяка година и са организирани от..
Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..
През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения . Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта. Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..
Дядо Момчил от село Ярловица, област Видин, е на 91 години. Той си спомня за времето, когато животът се е въртял около земите, а работата на полето е била с цел прехрана и оцеляване. Разказва как младежите, включително и той, са били карани да обикалят улиците и да агитират хората да се присъединяват към ТКЗС-тата. Баща му отказвал да влезе в..
На 13 април 2025 г. баба Калинче от от пазарджишкото село Варвара навърши 100... И влезе във второто си столетие. Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година. В "Нощен Хоризонт“ вече ви разказвахме за един газен фенер, за една стара икона, за любов, за живота през три епохи – демокрация, социализъм, Царство България, за..
Тази вечер, в централната сграда на БАН, в 18:00 часа, ще се проведе церемонията по връчване на наградите "Млад благодетел" . Доброволци ще разкажат какво са успели да направят в рамките на 7 благотворителни проекта. За събитието пристигат младежи от Варна, спечелили първо място с проекта си " Дигитална фолклорна палитра "...
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..