"Белошипата ветрушка е вид дребен сокол с дължина на тялото 29–32 cm и размах на крилата 58–72 cm. В полет изглежда елегантно, с остри крила, тясна опашка и бързи махове. Ноктите са светли, имат белезникав цвят. От този специфичен белег, произхожда и името на птицата „белонока“ или „белошипа“ ветрушка. А ветрушка се нарича заради характерното за тази птица зависване по време на лов. Тези малки соколчета пърхат срещу вятъра и се ветреят, когато причакват плячката си. Опашката им е дълга с широк черен контур в периферията", разказа за "Закуска на тревата" ветеринарният лекар д-р Руско Петров.
До средата на 19 век, Белошипата ветрушка е била широко разпространена в България. Птиците от този вид са обитавали скали и земни стени във вътрешността на страната, крайречни стари дървета; срещала се е също по сгради в населени места, намиращи се близо до открити пространства. Белошипата ветрушка гнезди в нашата страна през топлите месеци и подобно на щъркелите и славеите отлита на юг, където прекарва студените месеци.
Днес в резултат на инвазивното земеделие, пръскането на растителните култури с препарати и пестициди, изоставянето и превръщането на пасищата в обработваеми земи, намаляват хранителната база на белошипата ветрушка, а видът им се счита за „Критично застрашен“ и дори изчезнал, каза за БНР Владимир Пенчев от Зоопарк София, който отговаря за отглеждането и популацията на птиците.
В миналото белошипата ветрушка е създавала многобройни ко лонии предимно в селища в южната част на страната. След 1985 г. гнезди предимно в Родопите, по долината на река Русенски Лом, Източен Балкан, Сакар планина.
Само преди няколко дни в Софийския зоопарк се излюпиха 3 ветрушки, като за тази година са общо 5 от общо 3 двойки, които „Зелени Балкани“ е предоставила на парка в резултат на установено партньорство между двете, започнало преди четири години.
Въпреки че процесът по възстановяване на изчезналите белошиши ветрушки вече е в ход, рисковете за този вид птици остават заради употребата на неблагонадеждни препарати по растителните култури, каза още ветеринарният лекар Руси Петров от Спасителният център за диви животни.
Още по темата в звуковия файл.
Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..
В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..
Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..
Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...
"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..
"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти. Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..