Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-голям шанс за белошипата ветрушка в България

2
Снимка: Христина Филипова

В седмицата, в която отбелязахме Световният ден на околната среда и водите на 5 юни ще ви разкажем за една многогодишна инициатива, посветена на съхранението на биологичното разнообразие в България. Преди повече от 30 години най-старата природозащитна организация „Зелени Балкани“ у нас започва работа по проекта "По-голям шанс за белошипата ветрушка в България“.

Белошипата ветрушка е птица от семейство Соколови, която изчезва от територията на нашата страна в края на XX век.

Снимка:Христина Филипова

"Белошипата ветрушка е вид дребен сокол с дължина на тялото 29–32 cm и размах на крилата 58–72 cm. В полет изглежда елегантно, с остри крила, тясна опашка и бързи махове. Ноктите са светли, имат белезникав цвят. От този специфичен белег, произхожда и името на птицата „белонока“ или „белошипа“ ветрушка. А ветрушка се нарича заради характерното за тази птица зависване по време на лов. Тези малки соколчета пърхат срещу вятъра и се ветреят, когато причакват плячката си. Опашката им е дълга с широк черен контур в периферията", разказа за "Закуска на тревата" ветеринарният лекар д-р Руско Петров.

До средата на 19 век, Белошипата ветрушка е била широко разпространена в България. Птиците от този вид са обитавали скали и земни стени във вътрешността на страната, крайречни стари дървета; срещала се е също по сгради в населени места, намиращи се близо до открити пространства. Белошипата ветрушка гнезди в нашата страна през топлите месеци и подобно на щъркелите и славеите отлита на юг, където прекарва студените месеци.

Днес в резултат на инвазивното земеделие, пръскането на растителните култури с препарати и пестициди, изоставянето и превръщането на пасищата в обработваеми земи, намаляват хранителната база на белошипата ветрушка, а видът им се счита за „Критично застрашен“ и дори изчезнал, каза за БНР Владимир Пенчев от Зоопарк София, който отговаря за отглеждането и популацията на птиците.

Снимка:Христина Филипова

В миналото белошипата ветрушка е създавала многобройни ко лонии предимно в селища в южната част на страната. След 1985 г. гнезди предимно в Родопите, по долината на река Русенски Лом, Източен Балкан, Сакар планина.

Само преди няколко дни в Софийския зоопарк се излюпиха 3 ветрушки, като за тази година са общо 5 от общо 3 двойки, които „Зелени Балкани“ е предоставила на парка в резултат на установено партньорство между двете, започнало преди четири години.

Спасителният център на „Зелени Балкани“ вече е натрупал значителен опит в тяхното освобождаването и плавното им пускане в природата. Съвместно със столичния зоопарк са освободили над 20 малки белошипи ветрушки. Двете страни работят за опазването и на видовете египетски лешояд и забулени сови, поясни още Руси Петров.
От 2012 година на територията на България колонията на белошипите ветрушки се състои от 30 двойки, чиито местообитания се намират в района на Село Левка, Свиленградско и около 7-8 двойки в Спасителния център в Стара Загора.

Въпреки че процесът по възстановяване на изчезналите белошиши ветрушки вече е в ход, рисковете за този вид птици остават заради употребата на неблагонадеждни препарати по растителните култури, каза още ветеринарният лекар Руси Петров от Спасителният център за диви животни.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16