Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Гешев наклони везните от една управленска формула към друга"

Марчела Абрашева: Това правителство, колкото трудно беше направено, толкова лесно може да бъде свалено

"ГЕРБ изглеждат в по-добра позиция, защото официално, а най-вероятно и реално не са лидерите"

Марчела Абрашева
Снимка: БГНЕС

"Това правителство, колкото трудно беше направено, много лесно може да бъде свалено."

Това мнение изрази пред БНР социологът Марчела Абрашева, регионален директор на международната социологическа агенция "Кантар".

Тежката битка ще бъде да се случат в смислен вариант нещата, за които партиите са се разбрали, прогнозира тя. По думите ѝ по резултатите ще познаем дали си е струвало.

"ГЕРБ изглеждат в по-добра позиция, защото официално, а най-вероятно и реално не са лидерите на това нещо. Нямат си доверие. Ако те си имаха доверие, щеше да бъде още по-скандално, защото това са политически сили, които в последните три години успяха да убедят обществото, че не са примирими величини."

Запитана може ли главният прокурор да бъде консолидиращ фактор, Марчела Абрашева посочи:

"Той наклони везните от една управленска формула към друга. Влиянието на това, което той ще направи или ще каже не бива да се подценява."

Според Абрашева можем да очакваме от Иван Гешев "нова порция лоша дума от същото, на по-висок глас, с повече свидетелства", но ѝ е трудно да си представи ефекта, след като беше отменено обръщението на главния прокурор към нацията, той поиска закрито изслушване в парламента, а сега "ще има разказ в Брюксел".

"Всякакви разкрития, които биха се появили, независимо дали биха засилили неприемането на сегашната конфигурация, може би биха имали по-дълъг ефект за нас като общество", смята Абрашева.

Марчела Абрашева не изключва президентът "на този пост, с това влияние и с тази политическа активност да има амбиции" да направи своя партия, но добави, че не е толкова просто:

"Откъде би могла да дойде подкрепата за такъв политически проект? Президентът в момента е фигурата с най-висок рейтинг. Но нека си дадем сметка дали хората, които гласуваха за него преди 2 години продължават да го подкрепят? Къде би попаднал този политически проект? Кой е този, който трайно би го подкрепил?"

По повод липсващите от известно време насам социологически проучвания Абрашева изтъкна, че не е особено добре да се мерят ситуативни нагласи, които много бързо се променят.

"Нека се установи някаква картина. След следващите серии на противопоставяне между г-н Гешев и "политическия боклук" какво ще се случи, за да има смисъл да установим какви са установилите се мнения в обществото. Каквото и да мислят избирателите сега, то ще бъде предпоследно."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32