Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходими са промени в нормативната уредба за създаването на качествени палиативни грижи за деца

Мария Шаркова
Снимка: mariasharkova.com

Необходими са промени в нормативната уредба за създаването на качествени палиативни грижи за деца у нас, посочиха експерти, които участваха в дискусия по темата. Срещата е заключителна по проект "Смели деца с лъвски сърца: инициатива за гражданско участие във формулирането на публични здравни политики за палиативни грижи за деца”. Проектът е финансиран от Оперативна програма "Добро управление".

Една четвърт от българите имат близки, които са преживели загуба на дете, което е починало преди да навърши 18 години, показват резултатите от националното представително социологическо проучване, проведено по проекта. Съмнения за тежко заболяване на собственото дете са преживели 6% от пълнолетните граждани на страната, а при 3% собствено дете действително е било диагностицирано с тежко заболяване, което предполага намаляване на очакваната продължителност на живота.

В същото време в страната ни има сериозна липса, както на нормативен регламент на детските палиативни грижи, така и на услуги, които предлагат комплексна подкрепа на нуждаещите се деца и техните семейства.

Д-р Венелин Стойчев – ръководител на проекта посочи:

"Съвсем в началото сме, защото първо - не се говори за детско страдание и за детска смърт. От друга страна има "ревност" между различните институции, които би трябвало да бъдат ангажирани - между здравното министерство, социалното, образователното".

Българските нормативни документи предпоставят палиативните грижи единствено като грижи за деца в терминално състояние и по-големият дял от нуждаещите се от палиативни грижи деца не се разпознават от българската система. Клиничната пътека по здравна каса е свързана само с онкологични заболявания и тя е финансово и времево лимитирана, каза адвокат Мария Шаркова:

"Не само говорим за терминален стадий на заболяването, но тя (клиничната пътека) е лимитирана и може да се предоставя до 25 дни в рамките на шест месеца на онкологичното заболяване. Към момента стойността на тази клинична пътека е 134 лв. на ден".

Проучване на добрите практики в други европейски държави сочи, че палиативните грижи за деца са комплексни, и включват както болнични отделения за медицинско облекчаване на симптомите, така и хосписи за временна грижа на място, но и широк набор от услуги в подкрепа на детето и семейството в техния дом и среда.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Байдън и Тръмп обещаха федерална подкрепа на Ню Орлиънс след смъртоносния инцидент

Все още действащият президент Джо Байдън се обади на кмета на Ню Орлиънс, за да предложи пълна федерална подкрепа след съмртоносния инцидент, при който бяха убити най-малко 10 души, а други 35 бяха ранени. Множество жертви, след като автомобил се вряза в тълпа хора в Ню Орлиънс (обновена) "Наредих на екипа си да гарантира, че всеки ресурси..

публикувано на 01.01.25 в 18:58

Сливен посрещна с много настроение и танци Новата 2025 година

"Да има мечти и да работим за постигането им". Това пожела кметът на Сливен Стефан Радев на сливенските граждани, с които заедно на площад "Цар Освободител" посрещна новата 2025 година. Вино, баници с късмети и много настроение съпътстваха празника. Точно в полунощ празничните фойерверки озариха небето над Сливен и прозвуча приветствието на..

публикувано на 01.01.25 в 18:48

Все повече хора се включват в благотворителните инициативи на силистренските рокери

Все повече хора се включват в благотворителните инициативи на силистренските рокери, които преминаха облечени като Дядо Коледа в мотошествие в първия ден от Новата година. Събраните средства ще бъдат отчетени утре, те са за лечение на 12 годишната Дария Христова, която страда от рядко животозастрашаващо заболяване, което може да се лекува..

публикувано на 01.01.25 в 18:21

КЕВР утвърди цена на природния газ от 81,94 лева/MWh за месец януари

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за месец януари в размер на 81,94 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), която цена е със 7,97% по-висока от тази за последния месец на миналата година. В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по..

публикувано на 01.01.25 в 18:12

По-високи заплати и първата нова техника за армията се очакват тази година

По-високи заплати и първата нова техника за армията се очакват тази година. Тези очаквания идват на фона на още негласуван бюджет. Страната ни очаква първите два самолета Ф-16 в края на първото тримесечие, а до края на третото ще бъдат доставени всичките 8 самолета от първия договор. През октомври фирмата производител показа тестов..

публикувано на 01.01.25 в 17:49

От днес в РСМ важат само шофьорските книжки с новото конституционно име на страната

От днес в Република Северна Македония важат само шофьорските книжки с новото конституционно име на страната. До момента са издадени над 800 хиляди документа, уточняват от Министерството на вътрешните работи и напомнят, че на 31 декември 2024 година изтече срокът за подмяна на регистрационните табели на колите с нови.   След промяната на..

публикувано на 01.01.25 в 17:27

КЕВР утвърди средно увеличение с 8,42% на цената на тока за бита от началото на годината

На закрито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди средно увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители с 8,42%, считано от 1-ви януари 2025 г. За клиентите на "Електрохолд" цената нараства с 8,36%, на ЕВН – с 8,39%, а за клиентите на "Енерго Про" - с 8.55%, като в тези цени са включени и цените..

публикувано на 01.01.25 в 17:24