Необходими са промени в нормативната уредба за създаването на качествени палиативни грижи за деца у нас, посочиха експерти, които участваха в дискусия по темата. Срещата е заключителна по проект "Смели деца с лъвски сърца: инициатива за гражданско участие във формулирането на публични здравни политики за палиативни грижи за деца”. Проектът е финансиран от Оперативна програма "Добро управление".
Една четвърт от българите имат близки, които са преживели загуба на дете, което е починало преди да навърши 18 години, показват резултатите от националното представително социологическо проучване, проведено по проекта. Съмнения за тежко заболяване на собственото дете са преживели 6% от пълнолетните граждани на страната, а при 3% собствено дете действително е било диагностицирано с тежко заболяване, което предполага намаляване на очакваната продължителност на живота.
В същото време в страната ни има сериозна липса, както на нормативен регламент на детските палиативни грижи, така и на услуги, които предлагат комплексна подкрепа на нуждаещите се деца и техните семейства.
Д-р Венелин Стойчев – ръководител на проекта посочи:
"Съвсем в началото сме, защото първо - не се говори за детско страдание и за детска смърт. От друга страна има "ревност" между различните институции, които би трябвало да бъдат ангажирани - между здравното министерство, социалното, образователното".
Българските нормативни документи предпоставят палиативните грижи единствено като грижи за деца в терминално състояние и по-големият дял от нуждаещите се от палиативни грижи деца не се разпознават от българската система. Клиничната пътека по здравна каса е свързана само с онкологични заболявания и тя е финансово и времево лимитирана, каза адвокат Мария Шаркова:
"Не само говорим за терминален стадий на заболяването, но тя (клиничната пътека) е лимитирана и може да се предоставя до 25 дни в рамките на шест месеца на онкологичното заболяване. Към момента стойността на тази клинична пътека е 134 лв. на ден".
Проучване на добрите практики в други европейски държави сочи, че палиативните грижи за деца са комплексни, и включват както болнични отделения за медицинско облекчаване на симптомите, така и хосписи за временна грижа на място, но и широк набор от услуги в подкрепа на детето и семейството в техния дом и среда.
Здравната комисия в парламента ще разгледа отложения от миналата седмица проект на решение, според който със закон ще се забранят рекламата, предлагането и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози, включително на електронни цигари, вейпове, дъвки, бонбони и шоколади с такива вещества. Предвиден е и първият..
Министърът на финансите Теменужка Петкова ще бъде изслушана в парламента заради състоянието на държавните финанси. Вече няколко дни се бавят прогнозните данни за януари, изготвяни от ръководеното от нея ведомство. Вчера стана ясно, че близо 350 милиона лева са постъпи в бюджета на Министерството на отбраната. България с компенсации..
В Гърция продължават земетресенията в района на островите Санторини и Аморгос. Преди около два часа беше регистриран нов трус - с магнитуд 4,7 по скалата на Рихтер - при Додеканезите. Островите се намират в близост до бреговете на Турция. Продължават и евакуациите на хора. В сила е и предупреждение за големи свлачища на Санторини..
Русия извърши две нападения с дронове срещу град Харков. Предизвикан е пожар, но няма пострадали, съобщи неговия кмет Игор Терехов. Украйна си върна и 150 войници от руски плен при поредната размяна на военнопленници с Русия. Междувременно - руското министерство на отбраната съобщи, че противовъздушната отбрана на страната е унищожила..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение, Общината организира втора среща. Снощи в новото читалище на града кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за решаването..
Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже, доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с..
Земетресение с магнитуд 5,2 по Рихтер беше регистрирано между гръцките острови Санторини и Аморгос. Това е най-силният трус досега, регистриран от събота насам, когато започна сериозната сеизмочна дейност в региона. Най-малко 11 000 души са се евакуирали от Санторини Според първоначалната оценка епицентърът на земетресението се е намирал на 16..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..