Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За основните астрономически явления в новата книга - „Гид на любителя астроном 2023“

Пенчо Маркишки затова как бие сърцето на слънцето и увеличават ли се слънчевите петна

3
Лятното небе е от Обсерваторията в Рожен
Снимка: Личен архив

Настъпи астрономическото лято и в деня на лятното слънцестоене, най-дългият в годината, разказваме за основните астрономически явления.

"Лятното слънцестоене е времето, когато слънцето се издига най-много над небесния екватор и осветява на-добре северното полукълбо на земята, най-перпендикулярно падат неговите лъчи там и това дава тлакък климатът да се затопли и да настъпи лятото", разказа за "Нощен Хоризонт" Пенчо Маркишки, физик от Националната астрономическа обсерватория Рожен при БАН.

Пенчо Меркишки

"На този ден слънцето огрява дъната на кладенците в градовете, които се намират на тропика на Рака или стълбовете не хвърлят сенки - това е слънцестоенете и от този ден нататък денят започва да намалява бавно, но само с по няколко секунди на ден, като това се ускорява и темпът става по-бърз през есента...

Слънцето излъчва светлина, която не топли, виждаме я всеки ден, но освен това слънцето излъчва радиосигнали, други видове лъчения късовълнови, в ренгена, в гамалъчени, които обхванати с определени сензори на космически апарати, могат след това да бъдат преобразувани в различни звуци, да бъдат чути или пък да бъдат превърнати в диаграми, така че можем да чуем как бие сърцето на слънцето..., сподели още за "Хоризонт" Пенчо Маркишки.

Преслав

"На всеки 11 години слънцето си обръща полюсите, слънчевата активност се променя и по неговата повърхност се виждат все повече слънчеви петна...Това бележи симптом, че в слънчевите недра има още неизучени процеси, поясни още физикът.

Основните на астрономически явления са залегнали в новата му книга „Гид на любителя астроном 2023“

"На 3 юли ще е най-ниското луностоене, тогава Луната ще е в Стрелец, като е интересно, че Луната през лятото е ниско до хоризонта, докато през зимата и около 22 декември Луната стои най-високо в хоризонта, на 70 - 75 градуса над южния хоризонт, преминавайки през съзвездието Бик, разаказа още ученият.

Пенчо Маркишки е роден през 1970 г. в Шумен. Неговият интерес към астрономията датира от ранните му ученически години и през 1985 г. става повод да започне да практикува фотография и астрофотография. През студентските му години в Шуменския университет астрономията и оптиката остават негови приоритетни области, а първата му професия „Контролно-измервателни прибори и автоматика“ му помага в конструирането на оптични прибори. Така се появяват първите негови стационарни и преносими инструменти за фотографски астрономически наблюдения.

Пенчо Маркишки е автор на много публикации в национални и чужди научнопопулярни издания, посветени на оптиката, астрофотографията и астрономията. От 2008 г. работи като оптик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН. По-късно постъпва на работа и в катедра „Астрономия” към Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09