Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли електроенергията за бита да е по-евтина?

| Интервю
Снимка: Радио Видин

Може ли електроенергията за бита да е по-евтина от тази на регулирания пазар и защо за пореден път либерализацията на тока за домакинствата беше отложена?
"Управляващите, както в парламента, така и в изпълнителната власт, харесаха много това решение, отлагане на либерализацията на пазара на електроенергия за крайните потребители, давайки някакво според тях много сполучливо решение. За съжаление, веднага се появиха коментари, които намериха слаби места в това решение, например - този ресурс или под прага, който е определен за закупуване на енергията от електроразпределителните дружества, ще се разпределя пак по един недотам прозрачен начин". Това каза пред БНР Петър Попчев, председател на Фондация Net Zero на Международната климатична мрежа и бивш посланик със специални поръчения по енергийната сигурност към МВнР:

"Този начин привидно е свързан с борсата, но като чуете обясненията, включително на уважаемия министър на енергетиката, който казва, че ние ще преминем към по-добри решения, когато борсовите цени се стабилизират, всеки, който следи борсовите движения и в нашия регион, ще види, че стабилизиране на цените няма, така че ние можем да чакаме стабилизиране и десет години. Без да се изкушавам да политизирам въпроса, поне в рамките на една година между 1 юли, на която и да е година, и 30 юни ще бъде една и съща цената за крайните потребители, което създава известно временно усещане за това, че семействата могат да планират бюджета си поне за една година, но това е временно решение и не е пазарно". 
Първата по рода си енергийна общност в България е иновация на габровци. Местните жители, с които се шегуваме, че режат опашките на котките, всъщност отдавна са проводници на идеята за енергийна ефективност. Със създаването на енергиен кооператив, тези дни беше сформиран и вторият,  се опитват да намалят зависимостта от централизираните източници - като произвеждат енергия от фотоволтаични инсталации - и да осигурят ползи за членовете. Как се развива проектът и какво показва опитът, натрупан през изминалата една година?

Първата по рода си енергийна общност в България беше сформирана миналата година в Габрово, а след изграждането на фотоволтаичната инсталация на покрива на депото за отпадъци, през април стартира производството на енергия. Първоначално с нея се захранваше депото, но от есента на миналата година системата е присъединена към мрежата и остатъка от произведената енергия се споделя и използва в реално време в други обекти, собственост на Общината, която е член на енергийната общност. 

Кооперативът се управлява от Тодор Попов от местната администрация. Той е част от екипа, разработил модела:

"Цялата енергия идва първо в общинската сграда. Ако е в повече, отколкото е необходимо, се разпределя към Спортния комплекс "Христо Ботев". Ако и там е повече, отива към спортна зала Орловец. В събота и неделя, защото регионалното депо почива, общинската сграда основно е на постоянните източници като сървъри и някакви дребни консуматори, а лятото ще стига може би и до общинско предприятие "Благоустрояване". 
Депото за отпадъци ползва произведената от слънчевите панели енергия повече от година. От Мария Радойчева научаваме конкретните данни за произведеното и потребеното:

"Инсталацията на Регионалното депо за отпадъци произведе 86 мегавата енергия, от които 70% използвахме ние на регионалното депо. Това е изключително голяма част от потреблението на всички съоръжения. Токът, произведен от инсталацията на регионалното депо, от соларните панели, е константна стойност и цената е 23 стотинки на киловат. Големият плюс тук за регионалното депо е, че ние можем да планираме този разход
Първата по рода си енергийна общност в България беше сформирана миналата година в Габрово
Цената на тока от соларната инсталация, съгласно условията, е 191 лева - без ДДС - за мегаватчас. Цената на свободния пазар е по-висока, но тъй като държавата компенсира до 180 лева, т.е. депото заплаща 10 лева по-висока цена на енергията, но спестява 50 – 60 лева, тъй като не дължи такси за пренос на енергията. В случай че компенсацията отпадне, ползата би била в пъти по-голяма, изтъква Тодор Попов.

На база опита от изминалата една година в Габрово преди дни беше сформирана втора енергийна общност. Нейни членове са 59 физически лица, също малки и средни местни предприятия. Всеки е инвестирал в това начинание от 500 до 5 хиляди лева – толкова е таванът, а коопериралите се в първата общност вече са получили обратно част от своите вложения.

Втората общност, която ще произвежда ток, се фокусира върху обществения транспорт. Моделът, по който ще функционира кооперативът, е подобрен на база опита по пилотния проект, посочва Попов. Със събраните средства, в размер на 197 300 лева, ще бъде монтирана инсталация с мощност 150 киловата върху сграда на общинското дружество "Пътнически транспорт". Предвижда се около половината от произведената енергия от слънцето да се ползва на място - за зареждане на електрическите автобуси, а останалата част – от членовете на кооператива. 

Цялото интервю с Петър Попчев можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Недит Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40