Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстремните спортове 18-24 юни 2023

4
Николай Калайджиев
Снимка: Мина Пингелова

Българският военен пилот Николай Калайджиев постави нов световен рекорд за най-много последователни 360-градусови завои без прекъсване с ултралек самолет. Това се случи на 18 юни, на летище Лесново. Изискването на Книгата на рекордите “Гинес” е било за 400 виража, а българинът е направил 888, в продължение на 4 часа и 31 минути - невероятно изпитание за вестибуларния апарат и за цялото тяло. Събитието е било заснето от камери на “Гинес” и предстои да бъде обявено за световен рекорд в авиацията.


Снимка: Мина Пингелова

Българският парапланерист Весо Овчаров прелетя над седемхилядника Спантик (7027 м) в Пакистан. Във видео, публикувано във Фейсбук страницата му, се виждат гледките от планинската верига Каракорум, на които се е насладил по време на полета. А той е подготовка за нещо по-голямо, което българският парапланерист и френският му колега Антоан Жирар искат да опитат да направят в Пакистан. Предстои да видим какво точно ще бъде то.

Весо Овчаров е световен рекордьор по акробатичен парапланеризъм. През 2018 г. той направи в небето на Северна България 612 последователни превъртания - с 44 повече от дотогавашния рекорд на Хорацио Лоренс. Фигурата е наречена инфинити тъмблинг и е смятана за една от най-сложните в акробатичния парапланеризъм, а центробежните сили, влияещи върху човешкото тяло при изпълнението й, са изключително големи. 

Парапланеристът Весо Овчаров поставил рекорда си над множество далекопроводи високо напрежение


Антоан Жирар е бивш състезател от националния отбор на Франция по спортно катерене. Участвал е в няколко експедиции в Хималаите и Каракорум - до К2, Броуд пик, Гашербрум 1 и 2, Чо Ою. През последните години се отдава на парапланеризъм. През 2016 г. прелита над Броуд пик - самият връх е висок 8047 м, а Антоан се издига на 8127 м, като поставя световен рекорд за височина на полет с параплан. Година по-късно французинът беше гост на Банско филм фест.
Следим с интерес експедицията на Весо Овчаров и Антоан Жирар, и при новини - ще информираме нашите слушатели и читатели.

Весо Овчаров и Антоан Жирар в Пакистан
Снимка: Фейсбук страница на Весо Овчаров

Над 30 български бегачи участваха в тазгодишното издание на планинския ултрамаратон Лаваредо Ултра в Италия. Най-много сънародници бягаха по най-дългата дистанция - 120 км, с 5800 м денивелация. Победи швейцарецът Джонас Руси (Jonas Russi), който финишира с време 12 часа и 13 минути. Сред българите най-добре се представи 49-годишният Пирин Галов, който пробяга трасето за 17 часа и 12 минути и стана седми в своята възрастова група, в която участваха над 300 бегачи.

Джонас Руси
Снимка: @utmbworldseries

Големият български спелеолог Алексей Жалов отбеляза своята 70-годишнина с нова книга. Тя се нарича “Половин век под земята” и предстои в близко време да излезе от печат. На 70-годишна възраст Жалов продължава да проучва пещери - в последните години участва в експедиции на Атонския полуостров, а успоредно с това, описва историята на българската спелеология.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 7 хиляди души у нас ползват радиоефира за спорт, хоби и общуване

В епоха, в която общуваме с докосване на екран, радиолюбителите ни напомнят, че понякога най-смисленият разговор започва със... сигнал, изпратен в тишината .   На 5 юни 1926 г. е основано Сдружение "Български радиоклуб“, който събира любители на радиото. Това е само една година след основаването на Международната радиолюбителска организация..

публикувано на 28.07.25 в 13:11
Завръщането на зубъра в Източните Родопи е сред големите успехи на еколозите

Второ стадо зубри започна своя нов живот в Източните Родопи

Второ стадо зубри започна своя нов живот в Източните Родопи. То е част от амбициозния проект на фондация „По-диви Родопи“ да възстанови популацията на вида, изгубен за България през средните векове. Зубрите пристигнаха в района в края на юни и съвсем скоро ще бъдат пуснати на свобода в дивата природа. В момента в Източните Родопи живеят над 30..

публикувано на 28.07.25 в 12:21

Йордан Янев от Сливен колекционира оръжия от 18 и 19 век и изнася лекции в училищата

Чували ли сте за мети сокак, за шишане, бойлия или тромбон. Може и да сте ги срещали някъде в историческите извори, но не и в ежедневието. Това са названия на оръжия от 18 и 19 век.  Кореспондентът ни в Сливен Стоян Радев ни среща с един местен колекционер на оръжия от това време – Йордан Янев, който освен, че колекционира такива оръжия, изнася..

публикувано на 28.07.25 в 12:11
Tel Aviv

Фестивалът „Манофим“ в Тел Авив превърна покрива на бивша сграда в промишлената зона в 900-метрова квартална овощна градина

По света от години се правят опити сивите и безлични промишлени зони да се превърнат в привлекателни културни атракции. В Тел Авив, поне от двайсет години, съществуват „архитектурните лечебници“, които дават „жива вода“ на изоставени пристанища и гари, превръщайки ги в притегателен център за малки и големи. В Ерусалим ежегодно се провежда..

публикувано на 28.07.25 в 11:52

От чертежите на архитектурата до пулса на човешкия живот – пътят на 29-годишния Петър Илиев

Един млад човек сбъдва мечтата си да помага и да бъде полезен.  29-годишният Петър Илиев се занимава със спешна медицина на терен и води курсове по първа долекарска помощ. Преди това е практикувал професията си на архитект, но един инцидент го връща към една от детските му мечти - да лекува. След като става свидетел на катастрофа, при която е ранено..

публикувано на 28.07.25 в 10:45

Първият международен фолклорен фестивал „Кодица“ събра състави от три държави

Във видинското село Ракитница традициите оживяха с провеждането на първия международен фолклорен фестивал „Кодица“, който събра състави от България, Сърбия и Румъния. Събитието се превърна в празник на фолклора в региона, където музика, танци и обичаи преминаха отвъд граници и поколения. Сред най-вдъхновяващите фигури беше Тодор Михайлов –..

публикувано на 28.07.25 в 10:24
Законите на Мърфи

27.07.2025 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете рубриката от 27 юли 2025 г. Месечен победител е законът, предложен от  Румен Узунов от с. Поликраище :  Политиката е като бейзбола: Без бухалка нищо не става.  Успехи и вдъхновение за всичики законотворци на "Рано в неделя" 

публикувано на 28.07.25 в 10:09