Все още се работи по трасето - изразяват се клони и се обезводняват локви, правят се мостчета, обясни Пенчева.
"Стараем се да го направим по-добро. Екипът ни е изграден от опитни планинари, алпинисти и пещерняци.
Те са готови да подкрепят състезателите, да ги нахранят и да разберат как се чувстват".
Вече няма свободни места за регистрация.
"Стартът е в 6 часа сутринта - пред Националния исторически музей. Тогава стратират колоездачите. Очакваме първите от тях да пристигнат на финала около 10 часа. В 12 часа вечерта – събота срещу неделя, е стартът за тичащите. Първите от тях очакваме към 8 часа. В 16 часа е предвидено награждаване".
Анна Пенчева посочи какви са изискванията към участниците.
"Каската за колоездачите е задължителна. Всеки трябва да има минимум две шишета с вода. Етапите са доста дълги. Трябва да са подходящо облечени. За тичащите осветлението е задължително. Всеки има възможност да си остави пакет с вещи на постовете".
Моника Филипова, която е участвала вече 7 пъти в Обиколката на Витоша, казва, че трасето ще е по-скоро изненада.
"Със сигурност ще има много кални участъци. Мисля, че ще могат да се заобикалят, но зависи колко ще вали в деня на състезанието".
Нейното най-добро представяне е миналата година, когато финишира с време 9 часа и 24 минути. Тя държи и рекорда на старото трасе, отбелязан през 2015 г. Основните й конкурентки - Мария Николова (която държи рекорда при жените - 9:17 часа) и Надежда Ангелова (победител в миналогодишното издание) съобщиха за БНР, че няма да участват.
"Това е най-вълнуващото състезание в България", споделя Моника, макар да отчита, че липсата на конкуренция за нея тази година ще направи бягането по-трудно.
Сред участниците ще бъде и Христо Цветков, който държи рекорда при мъжете - 7:45 часа. Той предвижда трасето да е много "бавно".
"Липсват мостчета", атмосферните условия ще окажат сериозно влияние върху представянето на състезателите. Цветков очаква да постави рекорд, ако обстоятелствата са благоприятни.
Цялото интервю на Валерия Николова с Анна Пенчева може да чуете в звуковия файл. Той включва и интервю на Таня Иванова с Моника Филипова и Христо Цветков.
---
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата. Зоната за..
Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..