Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В срещата ми с известната театрална режисьорка Лилия Абаджиева аз намерих своя полет

Асен Данков: Опитвам се да открия тъмните, и светлите си страни като актьор

Стефан Данаилов ме спечели с това, че беше искрен и можеше да изгражда доверие

Асен Данков
Снимка: Георги Бангиев

"От дете освен, че много обичах да играя с приятелите си навън, много обичах да рисувам. Но когато избрах да уча графичен дизайн, то беше, защото си мислех, че в това има повече рисуване, отколкото в архитектурата", сподели в "Нощен Хоризонт" Асен Данков, актьор от Народния  и Плевенския театър, гост в поредицата „Магията на театъра“.

Младият актьор преди години записва специалността „графичен дизайн“ в Лондон, но в един момент се отказва, връща се в България, кандидатства в НАТФИЗ и попада в класа на проф. Стефан Данаилов.

"Обаче реших, че трябва да послушам сърцето си и собствения си инстинкт, и започнах да се подготвям за кандидатстване в НАТФИЗ. Това не ми беше детска мечта, тя се случваше с течение на времето, сега след време разбирам, че имало знаци за това, но това го виждам чак сега, това тогава не съм го осъзнавал...имитирах учители, импровизирах смешни истории и правех скечове, приятелите ми все ме питаха защо не стана актьор...

Асен Данков и Пламена Бачийска

А аз бях учил в средното си образование строителния техникум, логично се очакваше да започна след това най-малкото да запиша ВИАС.

Но не стана така...Имаше все пак едни 30 на сто от хората около мен, които ме насърчиха и ми помогнаха да се подготвя за изпитите във НАТФИЗ. Благодаря по този повод на Ивелин Венков, мой съученик, който има пръст в тази работа с помощта... Учител ми стана впоследствие за изпитите преподавателката по сценична реч в НАТФИЗ - проф. Диана Борисова.

После попаднах в класа на Стефан Данаилов. 

"Това беше удоволствие, привилегия, любов...Той ме спечели мен с това, че беше искрен човек. И тази искреност сваля бариери, виждаш един открит човек към теб и ти му се доверяваш. Той така те учи на доверие", сподели още за БНР младият актьор.

Още като студент Асен Даков се снима в сериала „На границата“ на режисьора Станимир Трифонов.

Асен Данков, гост на

Асен Данков, макар и млад, вече има сериозен опит. Като актьор в  Плевенския театър „Иван Радоев“  има зад гърба си доста роли.

В Народния театър играе в спектаклите „Фиеста“ и „Петрови в грипа и около него“. Но продължава да работи и играе в Плевенския театър.

Асен Данков и Пламена Бачийска
"За мен е важно, че вече успявам да открия и тъмните, и светлите страни в себе си. В репетициите с известната театрална режисьорка Лилия Абаджиева аз открих своя полет - чрез дипломния ни спектакъл - "Небесен отряд", пиеса за Холокоста...След това получих покана от Абаджиева за участие в Плевенския театър...абсолютно неочаквано за мен...Тази среща с нея, репетициите с нея бих именно описал като полет, разказа още младият актьор.

Защото на тези репетиции той открива, че на сцената може да направи неща, които не е предполагал, че живеят някъде в него...макар че, не се чувства удобно, а по-скоро надскачане на себе си, едно предизвикателство, сподели за БНР Асен Даков.

Още по темата слушайте от Асен Данков в поредицата „Магията на театъра“ на "Нощен Хоризонт" по БНР.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48