Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиера на “Отело“ в Телавивската опера

Израелската опера в Тел Авив
Снимка: Росица Кавалджиева

За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му театър за бъдещата “Селска чест“ от Маскани. Вероятно това е имал предвид и бившият художествен директор на Шекспировия театър в Лондон Ейдриън Ноубъл, който е режисьор постановчик на спектакъла, като е пренесъл действието от оригинала /Кипър през ХVI век/, в едно виенско военно поделение в началото на ХХ век. Всъщност и на двете места страстите си остават същите. “Зеленото чудовище“ на ревността ( по Шекспир) не прощава на никого!

Постановката не е създадена специално за Телавивската опера. Закупена е тази, която известният режисьор осъществява във Виена. Всички солови партии и хорът се изпълняват от израелски артисти. Сценографията е минималистична и въздействаща. Костюмите варират от цветовете каки на военните униформи от 20-те години на миналия век до бяло и резедаво в женските костюми и дрехите на самия Отело. Освен чрез пеенето, страстите в този спектакъл трябва да се изиграят. Имаше, чисто артистично, прекрасно направени моменти. Други по-скоро напомняха концертно изпълнение, когато солистите фронтално се изправят срещу публиката и изпяват ариите си. Режисьорска или актьорска сполука беше сцената на разговорът между Касио и Яго, наблюдаван зад колоната от Отело. При него кърпичката наистина се преобразява в ръцете на Яго: ту прилича на платно на кораб, ту на плащ за корида, ту пада към земята като простреляна птица.

Изпълнението на баритона Симон Пиацола в ролята на Яго наистина беше едно от запомнящите се в този спектакъл, както и на Ела Василевички в ролята на Дездемона. Оркестърът и хорът в тази вердиева опера са и коментатор на случващото се. Те бяха очаквано добри, особено в сцената с бурята, а и в градината, където Дездемона посреща гости. Похвала заслужава детският хор от Реховот с диригент Михал Окун.

За зрителите имаше и една изненада: след спектакъла с тях се срещаха артистите и всеки можеше да зададе въпрос и да получи отговор. Част от тези въпроси и отговори са включени и в настоящия текст.


По публикацията работи: Росица Кавалджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Надпяване" – фолклорна класация, май 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 07.05.25 в 11:06

Отвъд красивия образ: Фотографията като изразяване на емоция

За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..

публикувано на 07.05.25 в 06:58

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 30-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: На 28-и април музикалният свят изгуби една от най-ярките български звезди на оперетата и мюзикъла – дългогодишния солист на НМТ “Стефан Македонски“ Богомил Спиров. Посвещаваме първия час на предаването “Каста..

обновено на 05.05.25 в 17:35
Георгиос Филаделфес

Георгиос Филаделфес за успешното турне - "Магическа нощ на тенорите"

Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно.  Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира.  Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..

публикувано на 05.05.25 в 11:22

В памет на Богомил Спиров

В късните вечерни часове на 28-и април артистите от НМТ “Стефан Македонски“ разтърсиха социалната мрежа facebook, споделяйки един с друг новината, че звездата на трупата Богомил Спиров е загинал в катастрофа с мотоциклета си на столичен булевард . Шокирани и смазани от скръб, някои от тях бяха съвсем лаконични, като маестро Юли Дамянов ,..

публикувано на 04.05.25 в 23:30

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00