Иван Димов, както е светското име на свети Йоан Нови Търновски, е роден през 1804 година в Осман пазар, днешния Омуртаг. Четири години живее и работи в Търново като чирак в работилница за керемиди. Преди 201 години е обесен в покрайнините на Търново, защото едва 18-годишен отказва да смени вярата си. Атонските монаси Никифор и Еротей стават свидетели на обесването и пишат житието на Иван Димов, който е канонизиран за великомъченик една година след своята гибел, разказва Стоян Долапчиев, председател на инициативния комитет за честване на св. Йоан Търновски:
„Канонизацията е извършена в митрополитската църква „Св. св. Петър и Павел“ в квартал „Асенов“ на 16 юли 1823 година. Канонизацията е извършена от митрополит Иларион Критски и в присъствието на авторите на това житие Никифор и Еротей. Има и стихотворение. Това е един от редките случаи в историята на БПЦ – имаме пълен комплект от документи за неговата канонизация, имаме житие пространно, имаме служба, имаме стихотворение. Това стихотворение в негова чест се счита за едно от първите, написано на новобългарски книжовен език“.
Двамата атонски монаси са били таксидиоти в Търновско, когато стават свидетели на обесването и чудото с Иван Димов. Година след неговата канонизация те заминават за сръбския манастир в Сланцима, където пишат второ житие на св. Йоан Търновски, а Никифор става игумен на манастира, разказва Стоян Долапчиев.
„Двамата автори Никифор и Еротей сравняват подвига на св. Йоан Нови Търновски с подвига на св. Георги Нови Софийски, който е обесен по подобна причина през 1518 година в София“.
Преди 21 години великотърновският доктор по изкуствознание Пламен Събев прави първата икона на св. Йоан Търновски. Има четири стенописа на светеца в шуменска църква, в храма на търговищкото село Ловец, в село Шереметя и в църквата на руските гробища във Велико Търново. Д-р Събев една година рисува последната уникална икона на св. Йоан Нови Търновски, в която освен образа на великомъченика, за първи път са изобразени и 12 житейски сцени:
„Изработката на такава икона изисква изключително много внимание, време и подбор на качествени материали, така както се прави в унисон с традициите на иконописното изкуство. Иконата е с много внимателно подбран дървен панел, с 9 слоя грунд, специално листово злато от 22 карата и качествени бои, свързани с яйчена емулсия. Това е технологията, използвана от нашите предци, особено в Тревненската школа“.
Иконата е с размери 140 на 85 сантиметра. Ще бъде осветена тази неделя в катедралния храм във Велико Търново и ще остане там за поклонение на миряните.
Първата сцена на иконата на св. Йоан Нови Търновски е неговото рождение, следват житейските сцени, когато малкият сирак се заселва в Търново и работи като чирак при майстор на керемиди, и едва 18-годишен е принуден да смени вярата си. Следва катарзисът и младежът дръзва да се опълчи, за да остане верен на християнството, разказва д-р Пламен Събев:
„На практика св. Йоан Трапезунски (Търновски) не само страда жестоко, той е жестоко бит, жестоко обезобразен и накрая е публично обесен, заради това, че той е дръзнал да махне чалмата и да изповядва Светата Троица. Неговият голям подвиг се състои в това, че когато той е тръгвал към бесилото, пред всеки един от наблюдаващите граждани на Търновград се е спирал, покланял се е и е молил за прошка“.
Обесват го и през нощта се случва чудото:
„Огнен стълб покрива цялото бесило с тялото на мъченика. Това са го наблюдавали търновци и на практика, когато вече го погребват, се случват отново чудеса и знамения – бури и гръм, доста дни вали, при което тялото вече буквално е погълнато от водите на река Янтра. От там нататък нашият покровител, така да се каже духовно, продължава да присъства в Търновград, така както Света Петка и Свети Иван Рилски“.
Инициативният комитет, носещ името на свети Йоан Нови Търновски, настоява пред Великотърновската света митрополия, пред Епархийския съвет и пред Светия синод светецът да бъде признат за съпокровител на Велико Търново заедно със Света Петка и със свети Йоан Рилски, както и да бъде обявен за покровител на всички деца, загинали по българските земи по религиозни, политически и военни причини.
Още по темата в звуковия фаил.
.
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..