Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

200 години от канонизацията на свети Йоан Нови Търновски

Свети Йоан Нови Търновски
Снимка: Пламен Събев

На 16 юли се навършват 200 години от канонизацията на свети Йоан Нови Търновски. За паметното събитие докторът по изкуствознание Пламен Събев направи уникална икона с образа на светеца и 12 житейски сцени, която ще бъде дарена на катедралния храм на Велико Търново. Там ще бъде отслужена и света тържествена литургия в памет на светеца, загинал трагично на бесилото, защото отказал да смени православната си вяра.

Иван Димов, както е светското име на свети Йоан Нови Търновски, е роден през 1804 година в Осман пазар, днешния Омуртаг. Четири години живее и работи в Търново като чирак в работилница за керемиди. Преди 201 години е обесен в покрайнините на Търново, защото едва 18-годишен отказва да смени вярата си. Атонските монаси Никифор и Еротей стават свидетели на обесването и пишат житието на Иван Димов, който е канонизиран за великомъченик една година след своята гибел, разказва Стоян Долапчиев, председател на инициативния комитет за честване на св. Йоан Търновски: 

„Канонизацията е извършена в митрополитската църква „Св. св. Петър и Павел“ в квартал „Асенов“ на 16 юли 1823 година. Канонизацията е извършена от митрополит Иларион Критски и в присъствието на авторите на това житие Никифор и Еротей. Има и стихотворение. Това е един от редките случаи в историята на БПЦ – имаме пълен комплект от документи за неговата канонизация, имаме житие пространно, имаме служба, имаме стихотворение. Това стихотворение в негова чест се счита за едно от първите, написано на новобългарски книжовен език“. 

Двамата атонски монаси са били таксидиоти в Търновско, когато стават свидетели на обесването и чудото с Иван Димов. Година след неговата канонизация те заминават за сръбския манастир в Сланцима, където пишат второ житие на св. Йоан Търновски, а Никифор става игумен на манастира, разказва Стоян Долапчиев

Пламен Събев и Стоян Долапчиев (от ляво на дясно)

„Двамата автори Никифор и Еротей сравняват подвига на св. Йоан Нови Търновски с подвига на св. Георги Нови Софийски, който е обесен по подобна причина през 1518 година в София“.  

Преди 21 години великотърновският доктор по изкуствознание Пламен Събев прави първата икона на св. Йоан Търновски. Има четири стенописа на светеца в шуменска църква, в храма на търговищкото село Ловец, в село Шереметя и в църквата на руските гробища във Велико Търново. Д-р Събев една година рисува последната уникална икона на св. Йоан Нови Търновски, в която освен образа на великомъченика, за първи път са изобразени и 12 житейски сцени: 

„Изработката на такава икона изисква изключително много внимание, време и подбор на качествени материали, така както се прави в унисон с традициите на иконописното изкуство. Иконата е с много внимателно подбран дървен панел, с 9 слоя грунд, специално листово злато от 22 карата и качествени бои, свързани с яйчена емулсия. Това е технологията, използвана от нашите предци, особено в Тревненската школа“. 

Иконата е с размери 140 на 85 сантиметра. Ще бъде осветена тази неделя в катедралния храм във Велико Търново и ще остане там за поклонение на миряните.  

Първата сцена на иконата на св. Йоан Нови Търновски е неговото рождение, следват житейските сцени, когато малкият сирак се заселва в Търново и работи като чирак при майстор на керемиди, и едва 18-годишен е принуден да смени вярата си. Следва катарзисът и младежът дръзва да се опълчи, за да остане верен на християнството, разказва д-р Пламен Събев: 

„На практика св. Йоан Трапезунски (Търновски) не само страда жестоко, той е жестоко бит, жестоко обезобразен и накрая е публично обесен, заради това, че той е дръзнал да махне чалмата и да изповядва Светата Троица. Неговият голям подвиг се състои в това, че когато той е тръгвал към бесилото, пред всеки един от наблюдаващите граждани на Търновград се е спирал, покланял се е и е молил за прошка“.  

Обесват го и през нощта се случва чудото

Огнен стълб покрива цялото бесило с тялото на мъченика. Това са го наблюдавали търновци и на практика, когато вече го погребват, се случват отново чудеса и знамения – бури и гръм, доста дни вали, при което тялото вече буквално е погълнато от водите на река Янтра. От там нататък нашият покровител, така да се каже духовно, продължава да присъства в Търновград, така както Света Петка и Свети Иван Рилски“.  

Инициативният комитет, носещ името на свети Йоан Нови Търновски, настоява пред Великотърновската света митрополия, пред Епархийския съвет и пред Светия синод светецът да бъде признат за съпокровител на Велико Търново заедно със Света Петка и със свети Йоан Рилски, както и да бъде обявен за покровител на всички деца, загинали по българските земи по религиозни, политически и военни причини. 



Още по темата в звуковия фаил.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16