Алис Милер, генерален директор на фирмата, която прави изложението разказа за "Закуска ан тревата", че след 50 години Луната може да се превърне в любима почивка на земните жители, стига горивото за полети, обратно към Земята поевтинее:
"Разработили сме технология за производство на кислород от лунната почва. Извършваме опити в симулатори в НАСА, използвайки образци от почва, донесена от космонавтите, стигнали на Луната с „Аполо“. Този кислород ни е необходим за изготвяне на втечнено ракетно гориво за летателните апарати от Луната към Земята. Космическото гориво се състои от 70% кислород , а останалите 30% са или газ пропан, или водород. В лунната почва има 40% кислород. Добиване на тон кислород на Земята струва около милион долара. Ще се опитаме технологията за добива на кислород от Лунния пясък да е по-евтин заради състава му, който се различава от земния. Това не само би направило производство му рентабилно, но и би позволило луноходите и ракетите да могат да носят по-малко гориво. Това ще увеличи полезната им площ. За връщане обратно на Земята ще ползват кислород, извлечен на самата Луна. През 2026-та година се готвим да проведем опити за извличането на кислород „на терен“ – на самата Луната. За целта ще управляваме от Земята роботи. Ако всичко е наред, се готвим там да изградим първото съоръжение за добив на кислород, а през 2032-ра година сред намеренията ни е да изградим и първата фабрика за кислород. Засега ние обработваме опитни образци, донесени от луноходите и от космически кораби. В бъдеще роботи ще събират пясъка, необходим за извличането на кислород и метали. В напълно автоматизирани фабрика този пясък ще се преработва.
Човек използва за дишане около 250 килограма кислород за година. Ракета се нуждае от хиляда тона кислород за няколко минути полет. От НАСА се готвят до няколко години на Луната да кацне и първата жена-космонавтка, а до десетина години да бъде построено и първото селище, което да се явява за междинно кацане към други планети. За да има туризъм на Луната са необходими много условия, но най-важното от тях е да бъдат разработени летателни апарати, способни не само да се прилунят, но и да се върнат обратно на Земята. Не по-малко важно е да има промишлено производство на кислород на Луната.
Докато туризма на Луната стане реалност, съветвам кандидат-почиващите да и се наслаждават, гледайки я в ясна нощ, допълни Алис Милер.
"Космическият транспорт е важен, но не по-малко важна е безопасността на туристите по време на престоя. За предпазване от високата радиация вече се изработват облекла, поясни за "Хоризонт" Ширит Шварц:
Разработили сме облекла, предпазващи от висока радиация. На Земята се използват от работещите в атомните електроцентрали, пожарникарите и тези, които помагат при потушаване на аварии с висока степен на радиация, лекари, които оперират с помощта на радиоактивни вещества. Нашите облекла са много по-леки и удобни от съществуващите скафандри и за това са подходящи и за работа и пребиваване в Космоса. Астронавтите се нуждаят и от допълнителни защитни аксесоари и облекла по време на слънчеви изригвания. Те получават предупреждение около половин час преди него и така имат време да се облекат. В последно време разработваме технология за производство на облекла, в които се инжектира олово с помощта на триизмерен принтер. Използваме отпадъчните кутии, в които е била храната на космонавтите и ги превръщаме във влакна. От тях чрез триизмерен принтер изготвяме облеклата. Тъй като оловото е тежък метал и на Земята, и в Космоса, ние го използваме основно за защита в областта на главния и на костния мозък. Започнахме изпитанията си преди 11 години. Тъканите, които изготвяме, са много по-леки от до сега използваните. Имаме най-много клиенти сред лекарите в цял свят. Наши костюми вече са летели в Космоса. Много са важни отзивите на астронавтите, но още по-сериозни за нас са рецензиите от лекарите, които твърдят, че защитата е била добра. С развитието на космическия туризъм започват да ни търсят за защитни костюми и в тази специфична област. Нещо повече - започнахме да работим и с дизайнери. Когато човек е на туризъм или на почивка е много важно не само с какво е облечен, но и как му стоят дрехите, та били те защитни, сподели Ширит Шварц.
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак. Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..
Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..
Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “. " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..
Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..
Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в Кипър. Любовта ѝ към тениса започва..
В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител. Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..
На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..