Алис Милер, генерален директор на фирмата, която прави изложението разказа за "Закуска ан тревата", че след 50 години Луната може да се превърне в любима почивка на земните жители, стига горивото за полети, обратно към Земята поевтинее:
"Разработили сме технология за производство на кислород от лунната почва. Извършваме опити в симулатори в НАСА, използвайки образци от почва, донесена от космонавтите, стигнали на Луната с „Аполо“. Този кислород ни е необходим за изготвяне на втечнено ракетно гориво за летателните апарати от Луната към Земята. Космическото гориво се състои от 70% кислород , а останалите 30% са или газ пропан, или водород. В лунната почва има 40% кислород. Добиване на тон кислород на Земята струва около милион долара. Ще се опитаме технологията за добива на кислород от Лунния пясък да е по-евтин заради състава му, който се различава от земния. Това не само би направило производство му рентабилно, но и би позволило луноходите и ракетите да могат да носят по-малко гориво. Това ще увеличи полезната им площ. За връщане обратно на Земята ще ползват кислород, извлечен на самата Луна. През 2026-та година се готвим да проведем опити за извличането на кислород „на терен“ – на самата Луната. За целта ще управляваме от Земята роботи. Ако всичко е наред, се готвим там да изградим първото съоръжение за добив на кислород, а през 2032-ра година сред намеренията ни е да изградим и първата фабрика за кислород. Засега ние обработваме опитни образци, донесени от луноходите и от космически кораби. В бъдеще роботи ще събират пясъка, необходим за извличането на кислород и метали. В напълно автоматизирани фабрика този пясък ще се преработва.
Човек използва за дишане около 250 килограма кислород за година. Ракета се нуждае от хиляда тона кислород за няколко минути полет. От НАСА се готвят до няколко години на Луната да кацне и първата жена-космонавтка, а до десетина години да бъде построено и първото селище, което да се явява за междинно кацане към други планети. За да има туризъм на Луната са необходими много условия, но най-важното от тях е да бъдат разработени летателни апарати, способни не само да се прилунят, но и да се върнат обратно на Земята. Не по-малко важно е да има промишлено производство на кислород на Луната.
Докато туризма на Луната стане реалност, съветвам кандидат-почиващите да и се наслаждават, гледайки я в ясна нощ, допълни Алис Милер.
"Космическият транспорт е важен, но не по-малко важна е безопасността на туристите по време на престоя. За предпазване от високата радиация вече се изработват облекла, поясни за "Хоризонт" Ширит Шварц:
Разработили сме облекла, предпазващи от висока радиация. На Земята се използват от работещите в атомните електроцентрали, пожарникарите и тези, които помагат при потушаване на аварии с висока степен на радиация, лекари, които оперират с помощта на радиоактивни вещества. Нашите облекла са много по-леки и удобни от съществуващите скафандри и за това са подходящи и за работа и пребиваване в Космоса. Астронавтите се нуждаят и от допълнителни защитни аксесоари и облекла по време на слънчеви изригвания. Те получават предупреждение около половин час преди него и така имат време да се облекат. В последно време разработваме технология за производство на облекла, в които се инжектира олово с помощта на триизмерен принтер. Използваме отпадъчните кутии, в които е била храната на космонавтите и ги превръщаме във влакна. От тях чрез триизмерен принтер изготвяме облеклата. Тъй като оловото е тежък метал и на Земята, и в Космоса, ние го използваме основно за защита в областта на главния и на костния мозък. Започнахме изпитанията си преди 11 години. Тъканите, които изготвяме, са много по-леки от до сега използваните. Имаме най-много клиенти сред лекарите в цял свят. Наши костюми вече са летели в Космоса. Много са важни отзивите на астронавтите, но още по-сериозни за нас са рецензиите от лекарите, които твърдят, че защитата е била добра. С развитието на космическия туризъм започват да ни търсят за защитни костюми и в тази специфична област. Нещо повече - започнахме да работим и с дизайнери. Когато човек е на туризъм или на почивка е много важно не само с какво е облечен, но и как му стоят дрехите, та били те защитни, сподели Ширит Шварц.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..