Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция вдигна данъка върху горивата с 200% за финансиране на щетите от земетресението

Снимка: БНР

В неделя Турция увеличи своите данъци върху горивата с почти 200%, за да помогне за финансирането на увеличението на бюджета за 2023 г. с 1,12 трлн. турски лири (около 42,2 млрд. долара), след като смъртоносните земетресенията през февруари и президентските избори през май доведоха до скок на разходите.

Този ход ще засили инфлационния натиск и допълнително ще натовари бюджетите на домакинствата, като същевременно ще причини огромни загуби за милиони търговци, земеделски производители и компании, които трябва да купуват гориво всеки ден. съобщават Ройтерс и Блумбърг.

Новите специални данъци върху потреблението на различни видове горива, включително бензин и дизел, бяха публикувани в Държавния вестник на страната.

Дизелът и бензинът вече се продават с 6 турски лири повече, тъй като повишението на данъка идва след предишно увеличение на ДДС. Така литър бензин при стара цена от 28 турски лири поскъпва на 34 лири, а дизелът от 26 - на 32 лири. Цената на автогаза пък нараства с 4 лири до 16 лири за литър.

Това е поредното увеличение на горивата в периода след изборите в Турция през май, отбелязват местните медии.

Увеличението ще помогне за посрещане на нуждите от финансиране, произтичащи от смъртоносните февруарски земетресения и ще позволи на Министерството на финансите да поддържа големи парични резерви, според изявление на министерството. Земетресенията в началото на годината причиниха щети за повече от 100 милиарда долара, изчислява правителството.

Допълнителният данък върху горивата ще помогне за ограничаване на бюджетния дефицит, който скочи до 263,6 млрд. лири през първите пет месеца на годината спрямо 124,6 млрд. лири година по-рано, но може също така да предизвика ново повишаване на инфлацията, която спадна през юни до 38,21% от 24-годишен връх от 85,51%, достигнат миналия октомври. Инфлационният натиск може да се подсили и от отслабването на турската лира с близа 25% след президентските избори и планове на правителството да увеличи разходите, за да изпълни предизборните обещания.

По-големият дефицит се дължи до голяма степен на увеличените разходи преди изборите през май, когато президентът Реджеп Ердоган беше избран за трети мандат, както и на възстановителните дейности след земетресенията в Южна Турция.

В същото време нов законопроект има за цел да компенсира част от фискалната тежест чрез повишаване на корпоративните данъци и удвояване на данъка върху моторните превозни средства за годината. Вече бяха въведени редица увеличения на данъците върху различни потребителски стоки.

Президентът Реджеп Ердоган, който си осигури нов петгодишен мандат при гласуването през май, обеща временно увеличение на минималната заплата и увеличение на пенсиите.

След изборите Ердоган назначи нов финансово-икономически екип в опит да възстанови доверието. Бившите банкери от Уолстрийт Мехмет Шимшек и Хафизе Гайе Еркан бяха назначени съответно за финансов министър и управител на централната банка.

Новото икономично дуо обещава ценова стабилност. Централната банка вече повиши своя референтен лихвен процент за първи път от повече от две години - до 15% от 8,5% - и се очаква да продължи с тази политика, която беше описана този месец като "постепенен" цикъл на затягане. 

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на образованието Красимир Вълчев

По-доброто качество на обучението във ВУЗ-овете – приоритет на Съвета на ректорите и МОН

Приоритет в системата на образованието е по-доброто качество на обучение в университетите чрез по-висока мотивация на студенти и преподаватели. Ще се завишават изискванията към тях при атестирането и академичното им развитие. По тези цели има съгласие между  Управителния съвет на Съвета на ректорите и министъра на образованието и науката..

публикувано на 08.02.25 в 10:03

Трусовете на Санторини намаляват

Трусовете на гръцкия остров Санторини намаляват, но сеизмолозите очакват ново по-силно земетресение в следващите дни. Премиерът Кириакос Мицотакис обяви създаването на маршрут за евакуация от острова, където туристическият бранш търпи огромни загуби. Броят на трусовете на Санторини намалява през последното денонощие, но силата им остава над 4..

публикувано на 08.02.25 в 09:48

Преглеждат над 6000 души по програма на Столичната община за превенция на сърдечните заболявания

Над 6 хиляди души могат да бъдат прегледани по програма на Столичната община за превенция на сърдечно-съдовите заболявания. Предложението е на заместник-председателя на Столичния общински съвет Ваня Тагарева. В бюджета на София за 2025 година ще бъдат осигурени средства за това, а прегледите ще се извършват в общинските болници и поликлиники...

публикувано на 08.02.25 в 09:00
 Джо Байдън

Тръмп ограничава достъпа на Байдън до класифицирана информация

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ограничава достъпа на своя предшественик Джо Байдън до класифицирана информация, предаде Ройтерс. От агенцията напомнят, че по принци бившите президенти получават някои разузнавателни сведения, дори и след като напуснат Белия дом. В социалната си мрежа Truth social Доналд Тръмп се позова на..

публикувано на 08.02.25 в 08:50
Протест на фермери в Лариса, Гърция, 5 февруари 2022 г.

Гръцките фермери готвят нови пътни блокади

От днес в Гърция се очакват пътни блокади на фермерите, които отправят искания към  правителството.  Не спират и демонстрациите с настояване за справедливи наказания на виновните за железопътната катастрофа край Лариса преди две години. Ученици и студенти скандираха: "Осъдете виновните. Няма да забравим и няма да простим". Масови..

публикувано на 08.02.25 в 08:33

Американски съдия спря плана за изпращане на над 2000 служители на USAID в отпуск

В Съединените щати федерален съдия блокира временно плана на администрацията на Доналд Тръмп да изпрати в отпуск хиляди служители на Американската агенция за международно развитие USAID. Решението на съдия Карл Никълс, който е назначен на поста по времето на първия мандат на Тръмп дойде след съдебен иск на профсъюзите, които искат да попречат..

публикувано на 08.02.25 в 08:25
 Д-р Мина Сълева

Д-р Мина Сълева: Кожата изисква повече хидратация през студените дни

Кожата е особено чувствителна към студа и изисква много грижи в този период на годината.  Какви трябва да бъдат те ще научим от д-р Мина Сълева, главен асистент към Катедра по дерматология и венерология в Медицинския университет в София, Александровска болница : "През зимните месеци, заради ниските температури и ниската влажност, кожата изисква..

публикувано на 08.02.25 в 08:20