Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Феникс Върбанов: Строя мостове между няколко култури

2
Феникс Върбанов
Снимка: Станислава Пирчева

"Започнах да рисувам още на 14 години в Париж и самотата ме накара да рисувам, разказа в "Нощен Хоризонт" Феникс Върбанов, художник, роден в София в артистичното семейство на българина Марин Върбанов, тръгнал като художник от Китайската стена, минавайки през Франция, Австралия, САЩ, и на китайката Сун Куей, известна като "човекът" на Пиер Карден за Източна Европа и Китай.
Феникс Върбанов се ражда в София през 1962 г. Детето на наскоро пристигналите от Китай Марин Върбанов и Сун Хуай Куей, ще бъде първоначално отглеждано на тавана на Художествената академия в София. Заминаването на родителите му в Париж предопределя завършването на Еkole Nationale Superieure des Beaux-Arts (1988).

Феникс Върбанов - картина

Образованието си Феникс получава в София и Париж. В родния си град завършва седми клас, а във френската столица - лицеят Pilot de Sèvres, както и Парижката художествена академия по изящни изкуства, департамент "Рисунка". Междувременно специализира и в Китайската академия по изкуства в Ханджоу. 

"Китайски синдром" - така озаглавява първата си самостоятелна изложба в галерията на Пекинската художествена академия. Излага в галерии в Париж, Пекин, Люксембург, Хонг Конг, Ню Йорк. От 1992 година живее и твори в Париж.

"Винаги съм обичал бялото и черното, с туш върху хартия започнах да рисувам и така рисувам и до днес. Сега търся и други цветове. Цветът дойде много агресивно след пандемията, червеното избухна като вулкан в мен. Сега обаче използвам и синьото, но по-скоро съм в черно, бяло, червената гама на цветовете. По принцип черното и бялото са цветовете на китайското изкуство. Сега вмъквам и геометрични форм, като кръгът е любимата ми форма и запазена марка - това е символ на нашата Вселена, сподели още " Феникс Върбанов.

Феникс Върбанов - картина

"При мен в изкуството винаги трябва да има някакво движение, тръгва се от съзерцаване, през екшъна и достигане до идеята, като моторът е движението.

В момента съм период на трансформация - опитвам се изградя мост между няколко култури - тази на Азия и тази на европейския свят. Това не е никак лесно, но съм стигнал до извода, че трябва да се опитам да направя синтез между тези три кулури - китайската, българската и френската.

Това не е никак лесно, защото хората са свикнали да слагат в кутийки всеки жанр, а аз се опитвам да отварям вратите широко - за да влязат различни течения, мисли и въодушевления, сподели още художникът пред "Нощен Хоризонт".

"Защото в бунта се ражда противоречието на изкуството с реалността и искрите от този бунт показват моята ярост и борба, категоричен е още Феникс Върбанов.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Из празничните истории: Любовта е това, което е на сърцето

„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42

Езиковата живопис в поезията на Христо Смирненски

Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..

публикувано на 05.01.25 в 05:40
Маргарита Иванова и Гергана Хрисчева

Журналисти от различни медии с нов Сборник - "Око на времето"

Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..

публикувано на 04.01.25 в 12:08