Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десислава Николова: Не следим какво става с парите ни за здраве, докато не се разболеем

"Ние сме болна нация, която обаче не се интересува какво е състоянието на всички останали до момента, в който не му се случи да загуби здравето си персонално. Тогава българинът мрънка, съвсем кротичко, на институции, които са сравнително глухи за неговите сигнали. Ние не сме имали протест за това, че здравната ни система не е особено добра, че достъпът ни е лош, че по малките градове и села медицинската услуга не е особено качествена."

Това мнение изрази в интервю за БНР Десислава Николова от "Капитал" преди избора на нов управител на НЗОК. Според нея ние не следим какво става с парите ни от здравни вноски "до момента, в който се разболеем и трябва да доплатим още толкова за здравни услуги".

"Новият кандидат за управител на Здравната каса изглежда напълно непознат в здравния сектор. Досегашните предложения не изглеждат особено красиво от гледна точка на този сектор", коментира тя.

Относно кандидатурата на Станимир Михайлов в предаването "Преди всички" Николова отбеляза:

"Вътрешната конкуренция е била преборена с това, че той е страничен, доколкото е възможно, кадър за здравната система. Човек, на когото се възлагат огромни надежди да я изчисти, да не се поддава на влиянието на различните лобита в здравната система. Ще следим всяка негова стъпка."

Новият управител би трябвало спешно да разпредели новогласувания бюджет на Здравната каса, посочи още журналистът.

Първото предизвикателство на новия управител е, че ще работи с настоящите директори на регионалните здравни каси, добави Десислава Николова.

"Става въпрос за "вечни амбъри", за феодализирана структура, в която хора стоят 10-20 години на една и съща позиция."

Коалицията "орел, рак и щука", която управлява, е изключително странна. Всички браунови движения по договаряне и заемане на постове в държавата изглеждат странно, смята Десислава Николова.

"За доверие в тази ситуация е трудно да говорим."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Калин Джорджеску и Елена Ласкони на президентски балотаж в Румъния

Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде АФП. Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат Калин Джорджеску е първи..

публикувано на 25.11.24 в 10:22

Близкият изток, Украйна и Тръмп са водещи теми на среща на външните министри от Г-7

Близкият изток, Украйна и Тръмп ще са сред водещите теми в дневния ред на започващата днес двудневна среща на министрите на външните работи на страните от Г-7 в италианския град Фюджи, предадоха агенциите ДПА и АНСА, цитирани от БТА. Това е последната среща на на външните министри на страните от Г-7 за тази година, през която ротационен..

публикувано на 25.11.24 в 10:18

Разкриват водещата версия за скулптурата, открита през лятото в Херкалея Синтика

Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..

публикувано на 25.11.24 в 09:52
Петър Цанков

Петър Цанков: Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран

Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа.  Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...

публикувано на 25.11.24 в 09:45
Изглед към Единбургския замък, Шотландия.

Във Великобритания планират въвеждане на туристическа такса

Милиони туристи в Обединеното кралство скоро може да бъдат помолени да плащат местна такса за посетители, тъй като общините с парични затруднения се опитват да съберат средства за финансиране на услугите. Почти половината от местните съвети на Шотландия обмислят въвеждането на задължителен данък върху нощувките, известен като туристически..

публикувано на 25.11.24 в 09:35
Сократис Фамелос

Сократис Фамелос е новият лидер на СИРИЗА

Сократис Фамелос е новият лидер на гръцката опозиционна партия СИРИЗА. Той обяви, че ще промени приоритетите на политиката на партията. Новият лидер успя на първия тур да получи половината от гласовете. Сократис Фамелос е популярен депутат от лявата партия и бивш министър на енергетиката. Той беше и председател на парламентарната група на..

публикувано на 25.11.24 в 09:23
Георги Проданов

Георги Проданов: Възможно е правителство с ГЕРБ, но без Борисов начело

Неумението на парламентарните играчи да общуват помежду си блокира политическия процес – не просто говорене, а говорене около важни за обществото теми. Това е мнението на политолога Георги Проданов. "Каквито и да са еквилибристики, те показват само едно – абсолютно безсилие пред правилата, които сме приели . Отказът да се..

публикувано на 25.11.24 в 09:20