Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Според проект за промени в Закона за енергетиката, предложен за обществено обсъждане

Всички битови потребители трябва да започнат да купуват ток от свободния пазар от 2026-та

Снимка: БНР архив

Всички битови потребители трябва да започнат да купуват ток от свободния пазар от 2026 година. Това предвижда  Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, предложен за обществено обсъждане от енергийното министерство. С него се регламентират стъпките за пълна либерализация на електроенергийния пазар и се въвеждат дефиниция и критерии за енергийна бедност. 

Със законопроекта се предвижда пълна либерализация на пазара на едро на електроенергия до края на тази година, но битовите потребители могат да останат на регулиран пазар до 2026-та. Разработените предложения въвеждат дефиниция и критерии за енергийна бедност за домакинствата и приоритетно третиране на тези потребители при финансиране на проекти за енергийна ефективност.

Кое домакинство се определя като енергийно бедно или уязвимо ще се решава по критерии, условия и ред, определени в наредба, приета от Министерския съвет по предложение на министрите на енергетиката, на регионалното развитие и благоустройството и на труда и социалната политика.

В оценката на въздействието, съпровождаща законопроекта, се посочва, че с пълната либерализация на пазара на електроенергия и премахването на регулирани цени за крайните клиенти и съответно на пазара на едро на ток, цените ще се образуват на пазарен принцип, а това може да доведе до повишаване на цените за битовите потребители на електрическа енергия.

За смекчаване на този ефект ще бъдат предвидени срокове за поетапно премахване на регулираните цени и мерки за защита на енергийно бедните и уязвимите клиенти, се посочва още в документа. Освен това законопроектът предвижда прекратяване на ролята на НЕК като обществен доставчик и премахване на квотите на производителите за регулирания пазар.

В съответствие с регламента, допускащ специална намеса на държавите за справяне с високите цени на енергията, законопроектът предвижда още, че регулираните цени за бита могат да се определят и под себестойност в периода на криза. В тези случаи разходите на крайните снабдители и търговците подлежат на компенсиране.


По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бум на случаите на домашно насилие в Гърция

Нараства вълната от домашно насилие в Гърция. Властите променят наказателния закон. Гръцката полиция публикува шокиращи данни за размерите на домашното насилие. За първите десет месеца са регистрирани над 15 хиляди случaя,което е двойно повече от миналата година. Арестувани са 11 300 души, обвинени в насилие. Повечето от жертвите са жени,..

публикувано на 25.11.24 в 10:35

Експрети: Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол

Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол. Около това мнение се обединиха Гинка Илиева и Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа. От днес - 25.11, до 27-ми ноември в София ще се проведе Националната годишна среща по приемна грижа. Този година фокус на форума е предизвикателното детско поведение и..

публикувано на 25.11.24 в 10:25
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Калин Джорджеску и Елена Ласкони на президентски балотаж в Румъния

Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде АФП. Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат Калин Джорджеску е първи..

публикувано на 25.11.24 в 10:22

Близкият изток, Украйна и Тръмп са водещи теми на среща на външните министри от Г-7

Близкият изток, Украйна и Тръмп ще са сред водещите теми в дневния ред на започващата днес двудневна среща на министрите на външните работи на страните от Г-7 в италианския град Фюджи, предадоха агенциите ДПА и АНСА, цитирани от БТА. Това е последната среща на на външните министри на страните от Г-7 за тази година, през която ротационен..

публикувано на 25.11.24 в 10:18

Образованието в България VS образованието в чужбина

Нов български университет организира серия от събития, уебинари и лекции, които ще запознаят бъдещите студенти с богатото разнообразие от програми и възможности за обучение . Инициативата, която започва днес и ще продължи до 29 ноември, е част от кандидат-студентската кампания на Университета и тази година ще се фокусира върху темата..

публикувано на 25.11.24 в 10:16

Разкриват водещата версия за скулптурата, открита през лятото в Херкалея Синтика

Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..

публикувано на 25.11.24 в 09:52
Петър Цанков

Петър Цанков: Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран

Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа.  Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...

публикувано на 25.11.24 в 09:45