Топлият вятър раздуха тъмните облаци над връх Свети Илия. Echoo Balkan Samba свиреха своята смесица от роден фолклор и други балкански примеси върху латиноамерикански ритъм. Някои ги слушахме на амфитеатъра на върха, други седяха на одеала или къмпингарски маси около параклиса. Някой каза: "Е, получи се феста!". Не че и преди това имаше съмнение, но вече беше официално.
В същата вечер фолклорните състави от района пяха и танцуваха по залез слънце, а залезът граничните възвишения им бяха фон. А малко преди и много след полунощ два дни поред беше времето на новата градска музика, за подреждането на която се погрижиха Vboy Selecta и Kalyas. Танци на drum and bass, нямаше чалга. В неделя похапнахме зелници, тракийски баници, питки и други местни благини, приготвени от жените от пенсионерския клуб "Златна есен".
Става дума за първия Хухла Фест - новата причина да посетите един от най-красивите и забравени краища на България.
Отишлия си преди две години Ивайло Балабанов, наричан и последният класик на българската поезия, беше определил този край като буквата Я в думата "България". Става дума за региона около Ивайловград и най-източните Родопи - древен като тракийските си светилища, римски вили и средновековни крепости, богат на някои от най-красивите природни гледки в цялата страна, кръстопът на три съвременни държави и техните вековни култури и противоречия, изоставен от съвремието.
Там някъде се намира родното, а и лобно място на Балабанов - село Хухла - което не само заради него нарича себе си "село на поети". Хухла се гордее със собствена мистика. Тя е плетка от исторически превратности, като клането на мъжете в селото, извършено от турски войски преди 110 години, и легенди - като тази за древен подземен град под селото, входът към който така и никой не може да открие. Въпреки че има какво да предложи на окото, ухото и душата, интересната смес, която представлява село Хухла, засега остава далеч от традиционните туристически маршрути, а запознатите с нея предпочитат да си я пазят за себе си. Но малкото голямо село търси своето съвремие и един такъв отклик е Хухла Фест.
Организаторът на Хухла Фест Десислав Лафчиев чете хухленска поезия на връх Свети Пророк Илия. Снимка: Кая Колишка
Човекът зад него се казва Десислав Лафчиев. В амплоа на футболен специалист сме ви го представяли и като Кърджалийския Деко. С малко помощ от приятели той реши да покаже на света селото, в което прекарва летата и все повече от свободното си време, като смеси местните фолклорни традиции с по-съвременни градски култури.
Чуйте неговия разказ за село Хухла, региона и фестивала:
Околоселските пътешествия на Деко можете да гледате тук. Скоро в канала ще се появят и епизодите, посветени на село Хухла и неговия нов фестивал.
Точно преди първия Хухла Фест разговаряхме и за една от основните музикални атракции - Echoo Balkan Samba - които сами се определят като балкански латино пънк джаз. Какво вдъхновява тази смесица и колко хубаво е да се свири на хубавите места обсъждаме със създателя, басист и китарист на EBS Борислав Ангелков.
Изработването на стъклени коледни играчки започва преди повече от 250 години в някогашното село, сега град Лауша в Източна Германия. Преди това хората са украсявали коледните си елхи със сушени плодове, шишарки, жълъди или с всичко, което им е останало от реколтата през годината. Според преданията, една година в Лауша реколтата била много..
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..
В Плевен с празнични прояви и много музика в три поредни вечери отбелязаха 40 години от създаването на една от културните емблеми на града - детската хорова формация „Звъника“, създаден от Ваня Делийска, която е художествен ръководител и диригент на формацията. Хор „Звъника“ и до момента е към Центъра за работа с деца, където подредиха..
Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци " Възродителният процес в..
С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..
Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета . Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се..
Благотворителността му е присъща, но отказва да говори за това на кого и за какво помага, така както пише и в евангелието от Матей: "А ти,..
Над 2 хиляди бебета се родиха в Столичната болница "Шейново" през 2024-та година. Работата на екипа през годините показва, че доверието към..