Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"И на всяка страница договорът ми беше подписан. Това не е моят подпис." Проверка по сигнал за мобилен оператор

Снимка: БГНЕС

"Ако ти не искаш да се подпишеш, ще те подпишем ние" - измама, фалшификация и злоупотреба с доверието на възрастен човек от мобилен оператор. 

С БНР се свърза Маргарита Тодорова. Тя обяснява, че наивно е повярвала на мобилния оператор, чиито мобилни услуги използва от години, а впоследствие се оказало, че подписът ѝ е бил фалшифициран

Жената разказва, че няколко месеца преди изтичане на договора ѝ са започнали всекидневни обаждания от оператора с различни предложения при преподписване - за нови канали, за безплатен нов телефон и други. Тя обаче не ги е приела и казала, че когато дойде време, ще отиде на място, за да преподпише. 

Месец преди изтичане на договора ѝ тя е получила писмо от оператора, че договорът ѝ е сключен и отпада нуждата да ходи на място. Старият договор на жената бил със 17 лева месечна такса, новият обаче се оказал за 28 лева.

на всяка страница договорът ми беше подписан. Това не е моят подпис. Аз не съм ходила в бюрото. Не съм подписвала договор. Това е фалшифициран мой подпис. Ако не се вземат мерки от тяхна страна, аз ще предизвикам експертиза." 

Жената е подала жалба до мобилния оператор и до Комисията за защита на потребителите. 

Когато вече не се прилага даден тарифен план, клиентът се уведомява и му се изпраща тарифният план, към който ще бъде мигриран, ако е съгласен, поясняват от мобилния оператор. И още:

"В ситуация, в която клиентът не преподписва, не отказва договора, той бива мигриран. Автоматично се прави. Клиентът има право да го прекрати, да го преподпише, да премине на някакъв друг план – каквото предпочита. Няма как да получи договор, без да се е разписала на него. Няма основание да ѝ се дава договор, на който не се е разписала."

Има и други подобни сигнали в КЗП, посочва Игнат Арсенов, който оглавява Дирекция "Контрол на пазара" към комисията.

По думите му има два възможни пътя за потребителя след вече подписан договор. Единият е потребителят да се насочи към полицията и прокуратурата и да подаде жалба, за да се установи с експертиза дали подписът е на лицетоВтори вариант е потребителят да заведе дело срещу оператора и в процеса вещо лице да каже дали страната реално е положила подписа си.

Арсенов съветва когато се заяви договор по телефон и куриерът носи договора, потребителите на мобилни услуги да не бързат да го подписват, без да са го прочели.

"Съдът е много крайна мярка", смята Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители". По думите му има и други институции преди да се стигне до съд, където потребителят трябва да плаща такса. Той разграничи казуса с подписа от този с променения тарифен план на договора.

Николов обърна внимание върху политиката на мобилните оператори "изключително умело" да заобикалят клауза в закона, приета преди 12 години срещу автоматичното преподновяване на договорите.

Когато един тарифен план вече не е удобен или изгоден за операторите, те просто го закриват и абонатите биват прехвърляне към "сходен" план. Това е заобикаляне, което се възползва от недостатъчната прецизност на закона. Тук е необходима законодателна намеса, прецизиране на настоящите текстове, защото в противен случай хората, които ще изпадат в подобна ситуация, ще стават все повече, коментира Богомил Николов в предаването "Преди всички".

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35