Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маргарита Илчева, оценител и проверител на PISA: Учителят е най-важният фактор, независимо от програмата

Асен Александров: В основата на всичко трябва да са учителите. Те усещат, когато децата разбират дадено понятие

Мирена Петрова, „Заедно в час“: Учебната програма да е съвкупност от знания, умения и нагласи

Асен Александров
Снимка: БГНЕС

 "В основата на всичко трябва да бъдат учителите. Те сами усещат, когато децата разбират дадено понятие". Това обясни пред БНР Асен Александров, директор на 51-во Средно училище „Елисавета Багряна“ и председател на Сдружението на директорите в средното образование, по повод течащото в момента обществено обсъждане на предложените от МОН промени в учебните програми по общообразователните предмети от 1 до 10 клас. То ще продължи до 28 август. 

„Не мисля, че има кой знае какви съществени промени. Не мисля също, че промяната на някои понятия би променило кой знае какво. Учителите трябва да разберат и да полагат усилия да преподават материала на разбираем език"

Проектното базиране и междупредметните връзки се прилагат и сега в моето училище, идеята е това да стане всеобщ подход, посочи още Александров.

Маргарита Илчева, старши учител по български език и литература, анализатор, оценител и проверител на PISA, също коментира обсъжданите промени.

"Смисълът на промените за мен е свързан с учениците от поколението Z – дигиталните деца с техните специфики. Учениците трябва да могат да пишат грамотно на български език и да говорят съобразно книжовните норми, но промените поставят фокуса около учителя, който да преподава така, че ученикът да разбира всякакви текстове – и художествени , и нехудожествени. Учителят е най-важният фактор, независимо от програмата". 

Няма никакво съкращаване на западноевропейска литература в учебните програми, посочи още тя. 

"Новата формулировка и/или дава свобода на учителя да избира".

Мирена Петрова от фондация „Заедно в час“ определи дискусията около промените, подложени на обществено обсъждане, като дребнотемие.

"Отчасти са административни промени, отчасти съвсем леки структурни - в самите програми, но в никакъв случай не може да говорим за дълбоката реформа, която е необходима".

Тя призова да се изготви анализ на компетентностите, от които ще се нуждаят учениците след 5 или 10 години и на тази база да се направят промени в учебната програма и оценяването. 

"Учебната програма да  е съвкупност от знания, умения и нагласи". 

Целта на промените е да отпадне фактологическата сложност и няма да има механично прехвърляне на учебен материал от един клас в друг, каза министърът на образованието Галин Цоков.

"В момента получаваме определени мнения, становища от преподаватели, с които ви уверявам, че ще се съобразим. С тези промени на учебни програми не искаме да издаваме и нови учебници. Искаме да се олекотят учебните програми от гледна точка на оставяне на повече време да се работи индивидуално, да работи и екипно, ако трябва. Така че няма да допуснем такива механични качвания или слизания на учебно съдържание", обясни образователният министър.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БНБ внася в бюджета 550 млн. лв.

Българската народна банка направи вноска в полза на държавния бюджет в размер на 550 000 000 лева, съобщиха от институцията. Сумата е годишното превишение на приходите над разходите на БНБ за 2024 година.  Освен нея, тази година се предвижда банката да извърши и лихвени плащания по сметки и в полза на държавния бюджет до 250 000 000 лева.

публикувано на 24.04.25 в 16:45

ЕП: Газовите хранилища в ЕС да бъдат запълвани 83%, а не 90

Газовите хранилища в ЕС да бъдат запълнени не 90, а 83 на сто. Това предложение се съдържа в проектозакон, одобрен от членовете на Комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика в Европейския парламент. Проектът цели справяне със спекулациите на газовия пазар и намаляване на цените на суровината. Членовете на ЕС обсъждат..

публикувано на 24.04.25 в 16:28

Сарафов и близки на деца, загинали в катастрофи, с мерки за намаляване на жертвите на ПТП

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов и близки на деца, загинали в катастрофи, се обединиха около няколко мерки за намаляване на броя на жертвите на пътнотранспортни произшествия. Сред тях са подобряване качеството на разследванията, осигуряването на професионални и бързи експертизи и по-строги наказания. Разговорът, който..

публикувано на 24.04.25 в 16:24
Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов

Георги Тахов: България ще стане член на ОИСР най-късно догодина

"България ще стане реален член на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие най-късно догодина" - това каза министърът на земеделието Георги Тахов след изслушването му пред комитета по земеделие на ОИСР в Париж: "Приключването на темата "Земеделие", която е най-обширната тема, а не само темата "Земеделие", както и темата рибарство, е един..

публикувано на 24.04.25 в 16:22

Лекар е задържан в Кърджали с 2000 лв., свързан с ТЕЛК решение

Лекар е задържан в Кърджали за взети 2000 лева от пациент. По първоначална информация 61-годишният медик е поискал парите, за да издаде документ, с който да бъде получен по-висок процент ТЕЛК. Акцията е по линия на сектор "Противодействие на икономическата престъпност". Лекарят е задържан за 24 часа, парите са иззети. По случая е..

публикувано на 24.04.25 в 16:04
Ученици и техният преподавател от ПГ по високи технологии

Нови квалификации в дигиталния сектор за осмокласниците от следващата учебна година

През учебната 2026 - 2027 г. за осмокласниците ще има нови квалификации в дигиталния сектор. Това припомни заместник-министърът на образованието Емилия Лазарова по време на конференция за образоването изкуствения интелект и киберсигурността.  Заместник-министърът на образованието Емилия Лазарова каза, че от 2026 - 2027 г. учениците ще могат да учат..

публикувано на 24.04.25 в 15:59
български пощи

"Български пощи" ще обменят български левове в евро в 2230 свои офиса

"Български пощи" ще обменят български левове в евро в общо 2230 свои офиса. Съгласно националния план за въвеждане на еврото от датата на членство на страната ни в еврозоната дружеството ще обменя банкноти и монети в населените места, в които няма офиси или клонове на кредитни институции.  През първите шест месеца услугата ще е безплатна..

публикувано на 24.04.25 в 15:49