"В основата на всичко трябва да бъдат учителите. Те сами усещат, когато децата разбират дадено понятие". Това обясни пред БНР Асен Александров, директор на 51-во Средно училище „Елисавета Багряна“ и председател на Сдружението на директорите в средното образование, по повод течащото в момента обществено обсъждане на предложените от МОН промени в учебните програми по общообразователните предмети от 1 до 10 клас. То ще продължи до 28 август.
„Не мисля, че има кой знае какви съществени промени. Не мисля също, че промяната на някои понятия би променило кой знае какво. Учителите трябва да разберат и да полагат усилия да преподават материала на разбираем език"
Проектното базиране и междупредметните връзки се прилагат и сега в моето училище, идеята е това да стане всеобщ подход, посочи още Александров.
Маргарита Илчева, старши учител по български език и литература, анализатор, оценител и проверител на PISA, също коментира обсъжданите промени.
"Смисълът на промените за мен е свързан с учениците от поколението Z – дигиталните деца с техните специфики. Учениците трябва да могат да пишат грамотно на български език и да говорят съобразно книжовните норми, но промените поставят фокуса около учителя, който да преподава така, че ученикът да разбира всякакви текстове – и художествени , и нехудожествени. Учителят е най-важният фактор, независимо от програмата".
Няма никакво съкращаване на западноевропейска литература в учебните програми, посочи още тя.
"Новата формулировка и/или дава свобода на учителя да избира".
Мирена Петрова от фондация „Заедно в час“ определи дискусията около промените, подложени на обществено обсъждане, като дребнотемие.
"Отчасти са административни промени, отчасти съвсем леки структурни - в самите програми, но в никакъв случай не може да говорим за дълбоката реформа, която е необходима".
Тя призова да се изготви анализ на компетентностите, от които ще се нуждаят учениците след 5 или 10 години и на тази база да се направят промени в учебната програма и оценяването.
"Учебната програма да е съвкупност от знания, умения и нагласи".
Целта на промените е да отпадне фактологическата сложност и няма да има механично прехвърляне на учебен материал от един клас в друг, каза министърът на образованието Галин Цоков.
"В момента получаваме определени мнения, становища от преподаватели, с които ви уверявам, че ще се съобразим. С тези промени на учебни програми не искаме да издаваме и нови учебници. Искаме да се олекотят учебните програми от гледна точка на оставяне на повече време да се работи индивидуално, да работи и екипно, ако трябва. Така че няма да допуснем такива механични качвания или слизания на учебно съдържание", обясни образователният министър.
В ловешките села Къкрина и Брестово от днес се въвежда режим на водата заради трайното засушаване и намалелия дебит на водоизточниците. В село Къкрина вода ще има от 8.00 ч. до 20.00 ч., но през ден, като селото е разделено на две зони в които ще има вода в различни дни. В Брестово вода ще има само потри часа От 16.00 ч. до 19.00 ч. също..
При акция през нощта спасителен екип в Пирин се е отзовал на сигнал на жена, която се е загубила в непознат терен. Става дума за българска гражданка на около 60 години, предаде БТА, позовавайки се на съобщение на Планинската спасителна служба на БЧК. Спасителите са открили жената. При друга акция екипи в Стара планина са транспортирали..
Не мисля, че се променила ситуацията по отношение на стабилността на кабинета. Това обясни пред БНР Добромир Живков, управител на социологическа агенция "Маркет линкс". "Кабинетът ще бъде стабилен, докогато вътре има единомислие. Вариантът, при който може да приемем, че може да бъде застрашен, е при уличен натиск. За момента не може да..
Живеещи в района на столичната улица "Опълченска" излизат на протест срещу подготвения за отваряне ремонтиран участък между булевардите "Сливница" и "Тодор Александров". В петък от Столичната община обявиха, че в началото на следващата седмица ще бъде пуснато движението в участъка между булевардите "Сливница" и "Тодор Александров". Ремонтът..
От Плевен тази сутрин тръгва 31-ият Национален поход "По стъпките на Апостола". Родолюбивата инициатива е дело на плевенския преподавател Васил Копчев. Тази година походниците са най-много - 266, разпределени в 8 лъча. Походът през Балкана е организиран от Общинския комитет и Сдружение „Васил Левски“, с подкрепата на община Плевен и туристическото..
Работници и служители в държавните горски и ловни стопанства ще излязат на протест на магистрала "Тракия" при 119-ия километър в посока София, съобщиха от КНСБ. Акцията е насрочена за 10 часа. Миналата седмица от Националната федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" протестираха първи с искане за достойно заплащане на..
В Румъния партиите от крайната десница внесоха вот на недоверие срещу правителството заради мерките за икономии. Дебатите и гласуването ще са днес в парламента. В началото на седмицата правителството на Илие Боложан, в което влизат четирите определящи се като проевропейски партии предложи пакет от фискално-бюджетни мерки с цел намаляване на..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..