Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Проблемни са тези 60 дни. Проблемно е и разписването на интимната връзка между две физически лица от мъжки и женски пол"

Съдия Галя Вълкова: Някои от текстовете в дефиницията за домашното насилие ще създават проблеми

"Противоречивата практика ще доведе до липса на правосъдие за една част от хората", предуреди тя

| Интервю
Снимка: Виктория Топалска

"От един момент насетне се опитваме да заменим здравия разум при правоприлагането със свръхрегулация. Не знам доколко това се оказва успешно в практиката. Предложените промени в областта на Наказателния кодекс ще засилят санкциите, но не знам доколко ще имат превантивен ефект и доколко ще са полезни за жертвите. Аз имам сериозни колебания в тази посока".  

Това заяви пред БНР съдията от Софийския градски съд Галя Вълкова.

"За измененията в Закона за защита от домашно насилие - бих обърнала внимание на начина, по който домашното насилие е представено и разписано в директивата за жертвите и в проектодирективата за домашното насилие. Там дефинициите са изключително прости, няма го това утежняване с отделни елементи и в никакъв случай няма цифров измерител на отношенията в една връзка, от който насетне да е приложима защитата от домашно насилие. Някои от тези текстове в дефиницията за домашното насилие е видно, че ще създават проблеми - 60-те дни като цифрово изражение и дискриминационния подход спрямо хората, които са в еднополови партньорства. Няма причина да чакаме съдът да го отстрани след време или чрез тълкувателно решение, защото противоречивата практика всъщност ще доведе до липса на правосъдие за една част от хората", предупреди тя. 

"Дали интимната връзка следваше да бъде включена в обхвата на домашното насилие - несъмнено да. Това беше пропуск с първите приети промени в измененията на Закона за защита от домашно насилие. Живият живот показа, че не сме били прави, оставяйки интимната връзка извън обхвата на домашното насилие. Дали обаче трябваше да се случи с темпото и начина, по който се случи, имам някои резерви. Тепърва в съдебната практика ще трябва да се опитаме да изчистим и да дадем разбиране за това понятие, което се въведе по начина, по който беше направено. Това ще съставлява сериозно предизвикателство пред съдиите и пред самите жертви", изказа мнението си Вълкова. 

Към момента, в който тези промени се дебатираха в пленарна зала, Истанбулската конвенция вече беше ратифицирана от ЕС и тя засяга и нашата държава в областта на наказателното сътрудничество, напомни съдията и призова: 

"Крайно време е да спрем да говорим за Истанбулската конвенция по начина, по който се случваше, и тя да не служи като торбалан, за да извиняваме това, че не сме готови в определен контекст да унифицираме законодателството с международните стандарти".

Според нея въпросът не е правен, а политически - дали законодателят към онзи момент (юни-юли) е имал воля да въведе интимната връзка в обхвата на закона. 

По думите й колкото повече елементи има в една дефиниция, толкова повече всеки от тези елементи трябва да се доказва в процеса: 

"Съдът трябва да подходи със здрав разум и да види цялата картина, а не да се вторачва, издирвайки елемент по елемент. Домашното насилие е много по-различно и много често жертвата е поставена в уязвима позиция и на нея може да й е трудно да доказва елемент по елемент. Проблемни обаче са тези 60 дни. Проблемно е и разписването на интимната връзка между две физически лица от мъжки и женски пол. В тази част аз считам, че се поставя въпроса дали въобще разпоредбата не е дискриминационна по признак сексуална ориентация".

"Не може да се очаква съдът да приложи корективно тълкуване на разпоредбата по начин такъв, че да каже нещо различно от това, което има законодателят. Това не изключва задължението на съда, правоприлагайки по този закон, да подходи без да дискриминира определена група хора и да постави въпроса какво е легитимното ограничение зад идеята на законодателя и следва ли то да бъде допуснато. Да не подменяме волята на законодателя, но да я сравним с европейската конвенция за правата на човека и да кажем дали е легитимно това ограничение", коментира Галя Вълкова в интервю за предаването "Преди всички".

Според нея има доста неща, които ще са предизвикателство пред съдиите, когато прилагат този текст.

По думите й важна промяна, която е убягнала от вниманието, е, че за първи път в нашето законодателство е въведена оценката на риска:

"Ако държим сметка за цялата картина, а не се вторачваме в отделните разпоредби, бихме били успешни и тази тежест на установяване на фактите не би следвало да се стовари изцяло върху жертвата, както това беше до момента".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Ваксините ще са ключови в борбата с антимикробната резистентност

Използването на вече съществуващи ваксини, както и разработването на нови имунизационни препарати могат да намалят смъртните случаи заради антимикробна резистентност. Те също така ще понижат количеството използвани антибиотици, както и ще спестят финанси, използвани да лечението на опасни устойчиви патогени. Това установява доклад на СЗО ,..

обновено на 12.10.24 в 04:45

Посолството на САЩ в Букурещ отправи предупреждение за предстоящите почивни дни

Румънската разузнавателна служба съобщи, че няма данни, за да бъде повишено нивото на терористична заплаха в страната, съобщи телевизия "Ди Джи 24". Изявлението беше направено след като от посолството  на Съединените щати в Букурещ отправиха безпрецедентно предупреждение от сайта си към американските граждани да внимават, когато се намират..

публикувано на 12.10.24 в 02:12

Пожар възникна на депото за отпадъци в Цалапица

Пожар е възникнал на депото за отпадъци в Цалапица. На място има екипи на пожарната. Миризмата на пожара вече се усеща в селото, в крайните квартали на Пловдив, както и в Стамболийски. От Община Пловдив съобщиха, че към момента двете измервателни станции на Регионалната инспекция по околната среда и водите не отчитат превишение на нормите.  Заради..

обновено на 12.10.24 в 01:14

САЩ наложиха нови санкции на Иран, очаква се ЕС да ги последва в понеделник

В петък Съединените щати разшириха санкциите срещу петролния и нефтохимическия сектор на Иран в отговор на иранска ракетна атака срещу Израел, съобщи Министерството на финансите. Очаква се Европейският съюз пък да наложи в понеделник санкции на физически лица и организации, свързани с иранските трансфери на балистични ракети към Русия,..

публикувано на 11.10.24 в 22:38
Отиде си Кирил Маричков

Румен Радев: В лицето на Кирил Маричков българската сцена изгуби легенда

"В лицето на Кирил Маричков българската сцена изгуби легенда - рокаджия в сърцето си и аристократ по душа", написа в профила си във Фейсбук президентът Румен Радев по повод неочакваната кончина на големия българки музикант. Големият български музикант Кирил Маричков издъхна при инцидент на сцената "До последния си дъх живя с песента и с..

публикувано на 11.10.24 в 22:25
Джорджа Мелони, Педро Санчес и Еманюел Макрон

Франция, Италия и Испания разкритикуваха израелската атака срещу мироопазващите сили УНИФИЛ в Ливан

Италианският премиер Джорджа Мелони, френският президент Еманюел Макрон и испанският премиер Педро Санчес разкритикуваха израелската атака срещу Временните сили на ООН в щаба на Ливан (УНИФИЛ, UNIFIL) в Накура. "Ние, лидерите на Франция, Италия и Испания, осъждаме неотдавнашната атака срещу УНИФИЛ от израелските отбранителни сили. Изразяваме..

публикувано на 11.10.24 в 22:21

Министър Мундров: Няма уязвимости в софтуера на машините за гласуване

"Няма уязвимости в софтуера на машините за гласуване" , заяви министърът на електронното управление Валентин Мундров след края на процедурата по доверено изграждане на изпълнимия код от изходния код. Тя беше извършена от ЦИК в присъствието на регистрираните представители на политически партии. "Надградихме методиката по удостоверяване, като..

публикувано на 11.10.24 в 22:00