Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експеримент: Eдна година 4-ма души ще са доброволни "затворници" на НАСА

Снимка: НАСА

Eдна година четирима души ще са доброволни "затворници" на НАСА. Причината - експеримент, който трябва да изследва как хората реагират на изолация и други стресови фактори

378 дни - толкова време ще стоят затворени двамата мъже и двете жени. От близо месец и половина те са в затворени в 3D принтирано пространство с площ 158 квадратни метра в космическия център „Джонсън" на НАСА в Хюстън, Тексас. Целта е да се види как се работи и живее на Марс, как се правят симулации на космически разходки, научни експерименти и поддръжка на хабитата, как се отглеждат култури за храна. Четиримата доброволци - изследователят Кели Хастън, строителният инженер Рос Брокуел, лекарят Нейтън Джоунс и микробиологът Анка Селариу, са вече от месец и нещо вътре. А само преди 20-тина дни беше обявено, че първото, което ще се случи, е да се тестват системите за храна и отглеждане на храната. Д-р Скот Смит от хранителна биохимична лаборатория на НАСА обяснява:

"Екипът е напълно самостоятелен. Те имат всичко нужно в самия хабитат. Храненето ще бъде крайъгълен камък на успеха на мисиите за изследване на космоса, където хранителната система е ограничена. Ключовите фактори за успешна мисия включват поддържане на диетичено хранене и поддържането на телесна маса, наблюдение и управление на доставките на храна и поддържане на положително взаимодействие с екипажа. Тези фактори и други ще се проявят по време на мисията. И това ще ни позволи да успешното бъдещо изследване на космоса".

Как да се изхранват хората в космоса - имало много идеи. И д-р Скот Смит не мисли, че те са лоши. Но по време на космически полет и те обикновено са много предизвикателни от гледна точка на логистиката:

"Предложенията са да се принтира храната или да се оглежда. Имаме хора, които предлагат използването на клетъчни култури за отглеждане на месо, за да се направи пържола. Имаме хора, които предполагат, че можем да използваме щурци, за да правим хамбургери. И всички тези предложения са възможни. Но трябва да запомните, че трябва да е лесно. Трябва да може да се побере в космическия кораб. На космическата станция можем доста лесно да отглеждаме храна, така че това не е толкова голям проблем. По пътя към Марс, може да е страхотно, ако отглеждаме пържолите от клетки. Но имате нужда от устройство, което да ви позволи да направите това, което означава, че може да отнеме място. Ще ви трябват суровини, за да направите това. Ще ви трябва начин да почистите системата, за да то правите многократно. След това трябва да го сготвите, което в момента не го правим. Сега само стопляме храната в космоса. Не я готвим. И това е само за готвенето на пържолата. Колко дни в седмицата можете да ядете само пържоли? Тогава трябва да имате някакъв вид зеленчук. Ще отглеждаме растения и ще берем растения. Така че сега имате нужда от камера за растеж, за да направите това. Имате нужда от семена, вода, хранителни вещества и всички неща вървят заедно с това. Всички стават много ограничаващи пространството, тоест ограничаващи обема и времето на екипажа. Времето, което екипажите ще трябва да отделят за отглеждане, прибиране на реколтата и превръщането им в годна за ядене.

И ако едно от тези неща се счупи, ще имате ли второ. Ако загубим реколта, губим ли екипажа? И това са всички видове предизвикателства, пред които сме изправени, които правят тези неща много, много трудни, поне в този момент. Някой ден, когато стигнем там, ще го направим. Някой ден, когато имаме база на Луната, където екипажите ще живеят месеци или години без прекъсване, ще можем да изпратим материала за изграждане на съоръжения за справяне с това".

НАСА предупреди вече, че едно от големите предизвикателства е ограниченият контакт на хората. В продължение на 378 дни екипажът ще бъде ограничен само до трима души, с които ще има контакт лице в лице. Комуникацията с външния свят ще се осъществява със забавянето, което би се случило – към 11 минути средно. Симулацията ще позволи да се съберат данни за реакциите на хората, казва Грейс Дъглас, отговорникът за проекта.

"Ще проверим когнитивното и физическото представяне, за да получим по-добра представа за потенциалното въздействие на продължителните мисии до Марс върху здравето и работата на екипажа. В крайна сметка тази информация ще помогне на НАСА да вземе информирани решения за проектиране и планиране на успешна човешка мисия до Марс. Принтираните обитаеми места може да са вариант за заселването на други планети".

За сега НАСА не е представила повече информация как протича проектът, който предвижда не само четирима души да бъдат затваряни. Има още няколко подобни идеи, предвидени за 25-та и 26-та година. Голямата цел е Агенцията да изпрати хора на Марс до 2037 г. Но крайната дата неведнъж се е местила напред във времето. Това, което се знае, е, че от миналата година специално устройство на роувъра „Персевиърънс” вече произвежда кислород от червената планета при различни атмосферни условия, включително през деня и нощта и през различни марсиански сезони. А количеството е достатъчно за един човек за 100 минути. НАСА обяви, че ще разработва, заедно с американските военни, ядрен ракетен двигател, който да полети до Марс до 2027 г. Агенцията отпусна и 10 милиона долара на компания, която да развие технологията за плазмен двигател, който да отведе космически кораб до Марс само за 39 дни. Очаква се към 2030-та година да има мисия за връщане на взети проби от Марс съвместно с Европейската космическа агенция.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51