Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дни на индийската култура в България

Световноизвестната Шармила Мукерджи за своята единствена страст ‒ танца

Танцът Одиси известен с уникалната си поза с три извивки, наречена трибханги, е една от най-популярните форми на индийския класически танц

2
Шармила Мукерджи
Снимка: Личен архив
По повод Дните на индийската култура в България пристигна Шармила Мукерджи, една от най-изявените изпълнителки на Одиси. Одиси е класическа танцова форма, възникнала в храмовете на Ориса, Източна Индия.

Жените танцьорки, наречени махари, се молели на божеството на Ориса ‒ бог Джаганатх, чрез танца в храмовете. Този вид танц се отличава с лиричност, чувственост и акцент върху бхакти бхава (отношението на богоотдаденост и предаване). Изпълнителите пресъздават митични истории за индуистки богове и предават духовни послания, като използват сложни движения на тялото, богати костюми, украшения и грим.

Танцът Одиси е известен с уникалната си поза ‒ позата с три извивки, наречена трибханги. Той е една от най-популярните форми на индийския класически танц днес.
Шармила Мукерджи
Шармила Мукерджи е основател и артистичен директор на "Санджали", център за танц Одиси в Бангалор, Индия. Санджали означава, че поздравяваме всички заедно.

В "Нощен Хоризонт" тя разказа за историята на индийския класически танц и за спецификата на Одиси, за това как е осъвремен, за пътя си като артист, за своите хореографски виждания (една от продукциите е вариант на "Лебедово езеро", изсвирен с индийски инструменти и хореография в Одиси стил), както и за индийския класически танц в България:

"От една седмица съм България, вече посетихме Велико Търново, Бургас, Варна и София. Качихме се на и Витоша.

Аз намирам публиката тук и хората много приятелски настроени и гостоприемни, като оценяват много високо моето изкуство и танците, като някои от тях те ги виждат за първи път, каза в "Нощен Хоризонт" Шармила Мукерджи.

"Името ми означава "Срамежлива жена". Когато бях дете наистина бях много срамежлива, но вече мисля, че не съм...

А танцът Одиси, както всеки друг класически танц, започва с изпълнение пред огледало. Това е от гледна точка на техническата част. По отношение на емоционалната част на танца - трябва да знаете историята, която се разказва и да сте запознати с нея и да можете да извадите тези емоции чрез танца, сподели още Шармила Мукерджи.

Съществуват 8 класически индийски танци. Всеки един е много различен и идва от различен край на Индия. Танците са мъжки и женски.

Езикът, музиката, техниката, облеклото, произходът - всичко е различно в тези танци. Някои от тези танци идват от далечното минало - това е древна култура, която е показана и в древни скулптури и изображения, доказателство за нейното далечно минало преди новата ера.

Музиката и танците са били съществена част от живота на хората в древни времена. Индия означава земя на музика и танци.

Танцът е преклонение пред боговете. Текстове, с които са се почитали боговете, разказа още Шармила Мукерджи.

При колонизацията през 13 - 14 век от братниците тази традиция започва да запада, допълни тя. Танците биват забранени в храмовете. Традицията се завръща през 1945 година и танците се възраждат благодарение на цялата индийска общност.
Танците стават официални класически танци след 1956 година, специално Одиси танцът.
Катя Тошева, Шармила Мукерджи и Мирослава Иванова (отляво - надясно)
След като завършва своето образование в Калкута, Шармила следва своята единствена страст ‒ танца. На шестнадесетгодишна възраст изиграва главната роля на Чандалика в едноименната танцова драма на Рабиндранат Тагор - по време на честванията на годишнина от рождението на поета в Калкута, и привлича вниманието на критиците, които пишат за нейната вродена грация и невероятното ѝ сценично присъствие.

Артист от клас А на Дурдаршан (Индийска правителствена телевизия) и утвърден артист на Индийския съвет за културни връзки, Шармила е изнасяла представления на някои от най-престижните фестивали в Индия и по света - във Фиджи, Малайзия, Австралия, Нова Зеландия, Италия, САЩ, Индонезия, Обединените Арабски Емирства, Тунис и Сейшелските острови.

 Катя Тошева е ученичка на Шармила и основател у нас на школа за индийски танци. Тя се запознава с Шармила чрез своя приятелка, също танцьор на индийски класически танци. 
"Тя ме срещна преди 7 години с Шармила, за да ме учи да танцувам нейният стил и танц.
Бях много въодушевена и развълнувала тогава, каза за "Хоризонт" Катя Тошева.
Шармила Мукерджи
Последното представление в рамките на Дните на индийската култура в България е от 19 часа на 24 август в Пловдив, в Градската художествена галерия, зала "2019" на ул. "Уилям Гладстон", 32.

Още по темата слушайте в разговора на Кармен Манукян с Шармила Мукерджи и Катя Тошева, в превод на Мирослава Иванова.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53