Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От години без регламентирани плажове в силистренската акватория на Дунав

Дунав
Снимка: Незабравка Кирова

В силистренската акватория на Дунав регламентирани плажове липсват, а от скоро в града няма и басейн.

Но въпреки забраната за къпане в реката, има хора, които продължават да търсят спасение в жегите именно по крайбрежието.

Така, както някога, но напълно законно са го правили техните родители.

Днес всяка година да се издават заповеди, които забраняват къпането в речните води.

Дунав

Едва ли има силистренец, който да не е виждал архивни снимки или да е чувал от родителите си за понтонния басейн, за плаващите ресторант и естрада, за летните плажове по крайбрежието.

За тях с носталгия си спомня в "Чуй лятото" известният на всички в околията Пенчо Великов, дългогодишен треньор по плуване и воден спасител.

"Преди десетки години всичко това беше организирано - градът се изнасяше на плажове край Дунава - имахме невероятни плажове през 1969 до към 1990 година. Всичко беше направено за хората срещу миимално заплащане и с всички хигиенни изисквания за отмора и почивка на плаж край Дунава, каза още Великов.

"Не само това - с кораби хората се изнасяха там на прохлада, имаше скари, чорба, хубава обстановка, спомня си с тъга и носталгия той.

В спомените му са и прояви като "Плуване към спомена", когато се изразяваше почит към паметта на отдалите живота си на Дунав и на един от островите се събираше множество силистренци.

И днес въпреки заповедта на кмета на общината, която забранява къпането в Дунав, на мнозина са известни едно-две местенца, облагородени от добросъвестни граждани, за плаж, отмора и разхлаждане в реката, на километър от града.

Там имаше и рибари.


Оказва се, че официални плажове няма по цялото българско крайбрежие на реката, каза за "Чуй лятото" заместиник - кметът на Силистра инж. Тихомир Борачев. Той сподели, че е разговарял със свои колеги, които са потвърдили. Според него причините са много.

Едната причина е, че реката е опасна на някои места, а на второ място има риск от натравяне, във водата са открити и опасни за здравето бактерии. 

Не е проучван опита на северната ни съседка Румъния, каза още инж. Тихомир Борачев, но пое ангажимент да говори с колегите от отсрещния на Силистра град Кълъраш, тъй като там, а и не само там има плажни ивици по брега на Дунав, с чадъри, шезлонги и спасители

За да бъдат предприети действия от страна на местните власти освен пари, на първо място ще са необходими и промени в Закона за водите, които да урегулират собствеността около крайбрежието на Дунав и развитието на плажовете по реката.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51