Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рибарската махала в Тутракан и нейните потайности

Рибарската махала в Тутракан

За живота на рибарите и техните семейства в единственото у нас естествено обособило се по река Дунав селище разказваме в "Чуй лятото".

Посетихме Рибарската махала в Тутракан, която пази духа на онова време, когато много тутраканци са били господари на реката, а в града са кипели търговията, земеделието, животновъдството, дори забавленията са били доста на брой като възможности. Ще ви срещнем и с двама майстори в Рибарската махала.  

Рибарската махала в Тутракан

Нашите домакини от етнографския комплекс Рибарска махала ни посрещат с чаун – съд, напълнен с вода и сложен на котлона, готов за приготвяне на мамалига. А това е традиционно за Тутракан ястие, разказва Анка Монева, главен уредник на музейния комплекс. Подготвила е и основната съставка – малай или едросмляно царевично брашно. Добавя се постепенно към заврялата вода, може да се прибавят олио и сол, бърка се непрекъснато до сгъстяване. 

Мъжете от Рибарската махала са били истински господари на Дунав с улова на толкова големи количества риба, че са стигали чак до пазарите в Париж.  

Рибарска махала  Тутракан

Рибарските къщи са на два етажа, с малки преходни стаи. На горния етаж живеят младите, на долния са възрастните хора, има и помещения за съхранение на риболовни мрежи и за бъчвите с вино и ракия, също традиционни за този край. Всяка къща има тераса с изглед към реката. 

Рибарска махала  Тутракан

Жените на рибарите са били домакини, но за разлика от земеделските семейства имали повече време за плетене, шиене, бродиране. 

На Никулден местните рибари отивали за риба за последно и след това уловът се консумирал на брега, в чест на Свети Николай, разказа още Анка Монева. В комплекса се срещаме с Румен Тросков, един от последните майстори на дървени лодки и рибарски мрежи. Тутраканката се прави от дърво, поне така е било преди години.  

Кости от риба, миди, шишарки, дървени клечки – това са материалите, от които Цветан Йорданов майстори сувенири. След злополука хобито му се превръща в занаят, с който си изкарва хляба.  


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38