Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За парите на партиите с поглед към предстоящия местен вот

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Голяма част от партиите всъщност са неактивни и не функционират. Имат нулеви приходи и разходи. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда за финансите на партиите през 2022 г.

Около 28,5 милиона и половина лева са били разходите на партиите за миналата година, като между 18 и 20 милиона е държавната субсидия.

"Около 1,5 милиона от тези средства партиите са дарили на различни организации, на физически лица, за бедствия, религиозни институции и прочее. Доколко даренията са форма, с която обществото е съгласно и дали партиите могат да даряват от техните средства, които в голямата си част са публичната държавна помощ от субсидията – това е отворен въпрос. И дали даренията са присъщи за политическите партии, или ги използват като форма на политически пиар", коментира в интервю за БНР Ива Лазарова от Института за развитие на публичната среда.

Ива Лазарова

По думите ѝ неголяма част от разходите на партиите – около 24%, отиват за заплати на служители. От всички 112 партии, подали отчетите си за миналата година, само 23 са посочили, че имат разходи за възнаграждения и осигуровките към тях, уточни Лазарова.

Сметната палата упражнява последващ контрол, след приключване на предизборната кампания. Сметната палата проверява декларациите от дарителите и дали в тях е посочен произходът на средствата, уточни в предаването "Преди всички" Цветан Цветков, бивш председател на Сметната палата, който бе възстановен на длъжността си от Конституционния съд, но не беше допуснат да изпълнява служебните си задължения.

Цветан Цветков

Имало е случаи, в които нарастват значително приходите на партии от членски внос. При подобни казуси се сезират прокуратурата и ДАНС, за да се установи дали тези лица са платили действително този членски внос, посочи Цветков и допълни, че когато партии "се увличат" да правят разходи, срещу които не стоят приходи, се стига до посочването на дарения или членски внос като приходоизточници.

Във връзка с журналистическо разследване, че в периода 2021-2022 г. има масирано даряване към ДПС от симпатизанти на партията, Ива Лазарова отбеляза:

"Оказва се, че не е укоримо. Дори след кампанията на Николай Бареков от 2014 г., когато стана ясно, че има много дарители, дарявали над 10 000 лв. тогава, нищо не последва. След това същите проблеми наблюдавахме, но тогава даренията бяха под стойността на минималната работна заплата, в първата кампания на Румен Радев и се оказа, че това са социално слаби хора, които нямат никаква представа, че даряват. Обаче няма нито морални санкции от обществото, нито са последвали санкции от институции."

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

37,5 млн. евро от ЕС за 6 паркинга за товарни автомобили у нас

ЕС ще инвестира близо 37,5 млн. евро в изграждането и модернизирането на шест паркинга с общо 816 места за товарни автомобили в България, съобщи Европейската комисия. Съоръженията са разположени по протежение на транспортния коридор "Балтийско море – Черно море – Егейско море", част от основната европейска транспортна мрежа TEN-T...

публикувано на 03.07.25 в 14:46

"Филмаутор": България губи 4 млн. лева за култура заради две европейски директиви

Страната ни губи пари за култура заради погрешно и ненавременно внедряване на две европейски директиви. По тази причина ни е наложена глоба. Директивите са за авторски права, а сумата, която губим е в размер на 4 милиона лева . Това твърдят от сдружение "Филмаутор" и питат "дали има чадър над определени компании, които разпространяват..

публикувано на 03.07.25 в 14:45

"Старите песни на нов глас" в свищовското село Царевец

В свищовското село Царевец започна международният фестивал "Фолклорен извор". БНР е медиен партньор на събитието.  "Фолклорен извор" отново събира таланти от цяла България Днешният първи ден е посветен на националния конкурс за изпълнители "Старите песни на нов глас". Той се организира от сдружение "Фолклорен извор", Българското национално радио..

публикувано на 03.07.25 в 14:42

Кога Павликени ще има обходен път?

Обходният път на Павликени става все по-нужен, защото тежките камиони вече разбиват улиците на града. Четирикилометровото трасе все още е на фаза проектиране, възложено от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Тепърва ще се прави количествено-стойностната сметка.  Тежките камиони, които карат инертните материали от кариерата във Вишовград до строежа..

публикувано на 03.07.25 в 14:31

Желязков със задачи към министри и областни управители – да върнат отпадналите ученици

Премиерът Росен Желязков постави персонални задачи на областните управители и на редица министри, с които обратно в училище да се върнат отпаднали ученици, а децата на 4 и 5 години да се обхванат в детските градини.  Механизмът съществува от 2017 година, до момента нетно над 75 хиляди деца са върнали в клас, но последните години заради..

публикувано на 03.07.25 в 14:19
Боян Дуранкев

Боян Дуранкев за цените и еврото: Страхът тежи повече от истината

Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи доходи по всякакъв начин , стига законът да го позволява, има алчност.  Коментарът направи пред БНР проф. Боян Дуранкев, икономист, специалист по маркетинг и стратегическо планиране, като добави, че "има..

публикувано на 03.07.25 в 14:12
Наталия Илиева

Държавата срещу домашното насилие: Как потърпевшите могат да получат правна помощ?

"За 24 часа постигаме заповед за незабавна защита. Ключово е адвокатът да е на първа линия". Това обясни пред БНР Наталия Илиева, председател на Националното бюро за правна помощ.  "От 16 март 2023 година до днес сме започнали спасяването на 270 лица".  Бюрото съществува от 2006 година. То е орган, чрез който държавата осигурява..

публикувано на 03.07.25 в 14:10