"След преврата в Нигер Европа действително загуби важен съюзник в региона, след като по-рано военните превзеха властта и в Мали и в Буркина Фасо. За Европа Нигер беше последната надежда за връщане към стабилност и предвидимост в Сахел. Затова Европа инвестираше много в Нигер - оказваше както икономическа помощ, така и военна и финансова подкрепа. За периода до 2024 година ЕС беше заделил над половин милиард евро за Нигер", отбелязва в интервю за БНР д-р Бенедикт Ерфорт от института за устойчиво развитие в Бон.
"На практика Нигер беше нещо като "опитно зайче" за реформираната европейска система за оказване на помощ за развиващи се страни. Реформата позволи на ЕС да изпраща военна помощ в трети страни - нещо немислимо преди това. По тази линия Нигер получи през юни тази година оръжия на стойност над четири и половина милиона евро. Така че ЕС разчиташе и залагаше много на Нигер, а сега ще трябва да обърне политиката си на 180 градуса."
Преврат в Габон – армията взе власттаКак ще коментирате различните реакции на страните членки на ЕС на събитията в региона? Германия например настоява за дипломатическо решение на кризата, а Франция не изключва да подкрепи военна намеса на влиятелната в Африка Икономическа общност на западноафриканските държави ЕКОВАС в своята бивша колония. Как изглежда Европа в Сахел, след като проличават такива разногласия?
"От една страна ЕС демонстрира единство, защото осъди преврата в Нигер и подкрепи избрания по-рано президент Басум. Разногласията, които споменавате, всъщност произтичат само от Франция, която наистина има по-особена роля в тази част от Африка. Вероятно ще стане дума за това. Докато Франция почти веднага изрази готовност да подкрепи военна намеса, Германия и Италия се въздържат и залагат на дипломацията. Както знаете, до военна намеса на ЕКОВАС не се стигна. Това, което според мен е по-важно, е средносрочната перспектива пред европейския ангажимент в Нигер и региона като цяло. И именно тук виждам по-големи различия, не на последно място, защото вниманието на Запада в момента е насочено към войната в Украйна и източния фланг на НАТО. За мен е под въпрос, дали в близко бъдеще Сахел ще може да влезе във фокуса на ЕС. А иначе е напълно разбираемо, че Франция настоява за по-сериозен ангажимент в Сахел. Но Германия също се застъпва за по-голямо внимание към региона с оглед миграционния натиск и сигурността в Европа."
Нека поговорим за Франция. Президентът Еманюел Макрон сякаш е готов на конфронтация с военните в Нигер – там има 1500 френски войници, които той няма намерение да изтегли. Макрон отказа да изтегли и френския посланик, както поискаха военните. Как гледате на това поведение на френския президент? Трезва ли е преценката му?
"На този въпрос може да се отговори само през призмата на френското колониално минало в Нигер и региона. За да разберем политиката на Франция в тази част на Африка още по-важно е според мен, че през 2012 Франция беше първата държава, която се намеси в Сахел, тогава по молба на властите в Мали. В началото тази антитерористична операция при тогавашния президент Франсоа Оланд беше много успешна. Но в крайна сметка тя се провали и този провал сериозно навреди на имиджа на Франция в целия регион. Френската външна политика ще остане още дълго силно свързана със Сахел. Именно това е обяснението за твърдия курс, който следва сега Макрон. В този смисъл ми е трудно да преценя, дали преценката на Франция е трезва. Тя се води от съображения за сигурност, но вероятно би трябвало да се ориентира към една по-дългосрочна стратегия за изграждане на сътрудничество със страните в региона, което в момента не се случва."
В момента ЕС обсъжда нова мисия в Гвинейския залив, т.е. южно от Нигер и Сахел, но където се намира Габон. А там, по всичко личи, също беше извършен военен преврат. Какви поуки трябва да извлече Евросъюзът от последните събития, ако действително започне нова мисия в тази част на Африка?
"Военният преврат в Габон е различен от събитията в Нигер. Но разбира се ще се отрази на планираната мисия на ЕС в Гвинейския залив. Засега разполагаме само с медийни публикации, че Брюксел подготвя военно-цивилна мисия заедно със страните от залива. Идеята е да се запази стабилността в региона и да се предотврати прехвърчането на искри от Сахел към страните по крайбрежието на Атлантическия океан. Идеята е това да стане съвместно с тези държави - Кот д'Ивоар, Гана, Того и други партньори на ЕС. Става дума за съвместни полицейски и военни обучения. За успеха на този план е от изключително значение да бъде избегнато усещането за постколониална намеса в Африка, а това изключва водеща роля на Франция. Това е много важно. Мисията трябва да се осъществи в тясно сътрудничество с държавите и с Африканския съюз."
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..