Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Местният вот няма да влоши коалицията на правителствено ниво"

Даниел Стефанов: Възможно е да има поредица от обжалвания на местните избори

| Интервю
Снимка: Иван Русланов, БНР
"Изборите ще бъдат доста сложни. Очаквам повече допуснати грешики, които да доведат до атакуване на резултатите в съда. Страхувам се, че може да влезем в един цикъл на обжалване в големи населени места". Такава прогноза направи пред БНР  Даниел Стефанов, политолог и изборен експерт.

"Местните избори в България са най-сложните. За първи път ще има машини и двоен метод за гласуване, което прави организацията още по-сложна. Тази сложност вероятно ще възпре доста хора, които традиционно участват в СИК, да го направят отново". 

Най-големият проблем обаче е, че изборната администрация в лицето на ЦИК започва много късно да подготвя изборния процес, отбеляза експертът. 

Не се прави анализ, който да стъпва на данни от предишни избори, посочи още той. 

На тези избори софтуерът на машините е 6-7 пъти по-сложен, отколкото на другите, поясни Стефанов.  

"Когато застанем пред машината за гласуване ще имаме 6 или 7 опции. Говоря общо за цялата страна. На някои места се гласува за кмет, за общински съвет, за районен кмет, за кмет на община. Всички опции трябва да са налични. 

Трябва да се изработят различни софтуери за отделните градове. Времето е важно. Те трябва да се тестват от двете агениции, записани в Изборния кодекс".
Той коментира и изказването на зам.-председателя на ЦИК Росица Матева, че вече са водени разговори с английската компания "Смарт матик", а на срещата е присъствал британският посланик, което предизвика негативни реакции от страна на някои политически сили.

"Британският посланик не за първи път се намесва. Пред година или две конфликтът между  ЦИК и "Сиела норма"-представителят за България на "Смарт матик", беше толкова остър, че трябваше да се намери някой, който да посредничи"

Ние се вглеждаме в техническата част на гласуването, но по-важният аспект е спечелването на доверието на избирателите и на политическите партии, отбеляза политологът. 

"Самото въвеждане на машинното гласуване не създаде доверие в този кръг от заинтересовани лица. Сега обаче не се изполва вътрешната памет на машините, а  те просто печатат хартиени бюлетини, които се броят на ръка. Това е абсурдна ситуация - не се използва тяхната функционалност по политически причини". 

Стефанов анализира възможностите за професионализиране на изборната администрация. 

"На първо ниво - в лицето на ЦИК, българската избирателна администрация е професионализирана. В момента СИК и РИК се формират на партиен принцип, за да гарантира честността на избора. В годините усложнихме изборния процес. Това вдига нивото на очаквания към хората. Вече има резон да се мисли за промяна на принципа на формирането на тези комисии. Може да се мисли за смесен тип - хора от партиите, но да се добавят и такива от държавната и общинската администрация. А на някои места по света представитите на политическите сили са само наблюдатели". 

Опитът показва, че отварянето на Изборния кодекс за една малка промяна води до още 15 други предложения, напомни политологът. 

"Не съм сигурен, че парлементът може толкова дисциплинирано да разгледа някои искания от страна на ЦИК" 

Местните избори няма да влошат коалицията на правителствено ниво, смята той.

"На местно ниво няма сериозни политически принципи. Има различни коалиции". 

Цялото интервю на Илия Вълков с Даниел Стефанов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони

Г-7: Дипломатическо решение на конфликта в Близкия изток все още е възможно

Лидерите на Г-7 обявиха, че дипломатическо решение на конфликтите в Близкия изток "все още е възможно“. То беше публикувано след края на виртуалната среща на лидерите на Г-7, която беше свикана от италианския премиер Джорджа Мелони в качеството ѝ на ротационен председател на групата. Въздушни удари и сражения между израелски части и бойци на..

публикувано на 02.10.24 в 19:13
Пожар в апартамент след израелски въздушен удар в Дахие, Бейрут, Ливан, 2 октомври 2024 г.

Въздушни удари и сражения между израелски части и бойци на "Хизбула" в Ливан

След противоречиви съобщения вчера, днес и ливанската шиитска групировка "Хизбула", и израелската армия потвърдиха за сблъсъци на територията на Ливан. Израелското командване изпрати подкрепления от пехотни и бронирани части към северната си граница. Съобщи и за първите жертви в започналата във вторник през нощта сухопътна операция - в схватките с..

публикувано на 02.10.24 в 19:05
Служебният министър-председател Димитър Главчев

Премиерът: Няма актуална заплаха за сигурността на страната

"Няма актуална заплаха за сигурността на страната". Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев след заседанието на Съвета за сигурността към Министерския съвет във връзка със ситуацията в Близкия изток. "Обединихме се около това да призовем за деескалация на конфликта в Близкия изток, което е в синхрон с европейската позиция", каза още..

публикувано на 02.10.24 в 18:56

РИК- Кюстендил назначи 2 222 членове на секционните комисии в деветте общини в областта

РИК-Кюстендил със свое решение назначи 2 222-та членове на секционните комисии в деветте общини в областта. Това не е довело до сериозни разногласия и проблеми, каза председателят на комисията Венцислав Механджийски. На предварителните консултации при кметовете на общини имаше известно напрежение - особено в Община-Кюстендил, където..

публикувано на 02.10.24 в 18:48

Заседава Съветът по сигурността към Министерския съвет

Тази вечер Съветът по сигурността към правителството провежда заседание - министрите на вътрешните работи, на отбраната, началниците на ДАНС, разузнаването и други служби бяха свикани от премиера Димитър Главчев, за да обсъдят мерки за сигурност в отговор на ескалацията на напрежението в Близкия изток. В рамките на заседанието на Съвета по сигурността..

публикувано на 02.10.24 в 18:12
Петър Ганев

Петър Ганев: Забавянето на плащанията по ПВУ влияе директно на Бюджета

Забавянето на плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) влияе директно на Бюджета. Това каза пред БНР Петър Ганев, старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Ходовете за намаляване на загубите са свързани с активна работа в парламента , обясни той: "Не е просто до готовност на администрацията, за да тръгнат някакви..

публикувано на 02.10.24 в 18:07
Снимката е илюстративна

Напускащи Ливан и Израел пристигат в Кипър по въздух и море

По въздух и море пристигат в Кипър чуждестранни граждани, напускащи Ливан и Израел заради ескалацията на военните действия в района. Пристанищата и летищата на страната, най-близката безопасна дестинация до конфликтната зона, са в пълна готовност да приемат засиления поток евакуиращи се, заяви днес правителството след проведеното извънредно заседание на..

публикувано на 02.10.24 в 18:04