Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

150 години от създаването на читалището в Самоводене

Читалище „Извор“ в Самоводене“
Снимка: Читалище „Извор“ в Самоводене“

С мащабни прояви във великотърновското село Самоводене ще бъдат отбелязани 150 години от създаването на местното читалище, което вече век и половина носи името „Извор“. Към днешна дата към самоводското читалище има 9 състава – театрални, песенни и танцови за деца, младежи и възрастни, а самодейците са близо 110. Носители са на десетки награди от различни форуми у нас и в чужбина. С дарителски кампании се набират средства за ремонта на читалището и неговата театрална зала с 400 седящи места.

Читалище „Извор“ в Самоводене“ е създадено на 27 декември 1873 година от габровският учител Стефан Кънев с прозвището Водски, съратник на отец Матей Преображенски-Миткалото и на Стефан Стамболов.  

Основната част от проявите за 150-атат годишнина на читалището са на 1 ноември, когато с водосвет и откриване на паметна плоча ще бъде почетен основателят на културната институция, разказа Владимир Николов от инициативния комитет в Самоводене:  

„Завършил е за учител, назначен е в нашето село за учител и създава заедно със свои съмишленици край извора на бившето училище това читалище и му дава името „Извор“, което е символично и една метафора на онова, което искат да направят тогава младите хора в училището, и така от 1873 година до ден-днешен един наистина непрекъсващ извор, както продължава да тече този извор вече край черквата на Самоводене“. 

В изложба ще бъдат представени ликовете на всички председатели на читалището, ще бъдат показани всички медали, ордени и купи, спечелени в национални и международни фестивали. В мащабен концерт ще се изявят читалищните състави и гостите от ансамбъл „Искра“ във Велико Търново, и народната певица Калинка Сгурова.  

По повод юбилея на читалището е предвидена и изложба пред Факултета по изобразително изкуство във Велико Търново с фотоси, проследяващи историята на културната институция. Преди празника на 1 ноември и след него ще има много конкурси, състезания и празници за децата от Самоводене, съобщиха организаторите. Предвидено е отваряне на капсула на времето с послание към поколенията, зазидана преди 25 години в сградата на читалището, и поставяне на нова капсула. Ще бъдат засадени и 150 дръвчета в Самоводене под надслов „Да оставим следа след себе си“.  

Три театрални състава, тригласен женски хор, две младежки групи, дует за стари градски песни, естрадно-сатиричен състав, клуб на заврените зетьове, дамски клуб и клуб по тенис функционират към читалище „Извор“ в Самоводене.  

Най-ценна, но и най-комично завоювана е театралната награда „Златната камила“ от фестивала в Тополовград, разказа председателят на читалищното настоятелство Рена Дрангюлева, която от 35 години е читалищен деятел:  

„Просто така се случи, че някакъв състав отпадна и в момента, в който ни бяха отхвърлили като селски театър, ние участвахме като трябваше да напишем град. Ние, отивайки там, казахме град Самоводене, Великотърновско. Изиграхме си пиесата и естествено не очаквахме награда, прибрахме се и в един момент получихме съобщение, че сме спечелили награда „Златната камила“. Ние казваме – изпратете ни я. Те казват – не, ще я донесем на лично. Тогава се шегувахме с кмета да сменя табелата на селото да пише град Самоводене. Това за нас е най-ценната награда, защото, бидейки отхвърлени като селски театър, в един момент ние им взехме най-голямата награда“.


Много са паметните моменти от историята на читалище „Извор“ в Самоводене и неговите творчески състави, разказва Владимир Николов: 

„Имаше хор на читалището от близо 100 човека, които като излезеха на сцената, бяха нещо уникално. Имахме и вокално-инструментален състав за рок, които изпълняваха онази музика, която на други места беше забранена. „Бръмбарите“ се казваше. Сами си бяха направили китарите. Тези бръмбари се появиха за първи път на сцената 1963 година“.  

От читалището в Самоводене тръгва и до ден-днешен съществува националният фестивал за детско и младежко театрално творчество „Малкият принц“. Театралните трупи на Самоводене поставят разнообразни пиеси, като последната е „Свекърва“ от Антон Страшимиров. Идната седмица на международен фестивал в Чехия и вУнгария заминават танцовият състав и женският тригласен хор, разказва Рена Дрангюлева и споделя за най-голямата болка на самоводските самодейци – състоянието на сградата, в която е читалището от 1952 година, и театралният салон с 400 места: 

„Наистина съставите ни са много разнообразни с много награди навсякъде. Наистина имаме нужда от подобряване на материалната база, не само за самите самодейци. Ние сме свикнали да репетираме при всякакви условия, защото нас ни води любовта към изкуството. Но, когато се подготвя една хубава програма, а няма пред кого да я представиш, защото на публиката не ѝ се влиза в салона, защото е студено и неприветливо, нашият труд, на самодейците е за сцената, за публиката, за хората“. 

Над 100 хиляди лева са инвестирани в културната институция в последните 3 години. Напълно е осъвременена библиотеката и санитарните възли, фоайето е станало малка сцена за изява на самодейците, но читалището е голямата ни грижа за ремонт, разказа кметът на Самоводене Стефан Мъглов: 

„Продължаваме да подобряваме материалната база, но имаме нужда от помощ и от още средства. Има нужда покривът да бъде ремонтиран. Има нужда основно салонът да бъде ремонтиран, модернизиран, така че съставите и колективите, които развиват дейността си в читалището, да бъдат спокойни, да може да каним гражданите на Самоводене и гостите. Имаме проблем с отоплението, който се надяваме да го решим по някакъв начин. Но продължаваме“.  

С различни дарителски инициативи се правят ремонти в читалище „Извор“ в Самоводене с надеждата културната институция в едно от най-големите великотърновски села да пребъде поне още 150 години. 



По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56
Ангел Бончев с иконата на свети Никифор Прокажения

Чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения във Врачанска епархия

През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения .  Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта.  Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..

публикувано на 26.06.25 в 17:50

"Преди и сега": От ТКЗС до земеделие в тежко състояние

Дядо Момчил от село Ярловица, област Видин, е на 91 години. Той си спомня за времето, когато животът се е въртял около земите, а работата на полето е била с цел прехрана и оцеляване. Разказва как младежите, включително и той, са били карани да обикалят улиците и да агитират хората да се присъединяват към ТКЗС-тата. Баща му отказвал да влезе в..

публикувано на 26.06.25 в 15:18
Баба Калинче от Варвара

Баба Калинче от село Варвара премина към второто си столетие с хоро и песни!

На 13 април 2025 г. баба Калинче от от пазарджишкото село Варвара навърши 100... И влезе във второто си столетие.  Калинка Александрова Янчева  е родена на 13 април 1925 година. В "Нощен Хоризонт“ вече ви разказвахме за един газен фенер, за една стара икона, за любов, за живота през три епохи – демокрация, социализъм, Царство България, за..

публикувано на 24.06.25 в 15:39

Връчват наградите "Млад благодетел" - отличени са ученически проекти с каузи

Тази вечер, в централната сграда на БАН, в 18:00 часа, ще се проведе церемонията по връчване на наградите "Млад благодетел" . Доброволци ще разкажат какво са успели да направят в рамките на 7 благотворителни проекта. За събитието пристигат младежи от Варна, спечелили първо място с проекта си " Дигитална фолклорна палитра "...

публикувано на 24.06.25 в 10:12