„Много, много години се канех да напиша тази книга и вече казах - сядам, няма за кога. Много години я мислех, но я написах сравнително бързо, защото всичко беше узряло в мен и искаше да излезе на бял свят“, разказа в „Нощен Хоризонт“ Весела Люцканова.
Люцканова е писател и издател с петдесет творчески и издателски години зад гърба си.
„Господи, помогни на талантливия, бездарният сам ще се оправи!“. Това е бил надпис над вратата в литературната редакция, където е работила Весела Люцканова. Надписът е свален, това става в годините преди промените, но тя удържа на обещанието си да подкрепя единствено талантливите.
Това вероятно е бил и един от мотивите ѝ да напише новата си книга „От хаоса на преживяното с даровити и бездарни“.
С новата си книга Весела Люцканова изпълнява едно свое обещание - да се опита да опише най-важното за нея от всичко преживяно - в един разказ честно, откровено, без маска и без грим – така, както е било.
Повечето ѝ срещи с интересни личности, места, по които е била, превратностите на времето и хората, които са решавали съдбите ни и ние не сме успявали да ги променим.
„Честно поднесената истина изисква усилия - така реших, че трябва да се напише тази книга. Това е моят поглед към събитията, които съм преживяла, точно така, както са се случили и точно с хората, с които съм работила и това, което съм лично видяла, усетила, преживяла. Книгата е моята гледна точка за събитията през тези 50 години“, каза още за „Хоризонт“ Весела Люцканова. И още - книгата е за:
„Допуснатите грешки, любовите, приятелствата и предателствата, човешкото и нечовешкото в нас, багажа ни от умения, ала не премълчава и за алчността, и за жаждата за власт над другите, за надскачането, за агресията на посредствеността, за загубата на доверието ни един в друг и още, каквото е било и каквото не е трябвало да бъде. И всичко това пряко или непряко е било свързано с писането и с лично изстраданото и преживяното“.
„В книгата търся и детството си - намерих го на 17-18 годишна, когато се върнах в София, тук съм родена, тук съм живяла и тук са ме спасили през 1944 г. по време на войната... После всичко е ми е като втори живот, като „подарено“, като живот, в който трябва да има дълбоко вътрешно отдаване на хората, да оставиш нещо след себе си, нещо да промениш - дори един човек да промениш, това не е малко“, каза Люцканова.
За нея в живота винаги надделява преди всичко доброто, хубавото, красивото.
„Лошото и доброто, красивото и грозното винаги вървят ръка за ръка, но човек трябва да умее да ги отсяваи да забелязва красивото, което му позволява да бъде силен“, смята още авторката на романи и сборници.
Младите хора посъветва да надделеят над егото, алчността, агресията, а също и да работят това, което те обичат! Това те трябва да открият - смята тя.
„Аз исках като малка да стана художник, моите родители искаха да стана лекар, но аз това не го умея. Много ми се отдаваше математиката, затова завърших и инженерство“, спомни си още Весела Люцканова.
За новата си книга смята, че е автобиографична, едно пътуване в литературата, за един живот, който е бил отдаден в най-съзнателната си част, години наред на книгата и литературата.
„Това за мен е нещо много ценно, без което не мога. Чета поне 50 страници всяка вечер, иначе не мога да заспя“, допълни авторката.
Романът на Весела Люцканова "КЛОНИНГИ", пръв на темата за клонирането, обиколи света и ѝ спечели известност у нас, и в чужбина. Оттогава тя е написала и издала много романи, сборници с разкази и новели, донесли й множество награди, по важните от които са: две международни - ЗЛАТНА ЗВЕЗДА за престиж и качество и ЕВРОКОН-89 за цялостно научнофантастично творчество, получени в Ню Йорк и Сан Марино, както и много български - за разкази „Сребърния пръстен“ и Голямото читателско жури, както и 25 първи награди и годишна награда на СБП за сборника „БАЙ, БАЙ, ХЕПИНЕС“, за романи: „ЩЪРКЕЛИ НА ЛЕДА“ на изд. „Хр. Г. Данов“ за съвременен романи и за „ЖИВОТЪТ Е ДРУГАДЕ“, годишна награда на СБП, както и две награди на Министерството на културата за принос в развитието на българската литературата, и още други.
Още по темата в звуковия файл.
Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София. Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..
Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..
Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..
Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...
Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...
Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..