Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надя Шабани: Държавата трябва да чуе гражданското общество. То е част от демократичната държава

Българският център за нестопанско право посочи три основни проблема пред неправителствените организации

| Интервю
Снимка: nmd.bg

"Държавата трябва да чуе гражданското общество. То е част от демократичната държава и балансът между всички сектори и власти, осигуряващ добра среда за упражняване на гражданските права". Това заяви пред БНР Надя Шабани от Български център за нестопанско право, който организира провеждането на публична анкета, свързана с неправителствените организации. Мотото на инициативата е "Аз действам, не чакам". Въз основа на резултатите от нея ще се подеме инициатива за нова Стратегия за развитие на гражданските организации. 

Надя Шабани съобщи за първи път резултатите в ефира на БНР. 

"Целта на първия етап на анкетата е да се разбере кои са най-сериозните проблеми пред гражданските организации и въобще пред възможността да реализираш гражданските си инициативи в България. Имаме 270 отговора, които отличават три водещи проблема:

На първо място е достъпът до финансиране за разгръщане на гражданска инициатива. Хората в България стават все по-активни граждани. Българската държава обаче не осигурява достатъчно финансиране. То е малко и секторно. Няма хоризонтално инструменти за подкрепа на доброволчество, дарителство и др. граждански инициативи.

Вторият проблем е липсата на ефективни механизми за гражданско участие - когато хората дават мнение, това да има някакъв резултат. Модернизираме се като общество, ставаме ангажирани с процесите и търсим възможности да влияем на това, което се случва около нас. 

На трето място е проблемът с фрагменитирането на гражданските организации. Те трудно работят помежду си. На национално ниво влияят организациите, базирани в София". 

От Български център за нестопанско право са планирали провеждането на срещи в цялата страна, на които да има разговори и предложения. 

"Това не може да е стратегия, написана в един кабинет. През следващите 4-5 месеца трябва да се случат тези срещи в страната". 

Следващият етап е разговор с институциите, обясни още Шабани в предаването "Преди всички"

Амбицията е следващата година по това време да имаме завършен процес по приемане на стратегиятаВ нея трябва да има конкретни ангажименти на държавата за подобряване на средата".

Цялото интервю на Силвия Великова с Надя Шабани може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

Петър Димитров призова към намаляване на загубите във водопреносната мрежа

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..

публикувано на 27.11.24 в 21:59
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58

Шествие "Български марш" на ВМРО по повод 105 години от подписването на Ньойския договор

От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..

публикувано на 27.11.24 в 19:39