Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

650 ученици прекрачиха прага на най-голямото българско училище зад граница - "Малко българско училище"

Снимката е илюстративна
Снимка: pixabay.com

650 ученици прекрачиха в първия учебен ден прага на най-голямото българско училище зад граница - "Малко българско училище" край Чикаго.

В "Малко българско училище" край Чикаго учебната година се открива за 14 - ти път. То е едно от единайсетте неделни училища в района на Ветровития град. 60 учители ще посрещнат 650 ученици. Живка Петрова е основател и директор на училището и има много години учителска практика и в България.

Изчезва ли с годините вълнението от първия учебен ден?

"То е нещо като сценична треска, такава, каквато изпитват актьорите. И при мен не е изчезнало, но то не изчезва при хората, които считат това за призвание, а не за професия. Тази година вълнението ми е още по голямо, защото за първи път ще ударя училищния звънец на 15 ти септември. Но това не е първото откриване на нашите училища. Вече открихме Малко българско училище и училище Малката България в събота, а сега откриваме другата си програма и това е петъчно обучение.

Това е ново за новата учебна година?

"Това е нова програма, която е предназначена за децата, които спортуват или това е нашето малко спортно училище. Учат се същите задължителни предмети. Просто се съобразихме с желанието на децата, които посещават българско училище, да могат да не нарушават графика на тренировките си. И тъй като спортните клубове не насрочват тренировки за петък, затова решихме, че петък е удачен ден децата да идват на училище."


Няма ли да пречи това на училището, което децата обичайно посещават през седмицата? Това са американските училища, в които те ходят. Кога ще бъдат занятията? 

"То е малко вечерно училище и започваме в 5 часа. Училището е малко по кратко, отколкото това в съботния ден."

При вас отдавна се говори за начало на двуезично обучение. Започна ли реализацията на тази идея?

"Да започна. Имаме една не голяма група, състояща се от 11 деца, която посещава от понеделник до петък. Център Малката България и тя се нарича Българска езикова академия. Така че в Езиковата академия децата изучават и двата езика. Чувстват се много комфортно. Харесва им и се надяваме в бъдеще да се разрасне и тази форма на обучение."

С колко деца започвате и на каква възраст?

"През тази учебна година започваме с около 650 деца, но продължават да се записват даже и в днешния ден имаме записани. Децата ни са на възраст от 2 години. В малките групи до 18 мога да кажа, защото имаме и дванайсетокласници."

В програмата за двуезично обучение, която стартирате сега на каква възраст са децата и какъв е техният брой? 

"Те са единайсет и са на 5 години, което означава подготвителна група според българските стандарти."

Ще има ли възможност тази програма да замести посещението на американското училище и пълноценно да даде образование на децата за в бъдеще? 

"Да, точно това е всъщност идеята. С годините с всяка година да се увеличаваме в един клас, тоест през следващата година да предложим подготвителен и първи клас."

Г-жо Петрова, обичайно в малко българско училище има много извънкласни форми на работа, които също са чудесна възможност за приобщаване на децата към български език, традиции и култура. Ще работят ли различните кръжоци, състави и групи през новата учебна година? 

"Да, разбира се. През новата учебна година предлагаме още по голяма гама от кръжоци и клубни дейности, сред които вокална група, много групи за народни танци, група по модерни танци, математика, футбол и така. Идеята е децата да остават по дълго време в училище, за да упражняват повече български език. Тези форми помагат изключително много в обучението."

Какво си пожелавате за новата учебна година? 

"За новата учебна година си пожелаваме всички да обхванем необхванати досега от никое друго българско училище деца. През тази година вече имаме няколко такива. Надяваме се броят им да расте, защото сме убедени, че не всички от децата, които живеят на територията на Щатите, имат възможност и са получили достъп до българско училище, каза за "Рано в неделя".


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09