Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хаято Сумино: Музиката на Шопен е съвършена

Пианистът ще бъде солист на Радиооркестъра в празничен концерт

28-годишният японски пианист Хаято Сумино ще бъде солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски – събитие, посветено на Деня на независимостта, което се осъществява по идея и в партньорство с Реформ Юнион Клуб. Концертът е на 20 септември от 19:00 часа в зала "България". Във втората част на програмата ще прозвучи Симфония №2 "Велики Преслав" от Веселин Стоянов.

Хаято Сумино ще изпълни пред софийската публика и многото си български почитатели Концерт за пиано и оркестър №1 от Фредерик Шопен. Младият японец, който е и композитор, вече има славата на фин интерпретатор на Шопеновата музика – това не е случайно: през 2021 той се състезава в един от най-престижните клавирни конкурси в света – "Шопен" във Варшава – и въпреки че достига само до полуфинал, неговото участие се харесва изключително много на широката аудитория по света. Хаято постига рекорд – 45 хиляди гледания в интернет на живо по време на конкурса. Сега, в социалните мрежи, последователите му са вече над милион.

„Конкурсът имаше пряко излъчване в YouTube за целия свят и това направи популярността ми много по-голяма. Благодарение на това сега имам много повече възможности за концерти по света. Това, че не успях да стигна до финала, ме натъжи, защото нямах шанса да свиря Концерта на Шопен с оркестъра във финалния кръг, но година по-късно ме поканиха да го изсвиря със Симфоничния оркестър на Полското национално радио и диригентката Марин Алсъп. Дори го записахме. Така че сега си давам сметка, че това беше изключителен шанс – въпреки огромното напрежение тогава,  най-тежкото в живота ми, все пак конкурсът беше нещо добро за мен като изпълнител.“

Хаято Сумино е роден в Токио, майка му е учителка по пиано, затова той сяда за първи път пред инструмента едва 3-годишен. Интересен обрат обаче идва, когато е приет да учи инженерни науки в Токийския университет, който завършва в Президенска награда, след което учи в парижкия Институт за проучвания и координация в областта на музикалната акустика. 

„Преди векове хората са причислявали музиката към математиката и науките. В наше време не е така. Но аз смятам, че технологиите и музиката имат връзка. Поне на мен научните знания ми помагат да разбирам това, което свиря. Когато бях студент, проучвах връзката между музиката и изкуствения интелект – беше забавно и ми помогна да се задълбоча. Не казвам, че е задължително, но на мен ми помогна в много отношения.“

За изкуствения интелект, музиката на Шопен и собственото му развитие като композитор Хаято Сумино сподели в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венета Нейнска

Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов в Ню Йорк, Ню Джърси и София

Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" .  Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..

публикувано на 01.02.25 в 07:40
Костадин Генчев

Композиторът Костадин Генчев споделя своите "Петолиния и вдъхновения"

На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..

публикувано на 31.01.25 в 15:42

Годишен преглед на книжната реколта от сливенски автори

Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..

публикувано на 31.01.25 в 06:27

Деца свирят на деца - концерти с поглед в бъдещето

Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..

публикувано на 30.01.25 в 18:21

Светлин Русев и Вероника Тодорова вдъхновиха нова творба на Минко Ламбов

Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..

публикувано на 29.01.25 в 14:38
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29