Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"ГЕРБ имат реални шансове да победят в София, ако предложат силна кандидатура"

Райчев: Изгонването на свещениците е проамерикански и антируски жест, няма връзка с църковните неща

"Нашето правителство ще остане до края на войната в Украйна. Не може да бъде махнато преди това"

| Интервю
Андрей Райчев
Снимка: Силвия Великова

Социологът Андрей Райчев обясни пред БНР, че докато трае войната в Украйна, България ще е в изкуствено положение. 

"Не може да искаме да живеем така, сякаш няма война. Нашето правителство ще остане до края й. То не може да бъде махнато преди това".

Той коментира протестите на земеделците и реакциите на управляващите.

"Властта смени три пъти позициите си. Не съм абсолютно сигурен, че господин Денков разбира какво точно означава изречението "Не преговарям с терористи“. България има доста болежки, но липсата на пари не е между тях. Премина се към решението властта да се откупи от протестиращите". 

Социологът отбеляза, че ГЕРБ имат съвсем реални шансове да победят на местните избори в София, ако предложат  силна  кандидатура.  

Андрей Райчев анализира и изгонването на свещеници от Руската църква у нас.

"Това е спор в рамките на православната църква. Той е сериозен и дългосрочен. Касае Папата. В полюса на този спор са Вселенският партриарх и Руският партриарх - да се сближава ли православната църква с католическата, каквото е настояването на Вселенската патриаршия, или да се раздалечава, както Москва винаги е искала. В този спор Българската православна църква е на страната на Москва. Нашата църква въобще не се обади по въпроса. 

В рамките на този спор има един дребен детайл, който много ни засяга – отделна ли е Македонската църква. Промосковската позиция твърди, че Българската църква е майка на Македонската. Другата е по-хлабава по въпроса. Местната Руска църква е спомагала за тази позиция, което не се е харесало на македонците и затова са нарекли свещениците шпиони".

Начинът, по който се държим в България при тази ситуация, Райчев определи като „проамерикански и антируски жест, който няма връзка с църковните неща“. 

"Масовият българин обаче няма как да се зарадва на това и се стига до още една причина престижът на нашия главен съюзник да падне". 

Една малка страна не може да е напълно самостоятелна, все пак поясни социологът.

"Има два вида несамостоятелност в България. Едната е тип „Борис Трети“. Ти си съюзник на Хитлер, изпращаш стоки, но не обявяваш война на Русия. Това е опит за полусамостоятелност. 

Другата е тип „Тодор Живков“ – избираш да си този, който се притиска най-силно и още преди те да поискат, ти даваш и си най-верният. Това дава друг вид дивиденти.

България винаги се колебае между тези две позиции. В момента е заела позицията на притискане - ще казваме, че сме най-верният съюзник. Но има проблем с народа". 

За да си самостоятелен, трябва да си силен икономически и да имаш силна армия, отбеляза Райчев. 
"Ние сме периферна на Европа икономика и имаме армия от 30 хиляди души. При тази обстановка, ако не си в някакъв мощен съюз, имаш опасност за съществуването си. Трябва да правиш някакъв вид компромис, но въпросът е докъде - да не чувства българинът, че го управляват чужденци".

Цялото интервю на Петър Волгин с Андрей Райчев може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59