Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За да бъде действащ, този православен храм се намира под определена канонична юрисдикция и това е юрисдикцията на БПЦ"

Доц. Костадин Нушев: Да се изясни има ли опит за промяна на статута на Подворието като руска енория

"Откривам тревожни сигнали за вмешателство и обсебване на Руската църква от светски институции"

| Интервю
Доц. д-р Костадин Нушев
Снимка: Станислава Пирчева

Доц. Костадин Нушев от Богословския факултет разказа пред БНР историята на Руската църква "Свети Николай Мирликийски Чудотворец". 

Съдбата на този храм се преплита с историята на богословската наука в България. Това е една от институциите, които подават ръка на руските учени и духовници, които са изгонени от болшевиките. 100 години по-късно обаче нещо се пропуква в това братско междуцърковно общуване и българската държава експулсира руски духовници и служители. 

След това Руската църква у нас е затворена за богослужения, защото Подворието твърди, че тя е собственост на руското посолство. Въпросът трябва да бъде изяснен от висшите духовници, които се събират утре – 3 октомври.

Доц. Костадин Нушев обясни в предаването "Преди всички", че точно преди 100 години, с решение на Академичния съвет на СУ, е създаден Факултетен съвет и са назначени първите  професори в Богословския факултет. 

"Идват руски емигранти след болшевишката революция и след края на Първата световна война и са назначени техни професори, представители на Киевската духовна академия и на Санктпетербургската духовна академия. Сред тях е отец Георги Шавелски, който е създател на нашето пасторско богословие. Той е назначен и като свещеник в Руската църква, която до този момент е една легационна църква - своеобразен параклис". 

През 1936 година този храм е предоставен на българската държава и е упражнен натиск да бъдат изгонени руските емигранти от Руската църква, разясни той.

"Българската държава поема собствеността върху храма. Предоставя го на Българската православна църква. Софийският митрополит Стефан предоставя друг храм – "Свети Николай" на улица "Калоян". Той приютява архиепископ Серафим и неговите духовни чеда". 

Днес умишлено се прескача цялата история от 1936 до 1997 година, заяви доц. Нушев. 

"Защо никой не казва какъв е бил статута на този храм от момента, в който съветската държава го е предоставила на българската държава, а българската държава го е предоставила на Българската църква и Българския патриарх?". 

За да бъде действащ, този православен  храм се намира под определена канонична юрисдикция и това е юрисдикцията на БПЦ, посочи доц. Нушев.

Откривам много тревожни сигнали за това, че има опити за едностранно вмешателство, за едно обсебване на храма от светски, нецърковни институции, подчерта той.

"Това е в грубо нарушение на църковните канони и традиции за двустранни отношения. Има една тенденция за едностранно решаване и опит за вмешателство в сферата на компетентност както на българската държава и накърняване на нейния суверенитет, така и на автокефелията на Българската патриаршия и незачитане на правомощията на Българския патриарх и Софийски митрополит. Това е една много лоша тенденция. От заставането начело на Руската православна църква, през 2009 г., на сегашния предстоятел патриарх Кирил Гундяев се промени курса по посока на едно силово налагане на претенции и домогвания". 

От 2012 г. има тенденция да се разглежда този храм като посолски, обясни експертът.

"Една нова доктрина "Руски мир" смесва политическите, геополитическите, дипломатическите с чисто църковните въпроси и връзки".

Важно е на това предстоящо заседания на Светия синод архиереите да отстояват автокефалията и каноничния статут на БПЦ, посочи той.

"Да изразят мнение за действията на Българския патриарх, да съдействат за отваряне на храма, който по недопустим начин се държи затворен и това нарушава българските закони".

Той посочи, че има устав, за който се твърди, че урежда Руското подворие, но не става ясно дали е приет от Българския свети синод. 

"Ако противоречи на Закона за вероизповеданията, това е неприложимо". 

Доц. Нушев обясни, че трябва да се изясни има ли опит да се промени статута на Подворието като руска енория, като посолски храм.

"Този въпрос може да се реши чрез двустранен договор и подновяване на тези спогодби или чрез преразглеждане на статута на тези Подвория, защото се вижда, че с тях се злоупотребява".

Цялото интервю на Добринка Добрева с доц. Костадин Нушев може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лиляна Петрова

Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени

Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация на помощник-фармацевтите. "Проблемите стават все по-големи. Ние обявихме готовност за протестни действия.  Времето на търпението изтича.  Колегите протестират, напускайки сектора...

публикувано на 07.04.25 в 13:10

Полицията в Котел разкри телефонна измама

Полицията в Котел разкри телефонна измама и задържа извършителя, съобщават от ОДМВР - Сливен. Измамен е 82-годишен мъж от Котел. Сигналът за измамата е подаден от жертвата. По-рано през деня възрастният мъж е бил въведен в заблуждение, че помага на полицията за залавяне на телефонни измамници. Той е предал на непознат мъж сумата от 11 000..

публикувано на 07.04.25 в 13:01
Тържествено откриване на Седмицата на гората. На снимката: президентът Румен Радев.

Румен Радев: Войната по пътищата е породена от безхаберие и чувство за безнаказаност

Войната по пътищата е породена от безхаберие и чувство за безнаказаност, заяви президентът Румен Радев, който изказа съболезнованията си към семейството на загиналата на пътя Сияна: "България отново е почернена и, за съжаление, и деца падат вече жертви по пътищата поради една важна причина – според мен това е безхаберие, породено от..

публикувано на 07.04.25 в 12:53

Специализирана полицейска операция "Скорост" в Перник

Специализирана полицейска операция "Скорост" се провежда в Перник, съобщиха от регионалния пресцентър на МВР. Дейностите са част от национална кампания за безопасност на движението по пътищата. От днес до 13 април ще има засилени проверки за нарушения, свързани с превишаване на максималната скорост за движение. Точките за контрол на скоростта ще са..

публикувано на 07.04.25 в 12:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова

Илияна Йотова: Кооперациите имат значима роля в развитието на регионите

В столицата беше открит 13-ият Европейски форум на субектите на социалната и солидарна икономика, на който се представят добри практики в осигуряването на заетост на хора от уязвими групи. Кооперациите имат значима роля в развитието на регионите, като създават заетост и задържат младите хора, подчерта в приветствието си вицепрезидентът Илияна..

публикувано на 07.04.25 в 12:36
Протест срещу катастрофите със загинали на пътя, организирано от сдружение „Ангели на пътя“, пред Съдебната палата, 7 април 2025 г.

"Аз съм Сияна": Протест срещу войната по пътищата

Родители и близки на деца и възрастни, загинали при катастрофи, протестираха пред министерството на правосъдието и НС срещу убийствата по пътищата у нас. Някои от хората носеха плакати с надпис "Аз съм Сияна" - седмица след катастрофата край Телиш, при която загина 12-годишното момиче. От сдружение "Ангели на пътя", което организира протеста, се..

публикувано на 07.04.25 в 12:22

Темповете на руската офанзива в Украйна се забавят

Темповете на руската офанзива в Украйна се забавят, докато се увеличава мащабът на въздушните удари. Това твърдят от Института за изучаване на войната във Вашингтон, като се позовават на геолокационни данни. Те потвърждават и информацията за руски настъпления в област Суми. Според обобщената информация на института, в контраст с ноември, когато са..

публикувано на 07.04.25 в 12:04