Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10-минутни аплодисменти за Софийската опера в Германия

| Репортаж
Софийската национална опера създаде истински празник на фестивала Кьонигсвинкел
Снимка: Росица Кавалджиева

На празника на музиката трупата на Софийската национална опера създаде истински музикален празник на фестивала "Кьонигсвинкел". 

Това е името на областта около стария баварски град Фюсен, която обхваща общините Пфронтен и Швангау. В тях се намират няколко двореца, възстановени или построени от династията Вителсбах, най-прочутият от които е приказният замък Нойшванщайн. Разположени сред много красиви природни картини – внушителни алпийски хълмове и дълбоки планински езера, те привличат огромно количество туристи, запленени от романтичната съдба на "приказния крал" или "лудия крал" Лудвиг II – могъщият покровител на гениалния германски композитор Рихард Вагнер. 

Лудвиг II не успява да види построен мечтания си оперен театър, но през 1999 г. по оригиналните проекти, в осъвременен вид, на брега на езерото Форгензее, точно срещу приказния замък е построен Фестшпилхаус Нойшванщайн. В него ежегодно се представя мюзикъл, който разказва вълнуващата и трагична съдба на владетеля. 

През 2015 г. трупата на Софийската национална опера изпълни за първи път вагнерови опери в този театър. Тя представи пред германската публика и вагнерианци от цял свят първата българска постановка на акад. Пламен Карталов на цялата тетралогия "Пръстенът на нибелунга". Успехът беше толкова голям, че кметството на Фюсен си постави за цел да бъде създаден класически музикален фестивал. И ето – тази година Националният ни оперен театър гостува отново с два спектакъла на "Валкюра", в новата постановка на втората опера от тетралогията. 

Когато вече си постигнал успех, предизвикателството е още по-голямо, защото публиката има очаквания, а в тази публика има големи ценители и познавачи, които са проследили десетки вагнерови постановки. С голяма радост мога да кажа, че Софийската опера отговори на тези очаквания. Гледах и слушах спектакъл на световно ниво, а 10-минутните финални аплодисменти, съпроводени с тропане с крака и викове "Браво!", както и щастливите лица на хората, ми доказаха, че те споделят моята висока оценка.

"Беше толкова вълнуващо! Отдавна не съм гледал толкова добра "Валкюра"! Познавате продукциите по света и особено в Германия. Ние сме много щастливи да имаме такава постановка тук, защото имахме възможността наистина да гледаме Вагнер, не някакви идеи на някакъв режисьор, който има идеи за всичко, но не и за Вагнер. Пламен Карталов познава действието, либретото, партитурата и ги пресъздава на сцената, така че аз имах възможност да слушам музиката – отлични певци и оркестър! Бях в София през 2015 г. на първата постановка на Пръстена. Качеството на изпълнението е нараснало толкова много оттогава", каза Томас Краков – 14 години президент на Вагнеровото общество в Лайпциг, който специално дойде да поздрави певците-артисти и маестро Пламен Карталов на сцената. 

Микрофонът на БНР съхрани и първата реакция на режисьора и директор на Националния ни оперен театър акад. Пламен Карталов след спектакъла. 
РК: Как се чувствате, Маестро? Щастлив ли сте?
ПлК: "След вълнението идва и един момент на удовлетворение. Наистина много съм щастлив! Колегите направиха всичко, което можеха да дадат от себе си и публиката е тази, която дава последната оценка. Тропане на крака, викане "Браво!", няколко пъти връщане за аплодисменти – това е нашият труд, който е оценен и признат!"
РК: Какви бяха най-големите предизвикателства този път, когато се завръщате на тази сцена? 
ПлК: “Софийската опера има име. През 2015 г. имахме един силен старт и след признанието, което Софийската опера получи с целия “Пръстен на нибелунга, предизвикателствата са вече да направим нещо по-добро, една крачка напред. Аз създадох нова постановка, тъй като не можеше въобще да мислим отново да гостуваме със старата. Това ми даде основание към “Валкюра“ да направя и останалите три опери - за София и за гастроли извън страната.
РК: Коя е следващата опера, която виждате на сцената във Фюсен?
ПлК: На тази сцена виждам да покажем целия “Пръстен“, защото той е правен за нея и се надявам, че това ще се случи много скоро!“

Целият разговор чуйте в звуковия файл.

Междувременно предстои още един спектакъл на “Валкюра“ утре от 16.00 ч. На добър час!

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44
Жул Леви

Спомен за композитора и диригент Жул Леви

В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..

публикувано на 27.06.25 в 16:15

Марио Хосен: "Варненско лято" е съкровище за световната културна общност

С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..

публикувано на 27.06.25 в 14:16