Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радослав Борисов: От малък си усещах, че точно тази мечта - археолог, ще се сбъдне

Младеж с увреждания сбъдна мечтата си: ще учи археология

Той ще учи редовно и дистанционно, Великотърновският университет поема семестриалните му такси

| Репортаж
Радослав Борисов е щастлив да покаже студентската си книжка
Снимка: Здравка Маслянкова

Тежко болен младеж от Велико Търново сбъдна мечтата си да учи археология. Дни след 20-ия си рожден ден Радослав Борисов получи своята студентска книжка от Великотърновския университет за мечтаната специалност. Ради ще следва четири години археология дистанционно в редовна форма на обучение, а университетът поема напълно семестриалните му такси.   

За Ради БНР е разказвало в свои репортажи за „Българската Коледа“, за битките на семейството му да събере непосилната сума за подходяща инвалидна количка, за проблемите младежът да се яви на матура, за да завърши средното си образование като счетоводител.  

Радослав Борисов страда от прогресивна мускулна дистрофия и е със 100% инвалидност, но винаги е мечтал за археологията. 

Археология съм решил още преди първи клас, заради един филм с динозаври и маймуни и от там ми хареса. Като цяло историята ме вълнува, не само за динозаврите, но и за хората, как са произлезли и накъде отиват“. 

Миналата година Ради не успя да се яви на матурата, защото здравословното му състояние не позволява да бъде 4 часа в класната стая за държавните зрелостни изпити. Последва журналистическа намеса и решение на Просветното министерство на следващата година младежът да се яви на матурите, като изпитната комисия го посети в дома му. Дойде времето за новите матури. 

„Един път бях скъсан. Вторият път успях. С много добър взех матурата и сега на 2 октомври дойдоха от университета четирима студенти и преподавателят. Донесоха ми студентската книжка, книга, тениска и грамота. Казаха от университета, че ще бъде онлайн, дистанционно обучение, за което малко се притеснявам как ще стане, но те ще кажат. Имам желания да започна, защото има много здрави деца, които нямат хъс да започнат в университет и едва са влезли. Аз имам хъс, не е да нямам“, казва Ради. 

Радослав Борисов е записан редовна форма на обучение в специалността „Археология“ във Великотърновския университет. Още миналата година, когато се разбра, че има проблеми с явяването на матурите, от университета се свързали с майката на Ради - Светла Цанева:  

„Кандидатстването, след като правихме репортажа, когато не ни допуснаха да се явяваме на матура, се обадиха от университета и поддържахме постоянна връзка с преподавателя. После той се обади и каза, че са запазили място на Ради и като вземе матурата веднага да подава документите и вече е студент. Попитах за студентските такси и преподавателят каза, че университетът поема всичко. Страшно много им благодарим, тъй като поддръжката на Ради и за апарати е много скъпа. Страшно много им благодаря, че ще ни „ударят“ едно рамо и то не малко, това са четири години“. 

Археологията е трудна специалност, но Ради е обнадежден, че ще се справи. 

„Оптимистично настроен съм, защото ми идва отвътре. Няма за какво да се притеснявам. Каквото стане, стане. Много студенти ги късат и после пак минават същите изпити. Така че няма от какво да се притеснявам. Аз от малък си усещах, че точно тази мечта, археолог, ще се сбъдне. Това си го знаех“. 

Заболяването на Радослав Борисов е нелечимо, той е на поддържаща терапия, разказва майката Светла Цанева: 

„Засега с лекарства му поддържам имунната система да е стабилен. Пазя го по-рядко да се разболява и поддържам положението. Само напред и нагоре, така трябва да бъде. Много благодаря!“ 

20-годишният Ради, вече студент по археология, си има рецепта за живота, а основната съставка в нея е борбеност. И се обръща към другите хора като него: 

„Да не се отказват, както аз го направих. Казах си – за какво да се жалваш, за какво да се чувстваш, че си виновен? Не си виновен. Така се е случило. Продължавай напред, после цял живот ще те е яд, че не си учил. Казвам на всички с моята болест и не могат да ходят или каквато и друга болест да е - да не се отказват, да не се предават и всичко ще се сбъдне, ако вярват в себе си и успяват“. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16