За Ради БНР е разказвало в свои репортажи за „Българската Коледа“, за битките на семейството му да събере непосилната сума за подходяща инвалидна количка, за проблемите младежът да се яви на матура, за да завърши средното си образование като счетоводител.
Радослав Борисов страда от прогресивна мускулна дистрофия и е със 100% инвалидност, но винаги е мечтал за археологията.
„Археология съм решил още преди първи клас, заради един филм с динозаври и маймуни и от там ми хареса. Като цяло историята ме вълнува, не само за динозаврите, но и за хората, как са произлезли и накъде отиват“.
Миналата година Ради не успя да се яви на матурата, защото здравословното му състояние не позволява да бъде 4 часа в класната стая за държавните зрелостни изпити. Последва журналистическа намеса и решение на Просветното министерство на следващата година младежът да се яви на матурите, като изпитната комисия го посети в дома му. Дойде времето за новите матури.
„Един път бях скъсан. Вторият път успях. С много добър взех матурата и сега на 2 октомври дойдоха от университета четирима студенти и преподавателят. Донесоха ми студентската книжка, книга, тениска и грамота. Казаха от университета, че ще бъде онлайн, дистанционно обучение, за което малко се притеснявам как ще стане, но те ще кажат. Имам желания да започна, защото има много здрави деца, които нямат хъс да започнат в университет и едва са влезли. Аз имам хъс, не е да нямам“, казва Ради.
Радослав Борисов е записан редовна форма на обучение в специалността „Археология“ във Великотърновския университет. Още миналата година, когато се разбра, че има проблеми с явяването на матурите, от университета се свързали с майката на Ради - Светла Цанева:
„Кандидатстването, след като правихме репортажа, когато не ни допуснаха да се явяваме на матура, се обадиха от университета и поддържахме постоянна връзка с преподавателя. После той се обади и каза, че са запазили място на Ради и като вземе матурата веднага да подава документите и вече е студент. Попитах за студентските такси и преподавателят каза, че университетът поема всичко. Страшно много им благодарим, тъй като поддръжката на Ради и за апарати е много скъпа. Страшно много им благодаря, че ще ни „ударят“ едно рамо и то не малко, това са четири години“.
Археологията е трудна специалност, но Ради е обнадежден, че ще се справи.
„Оптимистично настроен съм, защото ми идва отвътре. Няма за какво да се притеснявам. Каквото стане, стане. Много студенти ги късат и после пак минават същите изпити. Така че няма от какво да се притеснявам. Аз от малък си усещах, че точно тази мечта, археолог, ще се сбъдне. Това си го знаех“.
Заболяването на Радослав Борисов е нелечимо, той е на поддържаща терапия, разказва майката Светла Цанева:
„Засега с лекарства му поддържам имунната система да е стабилен. Пазя го по-рядко да се разболява и поддържам положението. Само напред и нагоре, така трябва да бъде. Много благодаря!“
20-годишният Ради, вече студент по археология, си има рецепта за живота, а основната съставка в нея е борбеност. И се обръща към другите хора като него:
„Да не се отказват, както аз го направих. Казах си – за какво да се жалваш, за какво да се чувстваш, че си виновен? Не си виновен. Така се е случило. Продължавай напред, после цял живот ще те е яд, че не си учил. Казвам на всички с моята болест и не могат да ходят или каквато и друга болест да е - да не се отказват, да не се предават и всичко ще се сбъдне, ако вярват в себе си и успяват“.
"Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..