Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тук има много сериозно руско влияние и руски агенти на влияние, смята адвокатът

Защо за руснака Михаил Феклисов е трудно да намери политическо убежище в България?

Адв. Михаил Екимджиев: Уличният натиск може да е оздравителен, да е коректив на съдилища и прокуратури

| Интервю
Михаил Феклисов
Снимка: Личен архив

Руснакът Михаил Феклисов и съпругата му Даря търсят политическо убежище в България. Подават всички необходими документи, но на 30 август получават отказ. Документът е подписан от председателката на Агенцията за бежанците Марияна Тошева. На 16 октомври в Административния съд на Русе ще се разгледа възражението на Феклисов. 

Михаил Феклисов е на 40 години. Роден е в Крим - руснак по националност и физик по образование. Политическите му възгледи не съвпадат по нито един параграф с управлението на страната и от 12 години протестира. За активната си гражданска позиция е бил арестуван, глобяван и наказван, но в Русия е така. Там митингите и протестите са абсолютно забранени и ако някой все пак реши да ги организира, трябва да подаде молба до правителството, което да разреши протест срещу себе си. 

"По-рано, до Ковид, акциите без разрешение бяха забранени, но единичен протест беше възможен. Ковид се оказа хубава работа и по ковидните правила забраниха и самостоятелния протест. Появи се Ковид и сега не по политически, а по санитарни ограничения забраниха личния протест. Сега, буквално преди седмица-две задържаха човек, който стоял сам протестирайки, по ковидното правило". 

Опитът на Михаил с протестите е достатъчно сериозен, но е шокиращо, че в Русия арестуват за носене на жълто патенце - онези гумени детски играчки, каквито има вероятно във всяка баня.

"През 2017 година в Калининград ме задържаха, защото имах жълто гумено пате, което представлява административно закононарушение. Тогава излезе разследване на Навални за вилата на Медведев покрай Волга, в Ивановска област, до град Пльос. Смяхме се, че когато с дрон са облитали територията на имението, в езерото се вижда къщичка за патенца. И тези патенца станаха символ на руската корупция. Така е написано и в постановлението на съда, когато ни задържаха, че сме организирана група, която имала по себе си жълти патета, мандарини и надписи "Русия без корупция" - всичко това е състав на престъпление".

Тъй като мечтата на физика Феклисов била да стане журналист, а техническата му грамотност е безспорна, почти всяка от протестните му акции е документирана - със снимки и видео. Това обаче не е достатъчно за българските власти. Те продължават да твърдят, че Русия е демократична страна, в която човек може свободно да изрази мнението си. Пътят на Михаил Феклисов към искането за международна закрила започва в първия ден на войната на Русия срещу Украйна, когато чува с ушите си взривовете и летящите ракети по граждански обекти в Киев. Осъзнава, че руският паспорт вече не е нищо друго, освен опасност.

"Най-големият проблем е в това, че от Държавната агенция за национална сигурност на България са написали документ, че аз представлявам заплаха за националната сигурност на страната. Не са посочили обаче като какъв аз представлявам заплаха. Това всъщност се явява най-големият ни проблем, но от друга страна адвокат от Хелзинкския комитет по правата на човека ни каза, че ако те не представят доказателства пред съда, макар да твърдят, че са секретни, в практиката на Европейския съд по правата на човека е прието, че поне доверен адвокат трябва да получи достъп до такива данни. Ако не покажат конкретика, съдията е длъжен да не обръща внимание на такива документи при разглеждането на делото".

Надеждата на Миша и Даша е, че все пак Административният съд в Русе ще бъде мъдър и ще прецени всички факти в защита на човешкото право на протест, на демократично мислене и на свобода. 

Михаил Екимджиев

Адвокат Михаил Екимджиев обясни пред БНР, че се създава впечатление, че в България не се зачитат основни права, като политическо убежище за хора, които са застрашени в тяхната държава да бъдат подложени на нечовешко и унизително третиране.

"Тук има много сериозно руско влияние и руски агенти на влияние – като се започне от президентството, мине се през службите, през Конституционния съд и се стигне до Светия синод. В случая ДАНС просто казва ,че Михаил е заплаха за националната сигурност – без да представя доказателства, без да обяснява защо".

Адвокат Екимджиев има три спечелени дела в Страсбург с такъв аргумент.

"Има множество подобни случаи, в които нашите власти отказват статут на бежанци-руски граждани, въпреки категоричните доказателства, че те са преследвани в Русия". 

"Проблематично е, че това просмукване на руско влияние е на всички нива. Независимостта на България страда от това нещо", смята Михаил Екимджиев.

"България не спазва ангажиментите си по Конвенцията за правата на човека, по конвенции на ООН, просто си ги закачва като брошка на ревера. Едни и същи съдии постановяват решения, които стават причина Страсбургският съд да осъди държавата и ние да плащаме". 

Той коментира казуса на руския гражданин Александър Стоцки, който успя да се пребори за политическо убежище у нас.

"Съдиите ни не трябва да решават под натиск от улицата, но до справедливост се стига именно в резултат на такъв тип уличен натиск. Понякога уличният натиск може да е оздравителен и да е коректив по отношение на прокорупционните действия на съдилища и прокуратури" 

Адвокат Екимджиев не се нае да прогнозира какъв би могъл да е изхода от делото на Михаил Феклисов.

Цялото интервю на Спас Крайнин с адв. Михаил Екимджиев може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Обвинените в шпионаж българи са знаели какво правят, твърди британски прокурор

Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев са са били подбрани лично от руски агенти, за да шпионират за Москва и са знаели точно какво правят, въпреки че не се признават за виновни и твърдят, че са „подведени или измамени“, заяви прокурорът Алисън Морган в Централния наказателен съд в Лондон в хода на процеса срещу българската шпионска клетка...

публикувано на 13.02.25 в 01:53
Изглед към сградата на британския парламент

Великобритания "споделя желанието на Тръмп" за край на войната в Украйна

Обединеното кралство „споделя желанието на Тръмп“ да сложи край на войната в Украйна, се казва в декларация на британското министерство на външните работи.  „Ние споделяме желанието на президента Тръмп да сложи край на тази варварска война. Русия обаче може да направи това още утре, като изтегли силите си и прекрати незаконното си нахлуване. Винаги сме..

публикувано на 13.02.25 в 01:06
Британският министър на отбраната Джон Хийли

Великобритания предоставя на Украйна нов пакет военна помощ

Обединеното кралство e подготвило нов пакет от военна огнева помощ за 150 милиона паунда за Укарйна, обяви британският министър на отбраната Джон Хийли. Това последна направеното по-рано изявление от премиера Киър Стармър, че страната му трябва да постави Украйна във "възможно най-силната позиция". На фона на подготвяните преговори между САЩ..

публикувано на 12.02.25 в 21:43
Председателят на Комисията по труда и социалната политика на НС Деница Сачева (в средата) и зам.-председателите Нина Димитрова (отляво) и Цветан Предов (вдясно).
Снимка: Владимир Шоков/БТА (ЕВ)

Социалната комисия прие проект на правила за номинации за ръководители на НОИ

Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на тези правила беше приет от Социалната комисия в парламента и предстои гласуването им и в пленарната..

публикувано на 12.02.25 в 19:52

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, шофирало лек автомобил

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години.  Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..

публикувано на 12.02.25 в 19:43

Германия удължава с 6 месеца контрола по всички граници

Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..

публикувано на 12.02.25 в 19:32

Жена и дете са били в колата, която се удари днес в бързия влак София - Петрич

Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..

публикувано на 12.02.25 в 19:20