Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Момчил Карамитев в спомени за своя баща - големия български актьор Апостол Карамитев

3
Момчил Карамитев
Снимка: Пламена Бачийска

"Първият спомен за баща ми е неговият глас, някаква светлина, която при появата му той отвори врата или прозорец и стана по-светло и един лек мирис на цигари "Слънце" без мирис, той тогава много пушеше, разказа в "Нощен Хоризонт" Момчил Карамитев, син на големия актьор Апостол Карамитев

Момчил Карамитев е актьор и режисьор. 

Предаването е специално посветено на 100-годишни от рождението на Апостол Карамитев и 50-ет години от раздялата ни с него.

Интересни факти са, че Апостол Карамитев е учил в италианска забавачка, после в италианска прогимназия и в италианска гимназия. Още като юноша е владеел 4 езика, учил е право, участвал е във Втората световна война. Има завършено образование като актьор и режисьор.

"Той ми е разказвал за своето детство, като ми е давал примери какво е добре и какво не е добре да правя, говорили сме си много откровено, защото той много добре знаеше, казваше ми - "Ти какво мислиш, че аз не съм лъгал, че не съм правил опити да си правя каквото съм искал, и аз съм бил същият като тебе, затова знам какво мислиш, но аз ти говоря като на приятел", така ненатрапчиво винаги успяваше да ми каже това, което искаше да разбера, сподели още за "Хоризонт" Момчил Карамитев.

Карамитев - син разказа още, че много бързо и лесно баща му усвоявал италианския език, бил е в такава прогимназия. Ходел е с голямо желание на училище, с много добър успех, с голямо желание е четял книги, а е имал стимул от италианското училище - който покаже добър успех, го изпращат за един месец в Рим, той няколко пъти е ходил така до Италия през ваканцията, сподели още Момчил Карамитев. 


По думите му баща му е владеел гръцки, италиански, френски и немски.

Апостол Карамитев е съветвал сина си да се занимава със спорт, но да не е боен спорт, а той самият е тренирал академично гребане, той това искаше и за мен, но аз така и не успях да стигна до Панчарево, каза синът. 

"Записах се на баскетбол, волейбол, а по късно със сестра ми се записах и до днес играя тенис, допълни Момчил Карамитев.

След казармата Апостол Карамитев се записва право в София, но в тогава откриват актьорска школа към Народния театър и той веднага се записва за актьор.

Да, баща ми е участвал във Втората световна война - 1943 - 1944 г, той тъкмо се е уволнил от казармата и тогава започва втората фаза от Втората световна война, когато от България тръгват обединени войски и се стига чак до Унгария.

Той е бил в артилерията, бил е много добър в математика и е бил командир на батарея, всъщност той още преди това е бил завършил Школата за запасни офицери и е бил офицер, разказа още за "Нощен Хоризонт" Момичил Карамитев. 


Момчил Карамитев е актьор и режисьор. 1982-1986 учи и завършва с отличие ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов". След завършването си е разпределен в драматичния театър в гр. Кърджали. На следващата година печели конкурс за Младежкия театър. През 1989 заминава на специализация в Италия. В Рим завършва кино режисура. После заминава за САЩ и там живее и работи близо 30 години. От 4 години и половина живее в България и работи по игрални новели написани от Сергей Комитски. Същевременно работи по проект и за документален филм и няколко театрални постановки за следващата година. 


Апостол Карамитев е роден в Бургас през 1923 г. Отива си от този свят на 50 години по време на снимките на филма "Сватбите на Йоан Асен Втори" с реж. Вили Цанков (1973). Апостол Карамитев е известен със своите емблематични роли в театъра и киното. В Народния театър е играл Ромео в „Ромео и Жулиета”; Шура Ведерников в „Години на странстване”; Глумов в „И най-мъдрият си е малко прост”; Хенри IV в „Хенри IV” и много други. И до днес се помнят ролите му в киното във филмите „Любимец 13”; „Специалист по всичко”; „Рицар без броня”; „Бялата стая” и други. Трябва да отбележим, че става кино-звезда по времето на социализма без да бъде партиен член. Апостол Карамитев е учил в италианска забавачка, после в италианска прогимназия и в италианска гимназия. Още като юноша е владеел 4 езика. Има завършено образование като актьор и режисьор.

В предаването ще чуете откъси от спектакли с участието на Апостол Карамитев, ще чуете какво е споделил той за началото на творческата си кариера и за преподавателската си дейност, както и негови изпълнения на български народни песни и стихове на италиански, а така също и какво са казали други творци за него. Записите са от „Златния фонд” на БНР.

Цялото интервю на Пламена Бачийска с Момчил Карамитев слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Таня Стоянова

Доц. Таня Стоянова - българката, обявила война на рака

Д-р Таня Стоянова, доцент по молекулярна и медицинска фармакология и урология в Медицинския факултет  на  Калифорнийския университет в Лос Анджелис е гост в 54-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" . Нейното хоби са това, което обичат децата ѝ, но понякога рисува и обича да слуша кънтри музика. "Ние се занимаваме да..

публикувано на 30.09.24 в 10:45
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57