Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Спасов: Средна заплата от 2200 лева, лоялни служители и международни успехи

| обновено на 13.10.23 в 19:01 | Интервю
Владимир Спасов
Снимка: Радио Стара Загора
Владимир Спасов от 10 години управлява дружество в Казанлък, което е лидер на пазара за хидравлични мотори и водещ производител на хидравлични елементи. Ръководи над 1350 служители.

"Компанията дели трето-четвърто място в света по брой на произведени хидравлични мотори. Всички в сектора знаят за България. Това е един от големите позитиви на компании като нашата".

Дружеството има 45 диструбутори по света, които работят  на всички континенти. Най-горди са с доставките към някои от най-големите световни лидери в областта на производството на машини. 

Геополитическите проблеми са сред основните трудности, пред които се изправя компанията, обясни за БНР Владимир Спасов. 

"Когато бизнесът успява да същестува, въпреки тях, това е постижение. Войната в Украйна ни се отрази много сериозно. И Украйна, и Русия са държави, от които и ние, и много други фирми купуват стомана и чугунМиналата година успяхме да наприм много сериозен ръст, като пазарен дял, защото много от конкурентите ни не успяха да реагират в тази ситуация"

Никой не се опитвал да ни вземе бизнеса, заяви той в предаването "РадиоТочка"

"Ние сме изключтилно експортно ориентирана компания. Това ни е помагало да бъдем уважавани".

Спасов коментира предстоящото увелечение на минималната работна заплата. 

"Всяка една административна мярка, която се налага на бизнеса, не е добре дошла. Добре би било управляващите да мислят, че бизнесът е този, който генерира приходите в икономиката на една държава и да има отговорно поводение по отношение на него". 

Основният проблем е политическата нестабилност, отбеляза той.

"Забавят се плановете, които трябва да изпълняваме и могат да допринесат за развитието на страната".

Спасов посочи, че ковпанията му не е останала  встрани от проблема с липсата на квалифицирани кадри. 

"Ние си създаваме такива. Започнахме проект по дуално обучение. Работим в тясно сътрудничество с техническите унивирситети в страната". 

В малкия град хората са по-лоялни, все пак отчете той. 

"Средната заплата в предприятието в момента е над 2200 лева".

Наличието на региони, които сериозно изостават, Спасов обясни с липсата на кохезионна политика. 

"Стремежът да се концентрират инвестициите в големите градове и да се подпомага създаването на индустриални зони около тях не е начинът. Има региони, които имат традиции и не се подкрепят. Казанлък е едно изключение. В града над 50% са заети в индустрията".

Цялото интервю на Илия Вълков с Владимир Спасов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09