Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Германците са недоволни и изразяват недоволството си чрез гласуване за крайната десница"

Проф. Урсула Мюнх: Регионалните избори са звучен предупредителен шамар за Берлин

"Възходът на крайната десница има пряко отношение към предстоящите догодина европейски избори"

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В полската предизборна кампания немалка роля играе съседна Германия. В клиповете си управляващата партия "Право и справедливост" внушава на избирателите, че опозицията около Доналд Туск работи не за интересите на Полша, а на Германия, която пък диктува дневния ред на Европейския съюз.

Германия си има далеч по-сериозни проблеми, както пролича от регионалните избори в две големи западни провинции в неделя. Трите управляващи партии - социалдемократите на канцлера Олаф Шолц, Зелените на икономическия министър Роберт Хабек и либералите на финансовия Кристиян Линднер претърпяха в Хесен и Бавария значителни загуби, а крайнодясната "Алтернатива за Германия" вече е втора политическа сила във Федералната република.

"Управляващите загубиха изборите, а от трите партии като че ли Зелените се разминаха с най-малко щети. Причината са темите, с които партиите влязоха в тази битка. Но на първо място е недоволството на германците от работата на правителството. От което пък се възползваха консерваторите, особено в Бавария, където по време на предизборната кампания министър-председателят Маркус Зьодер не пропусна шанса да громи тройната коалиция в Берлин", казва пред БНР проф. Урсула Мюнх, директор на Политическата академия в Туцинг.

"Правителството трябва сериозно да се замисли и има всички основания да се притеснява за стабилността си. След регионалните избори в две големи западни провинции - Бавария и Хесен - политическият дебат със сигурност ще се изостри, както между коалиционните партньори, така и между управляващи и опозиция. А изостреният дебат не е добър съветник и в такава обстановка не може да очакваме добри политически решения."

Управляващите са губещите в тези регионални избори, а като победител с подкрепа от над 18 процента в Хесен и 15 на сто в Бавария е крайнодясната "Алтернатива за Германия". Очевидно партията вече не е регионален феномен, както се смяташе доскоро заради водещата й позиция в бившата ГДР?

"Точно това гордо заяви ръководството на партията след вота в неделя. Че "Алтернатива за Германия" вече е надрегионална партия, че е партия от национално значение и че никой не може повече да я игнорира. Честно да Ви призная, това вече е точно така. Възходът на крайната десница има пряко отношение към предстоящите догодина европейски избори. Да не говорим за регионалните избори следващата есен в Източна Германия, когато "Алтернатива за Германия" ще се окаже незаобиколим фактор за съставяне на правителство. В същото време всички вкупом подцениха крайнодясната "Алтернатива за Германия". Както и колко голямо е значението на миграцията за избирателите. Политиците подцениха тази тема, а изборите показаха, че тя тревожи германците и че те не вярват, че правителството може да се справи."

Само миграцията ли окрили така "Алтернатива за Германия", проф. Мюнх?

"За избирателите на "Алтернатива за Германия" тази тема е водеща. Винаги е било така. По време на предизборната кампания направи впечатление, че крайната десница обръщаше дебата винаги към бежанците и миграционния натиск - че парите не стигат, защото харчим пари за мигрантите, че проблемите с недостига на жилища се дължи на бежанците, че качеството на образованието пада заради тях, че медицинското обслужване става все по-лошо пак заради мигрантите и т.н.

Разбира се, "Алтернатива за Германия" обслужва и другите големи теми у нас, като енергийният преход например. Избирателите на крайната десница са основно хората от малките населени места в провинцията, където не можеш без автомобил, а сега трябва да го смениш за електроавтомобил; където отоплението обикновено е на мазут, а сега трябва да се смени на газ или най-добре - на възобновяема енергия. Но в същото време на "Алтернатива за Германия" ѝ е много лесно да критикува управляващите, защото никъде в Германия не управлява."

Конгрес на Алтернатива за Германия, Магдебург, юли 2023 г. Снимка: ЕПА/БГНЕСРезултатите в Хесен и Бавария не изненадаха, що се отнася до победителите - това са консерваторите от ХДС/ХСС. На федерално ниво те водят в допитванията. Означава ли всичко това, че са готови за властта в Берлин?

"Ако ги питате тях, те сигурно ще кажат, че са готови, но с кого ще управляват, питам аз? Нещо повече - кой от консервативния съюз ХДС/ХСС може да бъде канцлер, който да е добре приет както в западните, така и в източните провинции? Нормално би било това да е наследникът на Ангела Меркел, лидерът на ХДС Фридрих Мерц. Но дали той е добре приет навсякъде? И нека пак да попитам - с коя друга партия биха управлявали консерваторите? Със Зелените, след като месеци наред сипеха огън и жупел срещу тях? Или със социалдемократите? Социалдемократите не биха се съгласили на нова голяма коалиция."

Тъй като споменахте изборите догодина в три от източногерманските провинции, където "Алтернатива за Германия" дори е водеща сила, въпросът не е ли дали категоричното разграничаване на консерваторите християндемократи от крайнодесните ще издържи след вота?

"Мисля, че да. На федерално ниво Фридрих Мерц не би си позволил каквато и да е колаборация с крайнодесните. Както и никоя друга партия не би влязла в коалиция с тях. Но не мога да съм така категорична за източните провинции, въпреки еднозначната позиция на ръководството на ХДС. Така че големият въпрос остава: ще може ли там да се състави правителство без участието на "Алтернатива за Германия"?

До тези избори има цяла година. Какво може и трябва да направят управляващите партии от тройната коалиция за да предотвратят влизането във властта на "Алтернатива за Германия"? Кои са темите, на които трябва да наблегнат, проф. Мюнх?

"На мен ми е лесно да отговоря на този въпрос - хората са притеснени, че държавата не е в състояние да решава проблемите им. Това се отнася на първо място за справянето с миграционния натиск, но не само - германците се притесняват за благоденствието си, т.е. за държавните пари, които бързо свършват. Помощта за Украйна ще продължи, а това струва пари. Така че правителството трябва да докаже, че работи и може да решава проблемите на хората, защото доверието в кабинета е на изчерпване.

Трите партии в правителството не само са се изпокарали, но и правят грешка след грешка. Зелените например смятат, че като обяснят сто пъти на германците, че трябва да приемаме толкова мигранти, хората ще им повярват и ще ги посрещат с цветя в ръка. Това просто не е така и никога не е било, дори и в годините, когато Германия беше финансово добре.

Германците са недоволни и изразяват недоволството си чрез гласуване за крайната десница. Съвсем не всички избиратели на "Алтернатива за Германия" изповядват нейната политика. Но се надяват, че гласувайки за нея ще дадат сигнал на управляващите, ще ги стреснат да променят политиката си. Така че тези избори бяха звучен предупредителен сигнал към Берлин."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Джо Байдън

Байдън: Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран

Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран, заяви американският президент Джо Байдън. Нови израелски въздушни удари в Южен Бейрут са поразили централата на разузнаването на терористичната организация "Хизбула", твърди израелската армия. Последните трите въздушни удара по южните предградия на Бейрут идват след нощ на интензивни..

публикувано на 03.10.24 в 19:03

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При..

публикувано на 02.10.24 в 09:13

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35