Художествената галерия в Добрич получи като дарение произведения на скулптора Асен Попов. Те бяха предоставени на културната институция от неговата дъщеря Елена Попова и съпруга ѝ Любен Бойков.
Произведенията представляват бронзови портрети на Васил Левски, три мъжки портрета, скулптурата „Добруджанска майка“, „Добруджанско плодородие“ и допълват сбирката от творби на Асен Попов във фонда на галерията.
Скулпторът и художник Асен Борисов Попов е роден в Добрич. Завършва НХА „Николай Павлович” през 1959 г. при проф. Любомир Далчев. Асен Попов работи предимно портрети и монументална скулптура. По-голямата част от творчеството му е свързано с Добруджа и нейната история – от Шабла до Дуранкулак, от Калиакра до Стожер и от Ген. Тошево до Добрич и Балчик. Паметникът на Стефан Караджа в Добрич е негово дело, Асен Попов е участвал и в други творчески колективи с произведения в града. Освен в галерията негови творби се съхраняват и в Дом-паметника „Йордан Йовков“ и в Драматичния театър. Тъй като Асен Попов е монументалист и рядко е работил малка пластика, за галерията в Добрич е огромно богатство да разполага с тях, заяви директорът ѝ Недко Недков.
През последните няколко години това е третото голямо дарение, което получава Художествената галерия в Добрич. През 2019 г. са дарени 35 произведения на скулптора Веселин Василев, а впоследствие и плакатите на Людмил Чехларов. Всички те са оставени в галерията с ясното съзнание, че тук те ще бъдат най-добре и качествено съхранени. Това именно, по думите на Недко Недков, е и скритата работа на екипа на галерията – опазването на наследството и фонда на институцията.
Наследниците на Асен Попов, които са изключително успешно наложили се артисти в Канада, имат желанието да допълнят дарението и с монументални пластики.
Като поредно признание за труда на целия екип на Художествената галерия определи това дарение зам.-кметът по Хуманитарните дейности в Община Добрич д-р Емилия Баева.
Всички любители на изкуството са поканени и на 19 октомври, когато ще се открие изложбата „Плакати“, която е поредното събитие от богатия културен календар за отбелязването на 60-годишнина на галерията в Добрич.
Повече чуйте в звуковия файл.
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..
Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Отзвук от "Музикант на..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..