"В този период на ограмотяване се наложи да измисля история за всяка една буква, която представях и която учехме, допълни тя.
Даскалова има три деца, като едно от тях имало затруднения със запомнянето.
Така учителката измисля асоциативен метод - разказва истории, които се помнят по-лесно. Главният герой на книжката е самият Крис, детето с трудности. Той проговаря и малко по-късно.
"Когато впоследствие и третото ми дете стана първокласник, той се затрудняваше изключително много да запаметява нужната информация - било буква, правила с писането, така че някои от историите са си съвсем истински и сме имали много комични ситуации.
Крис отиде в първи клас с притеснението, че той нищо не знае и ще му се подиграват. В "Буквоград" разказвам именно това - как да победим страховете си и да бъдем смели, колко сила има скрита в думите и как можем да ги използваме, като това е пречупено през историята на това как героят попада в страната на буквите, среща се с тях, така ги научава и научава и всички необходими правила, свързани с тях, поясни още за "Хоризонт" началната учителка.
Лили Даскалова посещава и други училища и детски градини и представя книжката с помощта на кукли.
"Книгата не е помагало, история е, но тя може да бъде четена в час и да бъде използвана от учителите и от родителите за деца, които се затрудняват. Чрез книжката децата разбират колко е важно да можеш да четеш, поясни учителката.
По думите й в ранната детска възраст е много важно обучението да преминава през игровия момент, да не бъде насилствено и теоретично представен учебният процес, особено в началните класове. Защото при съвременните деца, които бързо губят интерес,заради електронните средства, при които всичко става мигновено, е много трудно да задържиш вниманието им чрез уроци.
"Крис проговори късно, но той беше изключително весело дете, говореше на неговия си език, той проговори изведнъж с цели изречения, бих посъветвала родителите да не показват, че не го разбират, но трябва и да потърсят помощ, каза още Лили Даскалова.
Според нея най-важното за децата не е какво им купуваме, къде ги водим, а колко време прекарваме лично с тях в различни занимания - в онези специални моменти с мама и тати, допълни учителката, за която съвременните деца са различни деца, ние трябва да се променяме спрямо тях.
Лили Даскалова заяви, че се изисква индивиуална работа с децата със затруднения, работа и с други специалисти.
Още по темата в звуковия файл.
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца. Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот. Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме..
15 май е празникът на Плевен. Изборът на датата е свързан с Пролетния плевенски панаир, който според историците през 30-те години на 20-ти век е..