Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Журналистите стават все по-ненужни"

Георги Караманев - между журналистиката и програмирането

"Социалните мрежи вече са източник на информация за огромен брой хора"

| Интервю
Георги Караманев
Снимка: Добрин Каравелов
Програмистът Георги Караманев ще представи своите "Дигитални истории“ на 26 октомври в клуб "Перото". 

"Книгата се роди като естествено продължение на моя сайт, който носи същото име. Развивам го вече две години и половина. Опитвам се да намеря отговор  на въпроса "Докъде ни доведоха технологиите и накъде ни водят?".  

Технологиите създадоха огромна част от проблемите, които ни разделят като общество и цивилизация, отбеляза той. 

"Изкуственият интелект риск ли е, или е шанс? Трябва да търсим повече гледни точки".

Георги Караманев отбеляза промяната в начина, по който се информираме днес.

"Технологиите ни показват това, което ще ни зарадва или ще ни ядоса. Персонализираното съдържание ще създава все повече възможности за манипулацияСоциалните мрежи вече са източник на информация за огромен брой хора. Трябва да работим за създаване на независими платформи". 

Журналистите стават все по-ненужни, отбеляза той в предаването "12+3".

"Когато журналистът се оказа равнопоставен в нюзфийда с всеки друг източник на информация, той беше пометен, защото трябва да мисли за достоверността и професионалните правила, което го няма като изискване към останалите участници. Той трябва да стане отново личност, както е било в началото на журналистиката, в епохата на публицистиката – като гарант на истината, като ловец на истории. Интернет е голяма възможност. Трябва да се съобразяваме с алгоритмите му". 

Георги Караманев се опитва да комбинира журналистиката с програмирането. 

"Изкуственият интелект променя и двете посоки".

След 5 години светът ще изглежда много различно, прогнозира той.

"Ще има много предизвикателства. Много хора ще останат без работа – например заради автономното шофиране. Но технологиите са тук, за да правят живота ни по-лесен. Да отделяме повечето време, което ни освобождават алгоритмите, за четене на литература и да бъдем с близките си, а не да скролваме фийда".

Цялото интервю на Снежана Иванова с Георги Караманев може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Таня Стоянова

Доц. Таня Стоянова - българката, обявила война на рака

Д-р Таня Стоянова, доцент по молекулярна и медицинска фармакология и урология в Медицинския факултет  на  Калифорнийския университет в Лос Анджелис е гост в 54-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" . Нейното хоби са това, което обичат децата ѝ, но понякога рисува и обича да слуша кънтри музика. "Ние се занимаваме да..

публикувано на 30.09.24 в 10:45
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57