Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиосимфониците записаха пиеса от Димитър Нинов

Композиторът, който твори в САЩ, празнува своята 60-годишнина

| Интервю
Димитър Нинов

По повод 60-годишнината на българския композитор и педагог Димитър Нинов Симфоничният оркестър на БНР направи студиен запис на пиесата му "На лов". Поканата е на диригента Марк Кадин, продуцент е Лилия Николова, а в екипа са още звукорежисьорът Сава Лавсов и звукооператорът Константин Драмалиев.

Д-р Димитър Нинов е роден през 1963 г. В България завършва композиция в класа на проф. Александър Райчев и теория на музиката при проф. Бенцион Елиезер в НМА "Проф. Панчо Владигеров". В САЩ се дипломира със специалност "Композиция" при проф. Ръсел Пинкстън. Сред другите му български и американски професори се открояват Нева Кръстева, Пенчо Стоянов, Иван Хелбаров, Божидар Абрашев, Дороти Пейн, Самуел Дъглас, Джери Къри, Джон Ф. Роджърс и др. Нинов е учил още джаз хармония и импровизация с големия джазов китарист Александър Петков, имал е консултации с известните джазови педагози Бърт Лигън и Джеф Хелмер.

Сега той преподава теория на музиката и солфеж в Тексаския държавен университет в град Сан Маркос. През 2009 г. е председател на Директорския съвет на Националната асоциация на композиторите в САЩ..

Нинов е публикуван композитор и теоретик, както и канен лектор на международни, национални и регионални музикални конференции. Негова музика е изпълнявана в Европа, Северна Америка, Южна Америка и Азия. Научната му работа се простира в областта на тоналната хармония и музикалната формa. Публикувал е статии в международни издания, изнасял е теоретични доклади на международни конференции в Белград, Санкт Петербург, Льовен, Москва и Страсбург. 

Детско-юношеските албуми за пиано на Димитър Нинов, както и други негови клавирни произведения, са публикувани от FJH Music Company и Abundant Silence Publishing, а пиесата му за цигулка и пиано „Молитвата на самотния човек“ е включена в серията от дискове „Made in the Americas“. Клавирната му пиеса за деца „Позлатени листа“ е включена в шестия том на „Фестивалната колекция“ на FJH Music Company, където Нинов се оказва в компанията на композитори като Барток, Вила-Лобос, Кабалевски, Мартину и др.

Димитър Нинов разказа за идеята, създаването и записа на пиесата "На лов" в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". 

Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31