Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Церова кория - най-социалното село

| Репортаж
Снимка: Здравка Маслянкова

Великотърновското село Церова кория е населеното място в страната с най-много социални услуги за хората от уязвимите групи. В Церова кория живеят близо 500 човека по настоящ адрес. Безработица няма, улиците са с асфалт, работят училището и детската градина, чиито сгради са със статут на защитени.

Село Церова кория е на 15 километра от Велико Търново и на 13 километра от Горна Оряховица. За последните 10 години населението се е увеличило със стотина човека, сочат данните на статистиката. Почти няма къща за продажба, изкупени са както от британци, така и от виладжиите за ваканционен селски имот. За Церова кория казват, че е най-социалното село в страната. През последните години са разкрити 12 различни социални услуги, тук е държавната психиатрична болница за Великотърновска област. В тях работят голяма част от хората в селото, където безработица няма. Запазени са училището и детската градина.   
В Церова кория се живее и лесно и трудно, разказват 31-годишната Лили Петрова и 43-годишният Христо Христов, които срещам близо до църквата в селото да работят в градината. Харесва им да са на село: 

"Работата ми е тук. Хигиенистка съм в училището. Тук е идеално. Хубаво и спокойно е, няма го напрежението от града, а работа – колкото искате, особено на село. Работя в града като заварчик и тук си поддържам имота. На село е малко по-трудно, не е като в града, но успяваме. Градът не ми липсва, аз съм си селско момиче и предпочитам да живея на село. Дори бих казал, че на село е по-хубаво. Има повече забавления. Няма кой комшия да ти се скара, че си усилил музиката, че стоим до късно. Много е по-добре от града", разказват Лили и Христо.  


Стефка Найденова много години е работила в Италия като болногледачка, както и във военния завод в Лясковец. Сега е пенсионерка, живее в града, идва си да помага на младите: 

"Трудно се живее, защото с тези пенсии да не говорим. Като си вземем пенсиите и си платим сметките и лекарствата, имам дъщеря с инсулт, да не говоря по-нататък. За всичко тичаме до града, това е лошото. Нямаме аптека, за лекарства ходим до града. Има сестра в здравната служба, лекар идва от време на време. Работим в градинката, трудим се, но тази година нищо не можахме да изкараме, освен малко домати. Суша и всичко иска труд. Нямаме животинки, само три кучета има у дома".  


Петя Недева до обяд е началник на пощата в Церова кория, а следобед е библиотекарка в читалището:

"Около 70% от населението, което си взема пенсиите и си плаща тока и водата, телефона, ги обслужваме. За тях е добре, защото пътуването за възрастните е трудно и е свързано с разходи. Доволни са хората. В читалището е по-интересно, мероприятия имаме доста. Имаме танцови състави, певчески групи за стари градски песни и за народни песни, имаме две театрални групи. В читалището кипи живот. Пета година правим фолклорния фестивал „Шарено пиле петровско“, имаме състави от цялата страна да си популяризираме селото и дано с времето да се увеличат хората". 


Жадни сме за млади хора, защото животът е в тях, казва 74-годишният Димитър Арабаджиев: 

"Липсата на млади хора и то на местни млади хора е навсякъде. За да има живот в благоустроеното ни село, трябва да се промени държавната политика за насърчаване на младите семейства, които да искат да имат по едно, две и повече деца. Кметът в едно село като Церова кория има малко ограничени възможности, свързани са най-вече с финансовата част на нещата, които трябва да прави". 


В Церова кория кандидатът за кмет е един и въпреки това местните хора се вълнуват от изборите

"То, че няма да се промени нищо, няма да се промени, но винаги гласът е важен. По принцип е важно да се гласува, да се чуе хорският глас кой какво иска и според мен трябва всички да ходят да гласуват, без значение кой кого харесва. Все едно и също вършат, само на приказки. Едно приказват, друго вършат. За мен това е корупция. Искам младите да могат добре да живеят и да работят. Очакваме по-добро бъдеще не само за нас, но и за децата. Не се оплаквам от живота си, не мисля, че кметът или общинският съветник могат да ми помогнат. Трябва да не гледат своите си интереси, трябва да гледат интересите на хората". 

Снимки: Здравка Маслянкова

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23